הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחלה יתומה
 
למרות שמדובר במגיפה ממש - כל אדם חמישי בישראל מת מסרטן - אין שום רשות לאומית שמטפלת במניעתה. רק אגודה על בסיס התנדבותי. מתי תתעוררו?
מאת לירון פלדבאו | 24.11.2007
 

הגיע הזמן לטיפול הולם
תצלום: SXC
נתוני האגודה למלחמה בסרטן מצביעים כי אחד מכל חמישה מקרי מוות בישראל נגרם על ידי מחלת הסרטן. מדוע, אם כך, הנושא אינו זוכה לחשיפה ראויה ולטיפול הולם? סרטן הוא לא שם של מחלה ויראלית חולפת. סרטן זוהי מחלה לאומית כרונית. אגזים ואומר אף עולמית. מחלה המתפקדת כאבן נגף לחברה האנושית כולה.

המילה סרטן אשר נוטעת בנו מחשבות אודות אותה חיה פרוקת רגליים וחסרת חוליות השוכנת במים, מסמלת כיום מחלה קשה. סרטן זהו שם כולל לקבוצת מחלות המאופיינות על ידי גידול פרא של תאים המתחלקים ומתרבים ללא צורך, ומבלי שניתן יהיה לשלוט בהם. במדינתנו הקטנה רווית המלחמות, האלימות, והקטל בדרכים, כמעט ואין מתייחסים למחלה בתשומת הלב הראויה. אומנם התרגלנו לשמוע באמצעי התקשורת על אנשים שנפטרו או נהרגו במלחמות ובתאונות, אך מה באשר לכל אותם מקרי מוות ותחלואה אשר גובה המחלה הארורה?

בישראל חיים כיום כ-120 אלף חולי סרטן, שאליהם מצטרפים מדי שנה 25,500 בני אדם. מחלת הסרטן מורכבת ממאתיים סוגים שונים של מחלות. אם היקף החולים במחלה הוא כה גדול וכמות הקורבנות כה רב, מדוע אין גוף ממסדי שמטפל בבעיה?

האגודה למלחמה בסרטן, אשר הוקמה ב-1952, היא זו שמובילה את המאבק למלחמה במחלה, ופועלת בכל החזיתות במלוא כוחה כדי להפחית את מקרי התחלואה והתמותה. אך זוהי אגודה הפועלת על בסיס התנדבותי ותלויה בחסדי נדבנים. מן הראוי, כי אחד מגורמי המוות העיקריים המכרסמים בחברה האנושית כולה, יטופל במדינה מודרנית אשר שמה לעצמה כמטרה להתפתח ולהתקדם. בעוד שבתאונות הדרכים, בנפגעי פעולות טרור ובמקרי האלימות הקיימים בחברה, מטפלים גופים ממסדיים, מחלת הסרטן נשארה יתומה. ההורים החורגים בדמותה של האגודה למלחמה בסרטן אינם יכולים לספק את כל התשובות.

תקציב הטיפול במחלה אינו משהו קבוע, ומתבסס על רוחב ליבם של נדבנים ואזרחים מן השורה. מדוע הממשלה מפקירה את אזרחיה? איך ייתכן שאחד מגורמי המוות העיקריים אינו מקבל מענה ברמה הלאומית? האם אזרחי המדינה באשר הם אינם זכאים לתרופות וסעד? חלק מהתרופות היקרות אינו נמצא בסל התרופות, וכך מוצאים את עצמם החולים פעם אחר פעם יוצאים להפגנות כדי שמישהו ישמע את זעקתם ויתייחס למאבקם.

שליטי המדינה ופרנסיה היקרים: אנא התעוררו מהתרדמת בה אתם נמצאים, בשעה שאנשים מתים. הגיע הזמן להתייחס להיקף וממדי המחלה ופשוט לטפל בה. רק כך נוכל לחזור ולדבר שוב על סרטן כשם של חיה, כזו המסמלת מזל, כזו הנאכלת על ידי חובבים למיניהם של מאכלי ים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. צודק לגמרי
עמית 23.01.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©