הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
להדליק את הלפיד
 
הגיע הזמן שלספורט הישראלי יהיה שר ראוי המכיר בחשיבותו. הכתובת המתבקשת היא יו"ר יש עתיד, המפלגה היחידה שהתייחסה לכך ברצינות במצעה
מאת שחר שטיינפלד | 21.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

ארבע שנים חלפו מאז החלה לימור לבנת לכהן בתפקיד שרת התרבות והספורט, ודבר לא השתנה. מלבד החדווה בה הצטלמה עם ספורטאים אולימפיים, וחריפות הנאומים על האלימות בכדורגל, היא לא קידמה את הספורט בישראל. שכן, בקדנציה שלה לא נעשה אף שינוי מהותי שניתן להגדירו כהצלחה או כפעולה שמהווה בסיס לעתיד טוב יותר. מי שכן יכול לשפר את המציאות הספורטיבית הוא יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד.  

 

בישראל 2013 הבריכה האולימפית עדיין בבנייה, האלימות במגרשי הכדורגל לא מוגרה, תשתיות האתלטיקה במצב עגום והתקציב לספורטאים האולימפיים? מגוחך. בכל שנותיה של המדינה, לא זכורה מפלגה אשר חלק ממצעה כלל את נושא הספורט בצורה מורחבת כמו במצע של יש עתיד. "יש עתיד בספורט" ו-"באנו לשנות בספורט" אולי נשמעות כמו סיסמאות, אבל מאחוריהן מצוי סוף סוף מצע. נראה שמפלגתו של לפיד חרטה על דגלה את הספורט כאחד מהכלים המרכזיים לשינוי החברה או כפי שכתוב במשפט הראשון במצע: "ספורט הוא כלי ראשון במעלה לקיום אורח חיים בריא, גיבוש חברתי ולהנחלת ערכים של שיתוף פעולה, הזדהות, מצוינות וכיבוד כללי המשחק".

 

עוד נכתב שם כי המפלגה "קושרת קשר ישיר בין ספורט לאלפים - הרחבת הפעילות הספורטיבית לכלל החברה באמצעות מערכת החינוך - ובין ספורט לאלופים, המתבטא בעידוד ספורטאים מצטיינים ובהישגיהם בארץ ובחו"ל". נראה שיש להם אג'נדה ורצון עז, לבנות, בסיס יציב ואיתן לספורט בישראל, כאשר השלב המשמעותי הוא לאו דווקא קצה הפירמידה אלא בעיקר בסיסו. במקום בו מצויים ספורטאים צעירים המחפשים אפשרויות להתפתח.

השלב המשמעותי הוא לאו דווקא קצה הפירמידה אלא בעיקר בסיסו. שחר פאר
תצלום : Keith Allison

אבל ביצוע בשטח של הכתוב במצע לא מספיק, ובשביל להצליח בתפקיד, לפיד צריך להניח לענפי הספורט התחרותי - כדורגל וכדורסל. הרי לאלה יש התאחדויות מסודרות ובתי דין שאמונים להשליט סדר ולאכוף את המשמעת, כך שהתערבות ממשלתית יכולה רק לגרוע. בנוסף, מועדוני הכדורגל והכדורסל המקצועניים מתבססים על כסף המגיע בעיקר מגופים פרטיים ותקציבי עיריות, אשר עוזרים להם להתנהל באופן עצמאי. לפיכך, משרד הספורט צריך להתערב בענפים אלו רק במצבי קיצון כמו מקרי אלימות חריגים או חקירות פליליות.

 

לעומת זאת, הענפים האולימפיים, בהם איגודי הענפים קטנים יותר מבחינת כמות הספורטאים והתקציבים, צריכים לקבל את יחס מועדף. הרי, בענפי הספורט האולימפי מתחרים לא מעט ספורטאים כישרוניים, אולם עקב אי ההשקעה בתשתיות לקידומם, רק בודדים מהם מצליחים ברמה הבינלאומית. הטניס למשל, תפס תאוצה בשנים האחרונות, גם בכל הנוגע להישגים בינלאומיים, כשהאחרונים הם ניצחונות של אמיר ויינטרוב ושחר פאר בשלב הראשון של טורניר גראנד סלאם 2013 באוסטרליה (הודחו בשלב השני) וזכייתו של ישי עוליאל בן ה- 12 באליפות העולם עד גיל 12. אולם אם להסתמך על פיתוח התשתיות, נראה שלאחר פרישתם של שחר פאר, אנדי רם ויוני ארליך ודודי סלע, לא נראה באופק עתיד מזהיר לספורטאי הענף.

 

על פי המצע של יש עתיד נראה שלפיד דוגל בעיקר בהעצמה של תחום החינוך בישראל וקידומו. כך, שבניגוד לפוליטיקאים אחרים, אם יכהן כשר ספורט, יידע לשלב בין חינוך לספורט באופן מושלם. יש לציין כי למרות שבמפלגתו חברים העיתונאי עפר שלח והג'ודוקא לשעבר, יואל רזבוזוב, אשר באים מתחום הספורט, לפיד מתאים יותר מהם לכהן בתפקיד, בעיקר בגלל הכריזמטיות, יכולת המנהיגות וחוסר אינטרסים אישיים שייתכן כי נצברו אצל השניים לאורך השנים.

 

הרי בשביל ליצור תרבות ספורט, חייבים להתחיל מלמטה - מחינוך לספורט בקרב ילדים בבתי הספר היסודיים, בדיוק כמו שכתוב במצע. רק שם יודלק הלפיד שיגרש את האפלה הספורטיבית שקיימת כיום בישראל. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. זה לא קצת קטן עליו?
מאיה 24.01.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©