הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי להעיר את השכנים
 
אליאור פרייליך מאמין שהתוכנית "יציע העיתונות" תמשיך להשתפר, למרות שאיבדה את רון קופמן, הפאנליסט שהכי מזוהה עמה
מאת אליאור פרייליך | 12.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

ספק אם כך תיאר אבי ברזילי, העורך הראשי החדש של "יציע העיתונות" את תחילת דרכו בתוכנית המצליחה. כחודשיים בלבד לאחר תחילת העונה הוא איבד את הטאלנט הגדול ביותר שלו, רון קופמן, שמזוהה עם התוכנית יותר מכל. העיתונאי הוותיק הותקף במכוניתו, ומאז נעלם מעין הציבור ועולם התקשורת. מציאת מחליף היא משימה כמעט בלתי אפשרית. לכן ברזילי, איש תקשורת בעל ניסיון של יותר מ-25 שנה בתפקידי עריכה, ביצע שינויים מינוריים, שעוברים מתחת לרדאר, שלא בולטים במיוחד לעיני הצופים. האמת? זה נראה לא רע בכלל.

 

אז מה יש ב"יציע העיתונות" כיום? הפורמט הישן והמוכר עדיין נראה ברובו אותו הדבר: מנחה, שלושה פאנליסטים, רשימה של נושאים לדיון המוקצבים בזמן, ופינות כמו "עצבים" ו"קח קונטרול" המוצבות בתחילת התוכנית ובסופה. רק שלמאפיינים אלה נוספו אלמנטים חדשים ומרעננים - חילוף רחב יותר בין הפאנליסטים, יותר אורחים ומרואיינים המגיעים מכל ענפי הספורט בישראל, ושיחות המבוצעות באמצעות סקייפ עם ליגיונרים ישראלים. התוצאה - שילוב מעניין בין אנשי ספורט לדיונים במגוון רחב של ענפים, ובעיקר דעות רבות יותר הבאות לידי ביטוי באחת מתוכניות הספורט המשפיעות ביותר במדינה. לא בטוח ששינויים אלה היו מצליחים אם קופמן, הפאנליסט היחיד שהופיע בכל אחת משלושת התוכניות השבועיות, וזה שעיצב את רוב הדיונים בה, היה נשאר בתפקידו.

 

סביר להניח שאם תשאלו כל חובב ספורט כיצד הוא מאפיין את "יציע העיתונות" ואת קופמן, תקבלו תשובה בעלת קווים מקבילים - צעקנית, פרובוקטיבית, נשכנית ובוטה. שלא תטעו, זה בדיוק מה שבערוץ הספורט רצו כששמו אותו כפנים של התוכנית, וניתן לומר די בבטחה שזה מה שגרם לה להצליח. באופן טבעי, עם עזיבתו גם המאפיינים האלה הפכו לפחות דומיננטים. מנקודת מבטם של המעריצים לא בטוח שקו זה מיטיב עם התוצר הסופי. אך לדעת המבקרים, במיוחד עמיתים מעולם התקשורת, שטענו לאחרונה כי אופי הדיונים בתוכנית הפך לאלים וקיצוני מדי, מדובר בשינוי מבורך.

אולי כדאי לשלב אותו בהדרגתיות, ולאלץ אותו להסתגל מחדש. קופמן
תצלומים: צילומי מסך מתוך "יציע העיתונות", ספורט 5

שינוי טוב נוסף שמאפיין את העונה הנוכחית הוא חזרתו של אריה מליניאק כפאנליסט קבוע. מליניאק, עיתונאי מוערך, שלאורך שנים מפגין בקיאות בענפי ספורט שונים, באופן מעניין ויצירתי, מביא את הפן העיתונאי. הוא שואל שאלות, נוגע באירועים שלא בהכרח חשופים לעיני הצופה, ובעיקר מקפיד על ביקורת עניינית ועובדתית. הוא מספק נקודת מבט שונה מזו של שאר הפאנליסטים הקבועים. שלמה שרף, צביקה שרף, אבי נמני ואייל ברקוביץ' הן דמויות שתמיד מעניין לשמוע את דעתם (טוב, אולי כמעט תמיד) אך מקור הידע שלהם מגיע מעברם הספורטיבי ולא מעבודה עיתונאית יסודית. ואם ניקח בחשבון את שם התוכנית, זה הרי ראוי שלניב רסקין ולמאיר איינשטיין יצטרפו  קולגות במיוחד בהיעדרו של קופמן שגם הגיע מהתחום.

 

לאחרונה פורסם ב"העין השביעית" כי קופמן אמור לחזור לתפקידיו ברדיו ובערוץ הספורט במהלך חודש מרץ, לאחר שבחודשים האחרונים הוא אושפז במוסד שיקומי בעקבות תקיפתו. אין לדעת כיצד האירועים האחרונים השפיעו עליו. למרות זאת לא בטוח שנקבל "קוף" שונה. למען האמת, איני בטוח שאני רוצה "קוף" שונה. למרות מגרעותיו עדיין מדובר בעיתונאי מוכשר, בעל ידע רב בספורט בפרט, ובתחומים רבים בכלל, שסגנונו הפך לשם דבר בספורט הישראלי. אם במרץ נקבל אותו עם פרספקטיבה מעט שונה ורגועה יותר לחיים, יכול להיות שכל הצדדים ירוויחו מכך.

 

בעבור ברזילי מדובר באתגר נוסף. זה לא יהיה פשוט לשלב את קופמן עם הפאנליסטים החדשים, זמן המסך הארוך יותר שניתן למרואיינים ובעיקר עם השינוי הקטן, אך הבולט, של האווירה. יכול להיות ששילוב הדרגתי שלו – למשל, הופעה בתוכנית פעם אחת בשבוע בשלב הראשון - יהפוך צעד זה לקל יותר. אם ברזילי אכן יצליח לעשות זאת, תוכנית הדגל של ערוץ הספורט, שמשפיעה על כל כך הרבה מעריצים העוקבים אחריה, תגיע למיצוי הפוטנציאל הטמון בה. ואולי אנחנו נוכל לצפות בה בלי להניח את אצבעותינו בחשש על כפתור הווליום פן נעיר את השכנים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא מסכים איתך
יואב מלכה 13.01.2013
 
שגיאת כתיב בטוקבק
היפה והחיה 16.01.2013
 
 
2. התוכנית הפכה לצערי למיותרת
יואב צודק 19.02.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©