הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תהרגו את השליח
 
במציאות בה פוליטיקאים מככבים במדורי הפלילים, אבי עמש חושב שדווקא העיתונאים שרצים לכנסת יכולים ליצור פוליטיקה חדשה
מאת אבי עמש | 21.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

נהירתם של עיתונאים לזירה הפוליטית מעוררת שאלות רבות, והרבה ביקורת. כשמביטים על הרשימות של מספר לא מבוטל של מפלגות מגלים עיתונאים שנמצאים במקומות גבוהים. הטענות השליליות שעומדות כנגד המעבר שלהם לפוליטיקה לא מובנות ואינן ברורות.

 

הרי אותם אנשים החזיקו בעמדות מפתח בתקשורת הישראלית, עבדו והשקיעו מזמנם ומרצם כדי להתקדם ואחרי כמה שנים, כשהרגישו שאינם יכולים לשנות את המצב במדינה, עברו לפוליטיקה על מנת לנסות לשנות. מבפנים. מדובר בעיתונאים אמיתיים, שבאמצעות אופן הסיקור והדיווח שלהם, ניסו לתקן את המציאות. כאלה שכבר יודעים מה נדרש מהם בתור אנשי ציבור, ואינם יכולים לטעות מתוקף המוניטין שרכשו. 

 

שוק התקשורת בישראל נמצא בקשיים כלכליים. ההאשמה נגד העיתונאים, לפיה הם עוזבים את עבודתם ומצטרפים לפוליטיקה כמפלט מהספינה הטובעת, אינה בהכרח מתיישבת עם המציאות. הרי גם עיתונאי מתחיל הוא ביסודו אדם שהמודעות החברתית שלו גבוהה, שכבר בימיו הראשונים בעבודה מאמץ לתוכו את האתוס העיתונאי. הוא מנסה להגיע אל חקר האמת ולחשוף עוולות ושחיתות, על מנת ליצור מציאות טובה יותר. אבל רגע, זה לא גם בדיוק מה שאנחנו מצפים מהפוליטיקאים שלנו?

שלטונם של הגנרלים ויוצאי הצבא מיצה את עצמו, והגיע הזמן שיעבור מן העולם
תצלומים: צילומי מסך מתוך "בולדוזר", 2007

הזירה הפוליטית קרובה יותר בשנים האחרונות למדורי הפלילים מלאתוס העיתונאי-חברתי שמטרתו לעזור לתושבי המדינה. ייתכן שאנשים שכחו, אבל לכנסת בוחרים נציגי ציבור ולא פועלים שמטרתם העיקרית היא לסדר לעצמם פנסיה ונהג צמוד. התפקיד והתואר חבר כנסת משמעותם לדאוג לתושבים ושטובת הציבור תעמוד מול העיניים. העובדה שפוליטיקאים רבים, ובמיוחד שרים, מואשמים בפלילים מעידה על כך שהם אינם תופסים את תפקידם בצורה הראויה.

 

אינני מיתמם לחשוב שכל עיתונאי הוא אדם שטובת הכלל והציבור נמצאת בראש מעייניו או שהוא עזב את תפקידו ורץ ברשימה לכנסת ה-19 ואכן ישנה את המציאות. מכיוון שנוכחנו לדעת שדווקא הפוליטיקאים דואגים בעיקר לביתם וחבריהם, המסקנה היא שישראל זקוקה לשינוי, אמיתי וכן, וכשרוצים לשנות מנסים גם דברים חדשים. המילים שנשמעות רבות במערכת הבחירות הנוכחית הן פוליטיקה חדשה, אחרת או שונה, תבחרו אתם. ומה יכול להיות שונה יותר מעיתונאים בתפקידי מפתח במקום פוליטיקאים שעסוקים בשמור לי ואשמור לך.

 

היוזמה של אנשים איכותיים, וביניהם עיתונאים, להיכנס לפוליטיקה היא מבורכת. שלטונם של הגנרלים ויוצאי הצבא מיצה את עצמו, והגיע הזמן שיעבור מן העולם. הציבור מחפש פוליטיקאים שאינם מגיעים מתוך המערכת הצבאית. ההצהרות שבמדינה כמו ישראל דרוש מנהיג בעל רקע וידע צבאי הן מופרכות לגמרי. ראינו לאן זה קידם אותנו ב-60 השנים האחרונות. אנשים כמו מיקי רוזנטל, האיש ו"שיטת השקשוקה" יכולים אולי לתרום לפירוק החבילה שנקראת הון ושלטון, שהפכה לאחת הבעיות המרכזיות כאן. שיתופי הפעולה הלא חוקיים בין בעלי ההון לקברניטי השלטון הם הסכנה הגדולה ביותר לדמוקרטיה, והגיע הזמן לטפל בכך מקרוב.

 

אותם אנשים שסיקרו את הבעיות הללו במהלך השנים מכירים את הנפשות הפועלות. עכשיו הם רוצים לקחת את הדברים לידיים שלהם. אולי הם באמת הסיכוי שלנו למדינה מתוקנת יותר. בעבר הם היו השליחים, היום הם רוצים להיות אלו שיקבלו את ההחלטות, אז אנא אל תהרגו את השליח. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©