הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בראש שקט
 
יונתן אגרוקר לא קיבל בשמחה את צו המילואים, אבל גילה שהשד לא נורא ואפילו מסביר פנים
מאת יונתן אגרוקר | 27.01.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

ככה סתם באמצע נובמבר קיבלתי צו מילואים, ותסכול לא קטן עלה בי. האם זה שהקדשתי שלוש שנים סיזיפיות וגדושות מחיי בעשייה זה לא מספיק? קיצור מזערי של שישה ימים בלבד במהלך סמסטר ארוך ומורכב היווה בעבורי הפתעה לא נעימה, ועובדה מוגמרת: במהלך חודש דצמבר אשרת 20 ימי מילואים. האם היה לי כל כך גרוע? האמת שלא. לאחר שירות צבאי סדיר כשיום יום אחד הייתי פה ושבוע אחר שם, הגדוד שלי נקרא לדגל לשרת בקו מבצעי בגבול ירדן. ראשון בבוקר התחיל בצפיפות האופיינית. אמרתי יפה שלום למזכירת השלישות שישבה ליד שולחן מאולתר, עברתי בנשקייה ובאפסנאות, ומיד עליתי על מדים.

 

ללא ציפיות מיוחדות עברתי ימי אימונים באופן איכותי. ההרצאות בהן נכחתי היו ענייניות למדי, הזמנים היו סבירים ולא לחוצים ורוח המפקד הייתה כאל חייל מילואים שצריך להיות מקצועי, אבל בלי דרישות מוגזמות. השילוב הנכון ביותר בינינו למערכת. משמרת ראשונה בהאמר בלילה ארוך וקר, לימדה אותי  שיעור ראשון: חשוב להתלבש היטב. מעבר לכך, למדתי עוד הרבה דברים מעניינים מחברי לפלוגה. כמפקד במשמר הגבול המשרת בגדוד מילואים בחיל הרגלים, יצא לי לפגוש המון אנשים חדשים בגילאים 22-40, כשכל אחד  נמצא בצומת שונה בחייו. הם היו בעל ידע רחב במגוון נושאים. סוג של מיקרו קוסמוס לחוכמת ההמונים שהפך את חוויית המילואים למלמדת ומהנה בעת ובעונה אחת. דבר נוסף שתרם לאווירה הטובה היה האופן השווה לפיו חולקו המשמרות והמשימות.

 

בהעדר תנאי המחיה שאני רגיל אליהם, למדתי לאהוב את הדברים הפשוטים אותם כבר הספקתי לשכוח. כשקר בלילה אין תנור שיחמם כמו בבית, ולכן, הקור המקפיא החזיר אותנו לשורשים. ליקטנו קרשים ובעבודת צוות הדלקנו מדורה שעשתה את העבודה. הייתה היינו צריכים גם לטפל ברעב שבער בנו. השתמשנו בתפוחי אדמה ובצלים שחלקם נעטף במעט נייר כסף. 35 דקות לבצלים ו-75 לתפוחי האדמה לא הפכו אותנו למומחים כמו אייל שני, אך בהחלט ניתן להגיד שיצרנו אוכל עממי וטעים שהחזיר אותי תריסר שנים אחרונה לימים היפים של ל"ג בעומר. ואז התפנינו לדבר האמתי. שיחה בין ישראלים שזה עתה הכירו, על הנושאים שבוערים בחברה הישראלית: הבחירות הקרבות, השחיתות השלטונית, הריכוזיות ומצב החינוך. ערבוב הדעות הקנה לי ידע חדש ומעניין. על אף הקיטורים, כולנו פטריוטים אמיתיים שיתייצבו, כמו תמיד, מוקדם בבוקר לצו המילואים הבא.

למרות הקיטורים, כולנו פטריוטים שיתייצבו מיד גם לצו הבא. אימונים בחטיבת כפיר
תצלום: רועי מזור. תצלום לובי: ירין פלוטניק, חיילי נח"ל באימון

אסור לשכוח שבינתיים החיים האזרחיים ממשיכים שם בחוץ. לכן, אחד הדברים החשובים שחייל מילואים צריך לדעת הוא שהתגמול הכלכלי הולם. השכר היומי נקבע על פי 90 ימי העבודה אחרונים, כשקיים תשלום מינימאלי. למבצעי ימים בודדים מעבר לתשלום המלא, יש תוספת נוספת. בנוסף לכך קיים מענק מילואים, אותו מקבל כל מי שנתן מעל 10 ימים בשנה. הטבות נוספות הן אתר "בהצדעה"  וכרטיס משרת מילואים פעיל, שזכאי לו כל מי שביצע 20 ימים במהלך שלוש שנים. כל אלו תורמים להרגשה של חייל המילואים שיש מי שמעריך ומוקיר את עבודתו ואת העובדה שבאמצע החיים הוא נרתם למען המדינה.

 

ממש לא ציפיתי לכך, אבל בסיום חיכתה לי נחיתה רכה ונעימה על ספסל הלימודים. ישנו רכז מילואים מטעם אגודת הסטודנטים ואמנת מילואים המפרטת את הזכויות. בבירור מהיר של ההטבות המגיעות לי, גיליתי שההתחשבות בסטודנטים היוצאים לשירות מילואים גבוהה מאוד. נהניתי משלושה קופוני מתנה לאתר הלימודי Gool המציע קורסים מקוונים לסטודנטים וקיבלתי 50 צילומים והדפסות חינם על כל יום שהייתי במילואים ושתי חוברות צ'ופר מתנה.

 

ואם לא די בכך, המכללה למינהל דאגה להטבה כספית חד פעמית במהלך התואר בגובה שעתיים שבועיות ששוויין הכספי הוא מעל ל-1,000 שקלים. כמו כן, אני זכאי למועד נוסף בבחינה במידה שאצטרך, ואוכל לבחור בציון הגבוה מבין שניים בקורס אחד. חשוב מאוד שזה יהיה היחס לו יזכו חיילי המילואים. במדינה מוקפת אויבים, ישנה חשיבות רבה לצבא העם. מערך המילואים ידע עליות ומורדות במהלך השנים ותמיד יש מקום לשיפור, אך המצב הקיים  טוב ואנחנו בדרך הנכונה. שירות מילואים הוא הכרחי, ויש תמורה בעד האגרה. מי יודע אולי בפעם הבאה שאקבל את צו המילואים בדואר, תנועת הידיים על הראש תתחלף בחיוך קל על השפתיים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ;-)
אסתר 23.04.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©