הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שובר שוויון
 
יואב רימון לא מסכים עם ההחלטה להשוות את סכומי הפרסים בטניס בין נשים וגברים, אלא אם כן הנשים תשחקנה כמות של מערכות כמו הגברים. אם זה יקרה אתם יכולים לקרוא לו משוגע
מאת יואב רימון | 24.11.2007
 

ההחלטה להשוות את סכומי הפרסים למנצחים ולמנצחות בטניס העולמי מעוררת הרבה ויכוחים. נושא שנוי במחלוקת זה הועלה השנה לדיון נוסף, לאחר שבחודש פברואר הוחלט להשוות את סכומי הפרסים למנצחים בין שני המינים גם בשני הגאנד הסלאמים הנותרים (ווימבלדון והרולאן גארוס). יש לזכור, שבאליפויות אוסטרליה וארה"ב משלמים כבר שנים את אותו הסכום לשני המינים.

באופן טבעי, היו אלה גברים שהתנגדו, ונשים שהיו בעד. אמנם היה מספר (קטן) של שחקנים גברים שתמכו בעניין, אך מהצד הנשי לא נשמע קול אחד שיצא נגד ההחלטה התקדימית.

העניין מזכיר לי מעט את הוויכוחים על מגרש הכדורגל כאשר שופט מחליט, למשל, להוציא כרטיס אדום. שחקני קבוצתו של השחקן המורחק תמיד יצעקו, יערערו וינסו לשכנע את השופט שהוא טועה, ושהשחקן עליו בוצעה העבירה זייף את הנפילה, בעוד שחקני הקבוצה היריבה לא יעזבו את השופט עד שלא יוציא את הכרטיס מהכיס.

האם יבוא יום בו נראה שחקן שיצדיק את השופט ששרק נגד קבוצתו שלו (כרטיס צהוב, אדום, בעיטת עונשין וכו')? ומצד שני, האם נראה מישהו מהקבוצה היריבה מנסה לשכנע שופט שלא לשרוק בעד קבוצתו, בטענה שחברו לקבוצה ביים נפילה או שהעבירה על חברו אינה מצדיקה ולו עצירה של מהלך המשחק? יש לי ניחוש פרוע, תקראו לי משוגע - אבל כנראה שזה לא יקרה לעולם. אחד משדרני ערוץ יורוספורט ניסח זאת יפה לפני זמן מה: "כנראה שספורטאים אינם משקרים, הם פשוט רואים את מה שהם רוצים שיקרה, וזה לא תמיד מה שקורה באמת".

תצטרך להתאמץ יותר. מריה שראפובה
 

ולאחר שהבהרנו את הנקודה הזאת תוך סטייה לכאורה מהנושא, נחזור לטניס. נקודת המוצא, אותה חשוב לזכור, היא שמשחק נשים בגראנד סלאם יכול להגיע למקסימום שלוש מערכות, בעוד משחק גברים נמשך מינימום שלוש מערכות (ומקסימום חמש). על בסיס זה בלבד, לדעתי, יש לשלם באופן מפלה לטובת הגברים, שכן הם עלולים לשחק ארבע וחמש מערכות, ונשים לא. מכל הטענות התומכות בשוויון סכומי הפרסים, קיימות שתי טענות דגל המייצגות את מסע השכנועים הזה.

האחת - טניס נשים מכניס כסף ופרסום לא פחות מגברים. השנייה - נשים מנצלות את המקסימום הפיזי אשר גופן יכול לספק, ועל כן יש לשלם להן בדיוק כפי שגברים מנצלים את המקסימום שלהם, ולא יהיה זה הוגן להשוות את מספר המערכות.

נניח שהטענה הראשונה נכונה, ונשים מכניסות כסף, לגופי פרסום ולאיגודי הטניס, השווה בערכו לזה שמכניסים הגברים. ממתי טניסאים מקבלים כסף על בסיס כמות הקהל שהם מביאים, וכמות הפרסומות שהם משתתפים בהם? הרי לא מדובר בקבוצות כדורגל שמביאות דייוויד בקהאמים למיניהם, שימכרו חולצות וכובעים. ואם כך רוצים להסתכל על העניין – אז בכל מפגש של פדרר נגד נדאל, אחד המאצ'-אפים החשובים בעולם הספורט – יש לתגמל כל אחד מהם פי כמה מהסכום אותו הם מקבלים. רק תחשבו על כמות הפרסומות שמשודרות במשחק כזה בעשרות או יותר ערוצים ברחבי העולם, הרי הפרס שמקבל מנצח המפגש הזה לא מגרד דקת זמן אוויר של פרסומת המשודרת במהלכו.

ובאשר לטענה השנייה, לגבי הניצול המקסימלי של היכולות הפיזיות. בכל ספורט אחר, נשים משחקות בדיוק אותו זמן כמו גברים. 90 דקות בכדורגל, 40 דקות בכדורסל (באירופה) וכך הלאה. בענפי אתלטיקה הנמדדים לפי זמן - שחייה, ריצה וכדומה - נשים עוברות אותם מרחקים. אף אחד לא מצפה מאישה שתרוץ 90 מטר במקום מאה, או שתשחה 180 מטר במקום 200. אם נשים אינן מסוגלות לספק אותו זמן הטניס שגברים מסוגלים, עליהן להשתכר פחות.

אני בעד שוויון זכויות, אבל שוויון מקבלים כשעובדים בשבילו באופן זהה, ולא רק על-פי הטענה שצריך לקבל אותו. אם לומר את האמת, אני חושב שנשים מסוגלות לשחק חמש מערכות, אבל משום מה, אין אף גבר ואף אישה שיעזו להגיד את זה. גברים פשוט יעדיפו לצאת נגד השוויון בסכומי הפרסים בטענה שלא מגיע להן, ונשים יעדיפו לצאת נגד חוסר השוויון בטענה שכן מגיע להן. ומה לגבי בחינת האפשרות שנשים פשוט ישחקו אותה כמות בדיוק כמו גברים, ואז ישתכרו כמו גברים? יש לי ניחוש פרוע, תקראו לי משוגע - אבל כנראה שזה לא יקרה לעולם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©