הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל המוסיף - גרוע
 
למתן יציב אין ספק: הלכה הסאטירה של התוכנית "בובה של מדינה" במעבר מהגרסה הספורטיבית לפוליטית
מאת מתן יציב | 27.01.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

הרכב מנצח לא מחליפים - זו קלישאה שבאה מעולם הספורט, שאותו הרעידה התוכנית "בובה של לילה" על ידי כך שהצליחה להושיב חלק גדול מחובבי הספורט מול מסך הטלוויזיה בימי ראשון בערב. היא סיפקה מנת צחוק הגונה על חשבון כל אושיות הספורט המוכרות במדינה והניבה נתוני רייטינג מרשימים. משפטים שנאמרו בה הפכו לקאלט והמעריצים מחכים בקוצר רוח לעונה החדשה. אז למה לשנות ולעבור לפוליטיקה?

 

הקדימונים בערוץ 10 לא הפסיקו להכריז שכוכבי "בובה של לילה" שאותה אני כל כך אוהב, חוזרים עם תוכנית חדשה "בובה של מדינה" והפעם כדי לעשות צחוק מהפוליטיקה הישראלית. הבובות של שלמה שרף ואבי לוזון הוחלפו בבובות של פוליטיקאים, כישרון החיקוי הגדול של מיקו ג'מאל הוקדש לחברי הכנסת ואלי יצפאן הגדול, שלישיית "מה קשור" המצחיקה ודמותו של שוקו (כן, הוא עדיין נשאר שוקו) אותה מגלם אלי בן דוד גם מככבים. לכאורה, פורמט מנצח.

 

אלא שלא מובנת לי הבחירה של ערוץ 10 לשדר את התוכנית דווקא בערב יום רביעי, אחד המוצלחים ביותר בשבוע של ערוץ 2 המתחרה, אם לא המוצלח ביותר, שבו משודרות שתי תוכניות בעלות אחוזי רייטינג גבוהים:  The Voice ישראל ו"מצב האומה". הוא ודאי לא הערב האידיאלי להשיק פורמט חדש העוסק בסאטירה פוליטית, בדיוק כמו ב"מצב האומה" הנהדרת.

יצפאן באמצעות הכישרון האדיר שלו מנסה בשארית כוחותיו להציל את המצב
תצלומים: צילומי מסך מתוך "בובה של מדינה" ערוץ 10

אני מצאתי פתרון: אקליט את "בובה של מדינה" ואראה אותה מיד אחרי "מצב האומה" בעודי במצב רוח טוב. כך אמשיך את רצף הסאטירה הפוליטית של הערב ואלך לישון בחיוך גדול על הפנים. לכאורה, תכנון מושלם. אך מהר מאוד הבנתי שההבדל בין הרצוי למצוי הוא גדול מאוד. תחושת האכזבה לא איחרה להגיע. החיקויים של הפוליטיקאים לא הזכירו ולו במעט את המקור ואף היו שתי רמות מתחת ל"חרצופים" המיתולוגית והאהובה משנות ה-90. ג'מאל, החקיין המחונן, צריך היה להישאר עם אנשי הספורט אותם הוא מחקה באופן מדויק להפליא. ואף מילה על החיקוי העלוב שלו לירון לונדון, שאפילו רבע דמיון בינו למקור לא מצאתי.

 

שלישיית "מה קשור" הם הבדרנים ברמה הגבוהה ביותר בארץ. כמעט כל פרויקט שבו הם משתתפים נוחל הצלחה גדולה ומצחיק קהל רחב. אבל אפילו הם לא מצליחים לגרום ל-"בובה של מדינה" להתרומם. לדוגמה החיקוי של ציון ברוך לחברת הכנסת חנין זועבי בפרק הראשון. ברוך לבוש ומאופר באופן שאפילו מזכיר אותה מעט, אך כשהוא פותח את פיו ניכר כי הוא לא באמת יודע מי זו זועבי. כן, הוא מחקה דמות שהוא לא באמת מכיר.

 

ואז הגיעה התופעה שהצליחה להעלות מעט את מד העצבים שלי - מיחזור דמויות. כמה בובות מ"בובה של לילה" הפכו לפתע להיות דמויות מעולם הפוליטיקה. למשל, היו"ר המושמץ של הפועל תל אביב בכדורסל, שאול אייזנברג, שהיה אחת הדמויות המדוברות ביותר ב"בובה של לילה" והפך לפתע לטייקון יצחק תשובה. גם דמותו הנלעגת של אלי קמחי, מנכ"ל חברת פוג'יקום שמעניק לספורטאים את פרס השחקן המצטיין, הוחלפה והפכה לאיש העסקים רמי לוי. והבדיחות? אותה גברת בשינוי אדרת.

 

יצפאן, באמצעות הכישרון האדיר שלו, מנסה בשארית כוחותיו להציל את המצב. הוא משחזר חיקויים לדמויות כמו עמיר פרץ, אך מה שפעם עבד בתוכנית האירוח שלו עובד הרבה פחות טוב ב-2013. אם כבר בערוץ 10 לקחו את הפורמט של "בובה של לילה" שינו לו את הנושא אך השאיר אותו באותו מבנה, איך הם עשו זאת בלי  ירון ברלד?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מסכים עם הרוב אבל...
יואב מלכה 01.02.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©