הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם יכולנו לדעת
 
בבריטניה מיהרו להאשים את שדרני הרדיו האוסטרליים בהתאבדות האחות שטיפלה בקייט מידלטון. ענבל שטרית מציעה בדיקה עמוקה יותר של האירועים שהובילו למעשה
מאת ענבל שטרית | 23.01.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

2,000 איש השתתפו בהלווייתה של ג'סינתה סלדנהא, האחות שטיפלה בקייט מידלטון והתאבדה לאחר שנמתחה על ידי זוג שדרני הרדיו האוסטרליים, מל גריג ומייקל כריסטיאן. מכתב התאבדות המאשים אותם באופן ישיר, התנצלות פומבית מצידם כתוצאה מדרישת מנהל התחנה ומכתבי איומים על חייהם, הם רק חלק מהריקושטים שהם ספגו. כל זאת בזמן שישנם דיווחים שסלדנהא לא מסרה פרטים חסויים אודות הדוכסית מקיימברידג' אלא רק העבירה את השיחה לאחות אחרת, שכן עשתה זאת. אגב, היא עוד בחיים.

 

עדיין לא ברור את מי יש להאשים בהתאבדותה של סלדנהא, אם בכלל. במיוחד לאור הדיווחים האחרונים בצהובון הבריטי ה"דיילי מייל" האומרים כי היא כבר ניסתה לשים קץ לחייה פעמיים השנה. הסיקורים התקשורתיים שסבבו את הנושא היו דרמטיים ביותר, מפריצה לשידורים עם דיווחים שוטפים ועד להצבתם של שני השדרנים מול המצלמות בראיון נוקב, מתנצל וסוחט דמעות. המתיחה, שהתחילה כלהיט ביוטיוב הפכה במהרה לבזויה, ובחנה מחדש את מיקומו של הגבול הצהוב. כל זאת בלי להזכיר את מכתבי האיומים על חייהם של גריג וכריסטיאן, הורדת תוכניתם מהאוויר, השעייתם לאלתר ואולי גם כתבי אישום שיוגשו נגדם בעתיד.

 

היחסים הסבוכים של הבריטים עם התקשורת הצהובה יכולים לפעמים לצאת מכל פרופורציה (מספיק להזכיר את הנסיכה דיאנה) אבל האשמת אנשי תקשורת במותה של האחות, כשהרקע האישי והנפשי שלה עדיין לא ידועים, נראית קצת מופרכת. בנוסף, לפי דיווחים ב"גרדיאן" באחד המכתבים שהיא הותירה לאחר התאבדותה, ישנה ביקורת חריפה כלפי בית החולים לפיה היא קיבלה מיילים נוזפים וגערות רבות מעמיתיה לאחר פרסום המתיחה. כמו כן, על פי כתב של ה-BBC לאחר המתיחה סלדנהא חשה בודדה ומבולבלת. כלומר, ישנה אפשרות שלא המתיחה עצמה היא שגרמה למותה אלא הלחץ ותשומת הלב הציבורית שנוצרו בעקבותיה.

ביצת המלוכה יכולה לספק בידור להמונים, עד שמתרחשת טרגדיה. כריסיטיאן וגריג
תצלומים: צילומי מסך מתוך ראיון לטלוויזיה באוסטרליה

התעסקות התקשורת הבריטית במשפחת המלוכה, וכמות הידיעות שמתפרסמות אודותיה מעידה שהנושא מהווה חלק מרכזי מהשיח הציבורי בבריטניה. מצד שני, הכניסה לפרטים כל כך אישיים של אנשי ציבור  מראה כי ההתעסקות הזו היא כמו ממתקים (או ביסקוויטים) בעבור צרכן התקשורת הבריטי. כך היה גם בהתעניינות הבלתי פוסקת בהריונה של מידלטון. כולנו יודעים באיזה שבוע היא, מה הסיכוי שלה ללדת תאומים ועוד. יכול להיות שהתקשורת רק מספקת את צרכי הקהל ולמעשה עושה את עבודתה.

 

מה שמפליא הוא שהבחישה בביצת המלוכה הבריטית יכולה לספק בידור להמונים רק עד שמתרחשת טרגדיה. אף אחד לא עצר ושאל את מי מעניין מצבה הבריאותי של הדוכסית הנושאת ברחמה את היורש הנכסף. יכול להיות גם שאיש לא היה מעמיד את שני השדרנים האוסטרליים למשפט שדה אם סלדנהא לא הייתה מתאבדת. ואולי יותר מכך, העובדה  שהמתיחה שהועלתה ליוטיוב הפכה ללהיט תוך זמן קצר (אגב, היא הוסרה מהאתר לאחר המקרה) רק מסמלת את הרצון של צרכני התקשורת לתכנים צהובים.

 

התאבדותה של האחות, בין אם במישרין או בעקיפין בעקבות המתיחה ברדיו, היא עניין מצער שיש לתת עליו את הדעת. ניתן לומר, שגינוי פומבי מצד מנהל תחנת הרדיו, ריס הולרן, הוא מתבקש למרות שעל פי ה"גרדיאן" הוא טען שהשדרנים לא עברו על החוק. התקשורת כל הזמן נקרעת בין הצורך לספק לקהל את התכנים שהוא רוצה, להשלכות שיש לכך בעבור חלק מהאנשים. כנראה שהגבולות הצהובים יימתחו שוב בעתיד. התחום הצהוב של התקשורת רצוף בחוסר ודאות והוא דינמי ביותר, אולי המקרה הזה מעלה את השאלה שהועלתה גם על ידי גריג, כריסטיאן ומנהלם, האם הדינמיות הזו יכולה להוביל למעשים פזיזים והרי גורל - "האם יכולנו לצפות שדבר כזה יקרה".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מצויין
זוריק 23.01.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©