הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי גדול יותר
 
מיטל פרדו בוחנת את המלחמה רבת השנים בין מסכי הטלוויזיה והמחשב לבית הקולנוע, שממנה רק הצופים מרוויחים
מאת מיטל פרדו | 26.01.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

זוכרים איך בילינו כשהיינו קטנים? הלכנו לבית הקולנוע. איזה כיף זה היה! היינו מבקשים כסף מאימא (ששלחה אותנו לאבא, כמובן). אחר כך היינו מנדבים את אחד ההורים לקחת אותנו לקניון כדי לראות סרט. אולם הקולנוע היה קטן, דחוס באיזו פינה בסוף הקניון וכלל בקושי פקידה אחת שמכרה כרטיסים. היינו מתלהבים ועושים בלגן בתור לקופה. מתווכחים איזה סרט לראות, מגיעים להסכמה וקונים כרטיס - שאז עוד עלה 22 שקל. אחר כך התנפלנו על המזנון, נופפנו בכסף של ההורים, וקנינו כמות מוגזמת של פופקורן ושתייה. וככה בילינו, ילדים תמימים בחטיבת הביניים שנהנים מהכיסאות הענקיים בבית הקולנוע.

 

אבל זה היה מזמן. כל ההתלהבות מהסרטים וממסכי הענק שנראו לנו כמשהו בל ייאמן באולם הקולנוע, התחלפה בהתרגשות ממסכי פלזמה ענקים שבאו במקום מסכי הטלוויזיה הקטנים והמצ'וקמקים בגודל 21 אינץ'. פשוט ראינו יותר גדול. אני אפילו זוכרת שאמרתי לאבא שלי, "תראה איך האנשים בטלוויזיה גדלו, נראה לך שעוד מעט יהיה לנו מסך כמו בקולנוע?". אמנם הדברים נאמרו כשהייתי ילדה אבל לא הייתי רחוקה מהמציאות. מאותו מהפך הכול השתנה.  בלי ששמתי לב, הוקמו באינטרנט אתרים שמציעים הורדה של סרטים, תוכניות, קליפים ומשחקים למחשב חינם.

 

ואני, בתור פריקית של מחשבים, התמכרתי וביליתי שעות על גבי שעות בהורדת סרטים שראיתי וכאלו שלא. הסתחררתי מהשפע שהרשת הציעה. רציתי שיהיה לי את המאגר הכי גדול. אנשים רבים זנחו את מסך הקולנוע לטובת צג המחשב ובחרו בצפייה הבלתי מוגבלת והחינמית. לאורך השנים הוקמו עוד אתרים להורדה והגודל של המסכים הביתיים הוכפל. כיום כבר אפשר לראות את מה שהורדת בתוך הטלוויזיה. כך נוצרה השאלה למה צריך את בית הקולנוע אם הכול נמצא בבית. אני יכולה להוריד כל סרט ולחבר בשניות לטלוויזיה. אני לא מתארגנת ומתאפרת, מחכה בתור ומשלמת כסף לכרטיס. הכל נמצא בלחיצת כפתור, לי ולשאר העולם. אבל היה ברור שזה עניין של זמן עד שתעשיית הקולנוע תשיב מלחמה, באמצעות טכנולוגיה חדישה.

מסכי הקולנוע עברו מהחור הנידח בקניון אל מתחמים ענקים ברחבי הערים
תצלומים : מורן חלפון

והיא אכן עשתה זאת באמצעות טכנולוגיית תלת מימד. רובנו קנינו משקפיים והזמנו כרטיסים שבועות מראש ל"אווטאר" הסרט הראשון שעשה שימוש מיוחד בטכנולוגיה. פתאום פרץ סרט שכולנו היינו חייבים לראות. חוויה שמסכי הטלוויזיה והמחשב לא יכולים לספק לנו. רוב הסרטים שיצאו באותה תקופה היו בתלת מימד וכך, כוחו של בית הקולנוע עלה עם שובם של הצופים.

 

חוץ מהשיפור העצום בהיצג החזותי, מסכי הקולנוע עברו מהחור הנידח בקניון אל מתחמים ענקים ברחבי הערים. "יס פלאנט" ו"סינמה סיטי" הגדירו מחדש את המושג בית קולנוע. מסכי ענק השתלטו על הקירות והמושבים הורחבו. אבל גם חנויות, מסעדות וברים שעשו את דרכם למבנים שדרגו את ההנאה שלנו. מעכשיו אנחנו לא רק רואים סרט אלא נכנסים לעולם חדש.      

 

והמלחמה עוד נמשכת, כששתיי הטכנולוגיות מדגישות את הייחודיות שלהם. מצד אחד, קיימים מסכי טלוויזיות תלת מימד ענקיים שנותנים לנו תחושה קולנועית. מצד שני, תעשיית הקולנוע משפרת את חוויית הצפייה על ידי הוספת מימד. כעת, אנחנו זזים עם הסרט, נרטבים, מקבלים מכות ומרגישים אותן תחושות כמו השחקנים.

 

אפשר לומר שבמלחמה הזאת אנחנו המרוויחים הכי גדולים. כל אחד מצדו משפר עד כמה שאפשר את הטכנולוגיה שלו ואנו רק צופים מהצד ומחליטים מה הכי מתאים לנו, איך אנחנו רוצים לראות את התכנים שלנו. אנחנו לא מפסידים כסף ולא שוברים את הראש רק מחכים לריגוש. מעניין מה תהיה ההפתעה הבאה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©