הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכו לבחור
 
אחוזי ההצבעה הנמוכים מציגים תמונת שווא של נבחרי העם. אילן ארנון קורא לכולם ללכת להצביע, כדי שהמשטר שלנו באמת יהיה דמוקרטי
מאת אילן ארנון | 21.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

"דמוקרטיה היא צורת משטר, שבה שותפים האזרחים בקביעת השלטון. שותפות זו נעשית קודם כל בפעולת הבחירות. תפקידה המהותי של הדמוקרטיה הוא להבטיח את שמירת זכויותיהם של כלל אזרחיה ותושביה". כך כתוב באתר משרד החינוך.

 

בעודי בא לכתוב טור הנוגע לאחוזי ההצבעה הנמוכים, נתקלתי בשאלה פילוסופית. מצד אחד, דמוקרטיה הינה שיטה בה העם קובע מי הם האנשים העומדים בראשה. מצד שני, הדמוקרטיה צריכה לשמור על זכויותיו של כל אדם ובין השאר על זכותו לא ללכת להצביע. האם מותר לי להטיף בכלל לאנשים על החשיבות שבהצבעה או שכיאה לדמוקרטיה, כל אדם יעשה כראות עיניו, ואין ברשותי להטריד את מנוחתו. הדילמה הפילוסופית לא נמשכה זמן רב גם ללא עזרתם של אריסטו או סוקרטס. תושבי המדינה חייבים ללכת להצביע, ויש לעשות הכול שיעשו כן!

 

בבחירות הקודמות לכנסת ה-18 הצביעו קצת מעל ל-60%. לא הרבה יותר מחצי. ליתר לא איכפת, נמאס או שפשוט אין הם מבינים את החשיבות הרבה שיש לקול הקטן שלהם בין מיליון הקולות הקיימים. וזוהי לא סתם קלישאה. העובדה שאנחנו מתגאים בהיותנו המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון איננה שווה דבר, אם האנשים הנבחרים לעמוד בראשה עשו זאת בצורה לא מספיק דמוקרטית.

כש-60% בלבד מצביעים, כל קול שווה כמעט כפול משוויו המקורי
תצלום: צילום מסך מתוך "משטרת הקיטורים"

בהחלטה פשוטה להישאר בבית ביום הבחירות לא רק שאדם לא יחזק את המועמד שלו אלא יחזק את המתחרה. כש-60% בלבד מצביעים, זה גורם למצב שכל קול שווה כמעט כפול משוויו המקורי. מפלגה שמראש נתפסה כחזקה והדומיננטית כוחה רק יגבר. לדוגמה, אחוזי ההצבעה הגבוהים של הציבור החרדי לעומת החילוני, יוצרים כנסת בעלת צביון דתי, הרבה יותר מכפי שהציבור באמת היה רוצה.

 

אין זה חשוב כלל אם הליכוד ביתנו מובילה בסקרים או העבודה, בתור מדינה דמוקרטית אנו צריכים לשאוף שהבחירות ישקפו את הקול של העם, שכל אחד מהיושבים בכנסת יהיה שם כי בחרו בו כלל תושבי המדינה, ולא רק מדגם מייצג. במדינה מסובכת כמו שלנו, המתמודדת עם עשרות בעיות וסיבוכים, קשה לי להבין איך לא בוער באנשים ליצור דמוקרטיה אמיתית.

 

אחוזי ההצבעה הנמוכים הם עובדה מוגמרת מזה 14 שנים. בשנת 99' חלה ירידה חדה באחוזי ההצבעה ונשמרה עד היום. אני מניח שחלק מהסיבות לכך הוא המיאוס מהפוליטיקה הישראלית. ככל הנראה החזרת האמון בכנסת והיושבים בה, תביא יחד איתה את העלייה בכמות הבוחרים בקלפי. על מנת לעשות זאת נצטרך לגולל פה תוכנית בעלת לא מעט עמודים.

 

אז איך מחזירים את אחוזי ההצבעה הגבוהים בצורה מיידית ופשוטה יותר? ניתן לחייב אנשים ללכת להצביע על פי חוק, על ידי תמריצים או שלילת זכויות, כפי שנעשה בכמה מדינות דמוקרטיות אחרות, אך זה לא באמת הפיתרון אותו אנו רוצים. זו לא הדמוקרטיה אותה אנו שואפים לגלם. לדעתי, בראש ובראשונה צריכים להיעשות מאמצים אמיתיים ודרסטיים מצד הרשויות האמונות על הבחירות, שיגרמו לעלייה באחוזי ההצבעה.

 

אני לא מדבר על מפורסמים שמפצירים בנו להצביע אלא על פעולות מעשיות. הגברת הנגישות של אנשים לקלפיות, קיצור תורים והפצת מידע בהיר על חשיבות ההצבעה. חייבים לגרום לאנשים להתעורר בכוח, ואני כמובן לא מדבר על כוח פיזי. צריך לעודד את מי שלא מצביע לעשות זאת. אם המצב יימשך, כדור השלג רק יגדל. הדמוקרטיה שלנו תהיה נחלתו של מיעוט.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©