הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמים עלינו איקס
 
שירה יצחקי גורסת כי הימנעות כלי התקשורת בארץ מפרסום פרטים על בן זיגייר היא בעיקר מעילה בשליחות הציבורית
מאת שירה יצחקי | 05.03.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

האסיר איקס או בשמו בן זיגייר, גרם לנו לגלות פרטים חדשים ומחרידים על המדינה שלנו. על אופן התנהלותם של מוסדות הביטחון, החוק, מערכת המשפט ורשות בתי הסוהר. כולם החליטו להתאגד ולתרום בדרכם להעלמת אזרח ישראלי. אבל הסטירה האמיתית התקבלה מהתקשורת שבגדה בו ובציבור כולו.

 

בין תפקידי התקשורת שכוללים בידור וידוע הציבור לגבי אירועי היום והטמפרטורות למחר, יש גם חשיפת עוולות, גילוי האמת ומימוש זכותו של הציבור לדעת. עיתונאים הם שומרי השער האחרונים, אלה שאמורים לפרסם מידע ולשמור על יציבות הדמוקרטיה. כשראש הממשלה כינס את ועדת העורכים וביקש מהעיתונים להסיר את הפרסומים הנוגעים לאסיר איקס, התקשורת עשתה כדבריו, היא מעלה  בחובתה העיתונאית לשמש כלי למניעת שחיתות ועידוד שלטון שקוף ודמוקרטי.

 

ישראל היא מדינה עתירת צנזורה. אירועים רבים יכולים להיכנס תחת ההגדרה של פגיעה בביטחון המדינה והציבור לא יודע מדוע הם משתייכים לקטגוריה. כאן מתחילה הבעיה שלנו. כי אחרי שהתקשורת הסכימה להסיר את הפרסום, ובעצם כך מעלה באמון שלנו ועברה צד, נשארנו לבד במערכה. אפשר להבין את מערכות העיתונים שבחרו לעשות כך, במיוחד במדינה בה גופי תקשורת נופלים וקמים בגלל גחמות של הממשלה, אבל הפער בין להבין לקבל הוא רחוק מאוד.

השאלה האמיתית היא מה לא מספרים לנו
תצלום: מתוך "ישראל היום" - 14.02.13    

התפיסה הרווחת שכל מה שכתוב בעיתון ודאי נכון צריכה להיפסק. השאלה האמיתית העומדת בפנינו היא מה לא קראנו בעיתון, מה לא מספרים לנו. זה נשמע מאוד פרנואידי, אבל זו המציאות. בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל אפשר למצוא אינספור כשלים, בין האחרונים פרשת האסיר איקס והשתיקה התמוהה בנוגע לגירעון של 40 מיליארד השקלים בתקציב המדינה לפני הבחירות. עם זאת, יש גם סיפורי הצלחה. ב-1984 חשף עיתון "חדשות" את פרשת קו 300 בה התגלה שאנשי שב"כ לכדו שניים מחוטפי אוטובוס מספר 300, רצחו אותם, טייחו את המעשה ואף ניסו להפליל את איציק מרדכי כדי לחמוק מעונש. החשיפה האמיצה של העיתון למרות היותה פגיעה פוטנציאלית בביטחון המדינה מוכיחה כי בכוחה של התקשורת לבצע את תפקידה.

 

אך זה היה לפני שנים רבות, וכנראה בממלכה רחוקה. כיום, לאחר שפרשת זיגייר הועלתה לסדר היום על ידי כלי התקשורת באוסטרליה, העיתונות בישראל עוסקת בה ללא הפסקה. כשלים מערכתיים רבים מתגלים והתקשורת מצטיירת ככזו שפועלת על מנת לחשוף אותם. אך היה עליה לעשות זאת מבעוד מועד ולא לאחר מעשה. אין דרך לדעת מה באמת מסתירים מאיתנו, ואם בכלי התקשורת אנו שמים את מבטחנו, כמה טוב שיש פרסומים זרים.

 
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©