הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלומות באספמיה
 
יונתן אגרוקר בוחר את רשימת השרים המושלמת לממשלה הבאה. נתניהו עדיין שם, כל השאר כבר לא
מאת יונתן אגרוקר | 21.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

ראש הממשלה - בנימין נתניהו

 

לאחר מבול של התקפות כמעט מכל מפלגה קיימת, גם בסקרים הכי פחות מחמיאים, הציבור מאמין שנתניהו ראוי לתפקיד. ציפי לבני נטולת כריזמה ושלי יחימוביץ', חסרת ניסיון, על אף הפופולאריות שצברה בתחום החברתי, ותצטרך להוכיח את עצמה בקדנציה הקרובה. לנתניהו אין תיקים פליליים. ובמדינה כמו שלנו - בה ראש ממשלה לשעבר אהוד אולמרט הואשם, וזה שלפניו, אריאל שרון, שרוי בתרדמת ולכן התיקים נגדו הוקפאו - זהו אינו דבר של מה בכך. בנוסף, הוא שולט ביד רמה בכל הנחרז עם המילה ביטחון. ארבע השנים האחרונות לוו בשקט יחסי, וב"עמוד ענן" יושמו הלקחים מהמבצעים הקודמים. בתחום הזה נתניהו מפגין כישורים ראויים.

 

מבחינה כלכלית-חברתית יש מה לשפר, אך אם נשווה את הממשלה האחרונה לארבע שקדמו לה, נגלה שהישגיה לא כאלו רעים. המהפכה הסלולרית, ועדת ששינסקי וחוק חינוך חינם מגיל שלוש, הם דוגמה לכך. הניסיון של נתניהו להכניס לרשימתו את הכלכלן הבכיר שלמה מעוז שיטפל בבעיית יוקר המחיה והדיור אמנם לא צלח אך מבהיר את הכיוון אליו הוא חותר. הוא שומע את הקולות שבאים מהרחוב ויודע שקהל הבוחרים דורש שינוי. מבחינתו, כניסה של מפלגה חברתית כמו העבודה לממשלה הבאה עשויה להיות פעולה מצוינת כדי לקדם משמעותית את הנושא ולשרת נאמנה את כלל הציבור.

 

שר הדתות - הרב חיים אמסלם

 

מפלגת "עם שלם" בראשותו של הרב חיים אמסלם היא תופעה מרנינה במיוחד. אמסלם פרש מש"ס בעקבות חילוקי דעות, שהגיעו לשיא בפרשת עמנואל. שם התברר כי בבית הספר "בית יעקב" קיימת אפליה על בסיס עדתי כלפי תלמידות ממוצא מזרחי. כשהסיפור הגיע לתקשורת, כל חברי הכנסת מש"ס קיבלו מסרון מיושב ראש המפלגה, אלי ישי, שאסר עליהם להתראיין. במילים אחרות את הכביסה המלוכלכת מכבסים בבית. בשלב הזה לאמסלם הגיעו מים עד נפש. כיצד ייתכן שמפלגה שטוענת בכל בימה שהיא מייצגת את הציבור החרדי-המזרחי נותנת יד לאפליה שכזו, ועוד מוסיפה חטא על פשע בניסיון לטאטא זאת מתחת לשטיח? אמסלם ומפלגתו מייצגים את יהדות ספרד האמיתית.

 

הם בעד שילוב החרדים בשוק העבודה. רוח המפלגה תואמת את מילותיו של הרמב"ם: "כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה, הרי הוא חילל את השם וביזה את התורה". חלק נוסף ומשמעותי מאוד במצע שלו הוא שילוב החרדים בצה"ל. ניתן להתרשם מכך ששני בניו משרתים שירות צבאי מלא. כמו כן, הוא תומך בגיור שנעשה בצה"ל, ודורש להכניס את לימודי הליבה לבתי הספר של הזרם העצמאי חרדי כדי שהדור הבא יהיה משכיל יותר ויוכל להשתלב באופן טבעי בשוק העבודה. עד היום החלופה הייתה ש"ס, שאיש מראשיה לא שולח את ילדיו למוסדות חינוך ספרדיים. כמו כן, בראשה יושב אריה דרעי, עבריין מורשע לשעבר. הגיע הזמן שהציבור החרדי-ספרדי ימצא בית חדש וטהור. "עם שלם" והרב אמסלם האמיץ הם הכתובת. 

לנתניהו אין תיקים פליליים, ובמדינה כמו שלנו זהו אינו דבר של מה בכך
תצלום: מתוך תשדירי הבחירות. תצלום לובי: צילום מסך מתוך "אולפן שישי" ערוץ 2

שר האוצר - פרופ' אבישי ברוורמן

 

אם משרד קטן כמו משרד התקשורת יכול להניע רפורמה בסדר גודל כזה, תתארו לכם מה אדם ישר ואמיץ כשר אוצר יכול לחולל במסגרת אחריותו.כמה כסף היינו חוסכים ברפורמה בכרטיסי האשראי, בבנקים, בדמי ניהול הפנסיה והביטוח ועוד. כלכלנים בכירים במדינה מעריכים שהנזק הכלכלי למשק הישראלי כתוצאה מריכוזיות וחוסר תחרות עומד על 500 מיליארד שקל בשנה. מדינה יקרה שרבע מאזרחיה עניים, ומעמד הביניים שלה קורס תחת הנטל. במצב כזה תיק האוצר הוא ציר מרכזי בלחימה בתופעה, ולשם כך צריך איש מקצוע עם ערכים ואידיאולוגיה שידאג לכל מיליוני אזרחי המדינה ולא רק ל-20 משפחות מהעשירון העליון.

 

משרד הבינוי והשיכון - נפתלי בנט

 

בנט הוא בדיוק מה שהיו צריכים דווקא מצביעי השמאל. איש מלא כריזמה, שאפתן, שיודע לגעת באנשים. ההילה שאופפת אותו כאיש הייטק מצליח שביצע אקזיט במיליונים מתאימה לקהל הישראלי. ההצלחה שלו יכולה להיות ממונפת פלאים במידה שיצליח ליצור מחירי דיור שפויים. בנט הוא איש למוד הצלחות. מדובר באדם מבריק שיכול להניע מהלכים לא פשוטים. עברו הצבאי המפואר בשילוב תווית של שר חברתי נערץ (כמו משה כחלון כשר התקשורת בממשלה הקודמת) יכולים לעבוד באופן מושלם. לכן, אם הוא יצליח במשימה הלא פשוטה הזו מידת הפופולריות שלו בקרב כלל האזרחים תהיה עצומה. הוא האיש הנכון במקום הנכון.

 

שר התחבורה - מיקי רוזנטל

 

מיקי רוזנטל, היה עיתונאי חוקר והתריע על עוולות כלכליות וחברתיות של השלטון והחברות הגדולות. כדי לשפר את התחבורה הציבורית ולהוריד משמעותית את מחירי הטיסות וכלי הרכב צריך לעמוד בעוז מול לחצים כבירים מצד חברות ענק כמו אל-על ואגד ויבואני הרכב. יש לו קו ברור בעניין, וטובת האזרחים עומדת בראש מעיניו. קיימים שלושה דברים עיקריים שעולים לנו יותר מדי כסף ורוזנטל הוא האיש הנכון לטפל בהם. הראשון הוא דחייה בחתימת הסכם שמיים פתוחים עם מדינות אירופה, המשחרר את השוק ממכסות ומחסמי סחר ועל ידי כך גורם לירידה משמעותית במחירי הטיסות. חברת אל על הפעילה לחצים כבדים על ביטול ההסכם, ונכון לעכשיו זה מצליח.

 

השני הוא הרפורמה שלא הייתה בענף כלי הרכב. ועדת זליכה, שבראשה עמד החשב הכללי לשעבר פרופ' ירון זליכה, מצאה 53 כשלים בענף. מדובר בשוק מאוד לא תחרותי שמאופיין במספר רב של בעלויות צולבות. הרווח שעושים על הציבור הפרטי בעת קניית מכונית יכול להגיע עד ל-40%. המצב העגום הוא כתוצאה ממיסוי חסר פרופורציה שקיים בענף. אחת הביקורות בנושא הבעיה אינה ביבואנים שרוצים למקסם את הרווח אלא בממשלה שמאפשרת זאת. הנושא השלישי הוא התחבורה הציבורית הלא איכותית במדינה. השקעה בה יכולה להניב פירות רבים כמו שיפור באיכות הסביבה, הגברת הנגישות של אוכלוסיית הפריפריה למרכז, וכתוצאה מכך, עידוד אמיתי של תושבים להתגורר רחוק מאזור המרכז. התשובה לכל הבעיות הללו היא רוזנטל, משום שרק לבולדוזר יש את הכוח והרצון לטפל בהן על הצד הטוב ביותר.

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה - כרמל שאמה הכהן

 

שאמה הכהן שכיהן בממשלה האחרונה כיושב ראש ועדת הכלכלה עשה מלאכתו נאמנה. בעידודו התקבלו החלטות טובות רבות והצרכן הישראלי רק הרוויח. ניסיונו בוועדת הכלכלה הוא מצרך יקר לתפקיד, ונאמנותו לאזרחי המדינה מוכיחה כי אין ראוי ממנו מבין חברי הליכוד ביתנו לקבל את המושכות. הבעיה המרכזית היא שהריכוזיות חונקת את המשק, את העסקים הקטנים ואת האזרחים. הפרה החולבת לא מרפה. מספר מצומצם של בעלי הון שולט בנתחים רבים מדי של הכלכלה הלאומית, ובשנתיים האחרונות המודעות לעניין בקרב הציבור סוף סוף עלתה. חוסר רגולציה בענפים שונים במשק גורם לייקור סל הקניות שלנו בעשרות ומאות אחוזים. השר היוצא, שלום שמחון, בחר לירוק בפניהם של התושבים ופעולותיו היו מזעריות להפליא. עם אדון שמחון ומפלגתו סיעת העצמאות נתראה בקלפי, וכולי תקווה שזו הפעם האחרונה שנצטרך להיפגש.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©