הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא ריאלית
 
אביטל לוי מבקשת שלא נקנה את האשליה שמוכרת מרצ הדוגלת בהסכם שלום אמיתי עם הפלסטינים
מאת אביטל לוי | 21.01.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

זו הפעם השנייה בחיי שאני מצביעה, והאמת היא שעד היום הנושא הזה לא ממש העסיק אותי. מה שרוב משפחתי בחרה, בחרתי גם אני. היום, אני מספיק בוגרת כדי להבין עד כמה חשוב לבחור נכון, על מנת שהמדינה תמשיך להתקיים. לכן חקרתי את המדיניות שמציעה כל אחת מהמפלגות, וסיננתי את המועמדים שהיו הכי פחות רציונליים בעיניי. מפלגת מרצ תפסה את המקום המכובד בראש הרשימה הארוכה. המפלגה, שבראשה עומדת זהבה גלאון, מגדירה את עצמה כיהודית-ערבית וסוציאל דמוקרטית, ושואפת לחזרה לגבולות הקו הירוק. יש בה כמה חברי כנסת שליבם נוטה לשמאל, ושהינם תומכים בהסכם שלום עם הפלסטינים, לפיו ישראל תצא מהרוב המכריע של שטחי יהודה ושומרון, ההתנחלויות יפונו וירושלים תחולק לשתי בירות עבור שתי המדינות - ישראל ופלסטין.

 

בנוסף, המפלגה תומכת בהסכם שלום עם סוריה ובהחזרת רמת הגולן. אך כבר נכווינו בעבר כשוויתרנו על שטחים ולא השגנו מכך דבר, אז מדוע שדווקא עכשיו יהיה שלום בעזרת ויתורים נוספים? תפיסת עולמה של מרצ גורמת לי להרגיש חצי בנאדם. אבל זוהי מדינה דמוקרטית, ולכן וזו זכותה המלאה לדבוק בגישה שבעיניי נתפסת כשגויה. אין לי ספק שמה שאני מרגישה כלפי עמדותיה השמאלניות של מרצ, כך תומכיה מרגישים כלפי מפלגות הימין. אך עם כל הצער שבדבר, כרגע הסכם שלום עם הפלסטינים לא יכול להתקיים אלא אם כן נמסור חלק נכבד ממדינתנו. ולמה שנחלק את המדינה שלנו? הרי היא שלנו ובשבילה לחמנו וספגנו המון קורבנות.

 

מרצ מדברת על שוויון זכויות וכלכלה אחרת, אבל מה כל אלה יעזרו - אם כלל לא תהיה לנו מדינה? מסירת שטחים נוספים היא פעולה שעשויה למוטט את המדינה. הרי שטחים כבר פונו, אנשים הוצאו בכוח מביתם והיינו עדים לזוועות ולהרס שנשאר מהמקום שפעם היה שלנו. הבטיחו שאחרי ההתנתקות המצב יהיה טוב יותר ונחיה בשקט ושלווה, אך לא כך הם פני הדברים להפך. המצב הידרדר ונותרנו חשופים וחוששים לגורלנו. בתור מי שגדלה והתחנכה בבית דתי, גם אחרי שהתרחקתי מהדת, עקרונות הברזל שלה נשארו בבסיס מחשבותיי ומעשיי. לכן, אני מתקשה להזדהות גם עם עמדותיה של המפלגה בנושא זכויות הפרט, ובמיוחד עם אלה אשר נוגעות להפרדה בין דת ומדינה.

טענה במפורש במהלך מבצע "עמוד ענן" כי פעולה צבאית היא טעות. גלאון
תצלומים: צילומי מסך מתוך תשדירי הבחירות

מרצ מעודדת הפעלה של תחבורה ציבורית בשבת. יש שבעה ימים בשבוע, ויום אחד ללא תחבורה ציבורית עדיין לא הרג אף אחד להפך. אם החוק ייכנס לתוקף, השבת תהפוך לעוד יום רגיל, ואנו עלולים לאבד את הייחודיות, הקדושה ואת טיפת הרוחניות שבה. מרצ מביעה את תמיכתה בנושא בלי לחשוב על ההשלכות. הרי מדובר בעניין רגיש שעלול לעורר סערה גדולה בקרב אזרחי המדינה. זאת, משום שהוויכוח הוא בעיקר בין החילונים לדתיים. בתור חילונית, אני נגד כל פעולה שגורמת עוול לציבור הדתי. זה פשוט לא הוגן.

 

גם בנושא הביטחוני אני לא מסכימה עם מרצ. במהלך מבצע "עמוד ענן" בנובמבר, יצאה גלאון נגד הלחימה, וטענה במפורש כי פעולה צבאית בעזה זו טעות. זאת, בזמן שתושבי הדרום ספגו פגיעות ישירות בבתיהם, הרחק ממקום מגוריה של גלאון. אני לא בעד מלחמות, ובכל זאת מאמינה כי יש לנו זכות להגן על עצמנו. אם לא היינו יוצאים למבצע סביר להניח כי הירי לכיוון ישובי הדרום היה נמשך וגובה קורבנות רבים. אומנם גברת גלאון חשבה שניתן היה להגיע להסכם באמצעות דיבורים, אך אני בספק. הרי היו לא מעט ניסיונות הידברות ולא קרה דבר. הלחימה היתה ראויה, ולא היה שום פיתרון אחר.

 

לאחרונה, נכנסתי לעימות פוליטי עם חלק מחבריי שתומכים במפלגות השמאל. למען האמת, הזדהיתי עם חלק מהדעות שעלו במהלך הוויכוח ואף הצלחתי להבין את האשליה הגדולה באפשרות לשלום שמנחה אותם. אני בטוחה שיש גם הרבה פלסטינים שמעוניינים בכך, אך כשהשליטה היא בידיו של ארגון טרור כמו חמאס, אשר בכל הזדמנות מפגין אומץ, שליטה, ורצון להשמיד את ישראל - בואו נהיה מציאותיים, הסיכויים לכך קלושים. כשהייתי ילדה קטנה, ישבתי בסלון ביתי, כשברקע שודר בטלוויזיה מבזק חדשות שבישר על רצח ראש הממשלה יצחק רבין. כמו אז, גם היום הדעות החצויות במדינה לא יתנו לנו את העונג האמיתי, שבו נהיה מאוחדים, ונוכל להגיע לשלום. וזה, יישאר כמו תמיד - בהר הכי גבוה, כשמסביבו קצוות ידינו מנסות להגיע אליו ללא הצלחה. המצב לא פשוט, וכמו ששר שלמה ארצי, כנראה שלא נגיע לארץ חדשה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©