הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכיף של השכונה
 
אבי עמש מתענג על אליפות אפריקה בכדורגל, שאחת לשנתיים מצליחה להסיט את העניין מכסף וכוח, לאהבת המשחק
מאת אבי עמש | 12.03.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

עבור אלה המתעניינים בכדורגל העולמי ולא רק האירופאי, ינואר הוא הרבה יותר ממועד חלון ההעברות ומאבקי צמרת ותחתית בליגות הגדולות ביבשת. שכן, בחודש זה, אחת לשנתיים, מתרחש גביע אפריקה לאומות, שאינו מקבל את הסיקור לו הוא ראוי. בדיוק כמו זה שנערך השנה ובו זכתה נבחרת ניגריה.

 

הטורניר, בו מתחרות 16 נבחרות בארבעה בתים, נערך בעיצומם של הימים המכריעים ביותר בכדורגל האירופאי, בהם גורל של עונה שלמה עומד על כף המאזניים. וכשחוקי פיפ"א מחייבים לשחרר את השחקנים האפריקאים, שחלקם דומיננטיים בקבוצותיהם, הבעיה גדולה יותר. בעבר ניסו בעלי המועדונים האירופאים להזיז את האליפות לקיץ, בדומה למשחקי גביע העולם ואליפות אירופה, אולם פניותיהם נתקלו בסירוב של ההתאחדות האפריקאית.

 

נראה שהסירוב לשנות את מועד קיום הטורניר הוא בעיקר פוליטי, ונובע מתוך עמדתם הנחושה להוות אלטרנטיבה לכדורגל האירופי. מעבר לכך, אפריקה היא יבשת שסבלה שנים רבות מעוני ודיכוי קולוניאלי אירופאי, והשארת תאריך האליפות על כנו מסמל שמירה על עקרונותיהם: הם מייצגים את היבשת במאבקה לשינוי, וההחלטה להמשיך לקיים את האליפות באמצע העונה היא ניסיון להסיט את הזרקור הספורטיבי מאירופה העשירה והקפיטליסטית לאפריקה הענייה והנידחת.

סקסי יותר משחקני נבחרות בורקינה פאסו וזמביה. רובין ואן פרסי
תצלום: Doha Stadium Plus Qatar. תצלום לובי: האתר הרשמי של מכבי חיפה

נקודה נוספת ומעניינת בנושא היא רצונם של מאמני הקבוצות הבכירות באירופה להחתים שחקנים אפריקאים בכירים, למרות שהם יודעים מראש שבינואר, אחת לשנתיים, השחקנים ייעדרו מסגל הקבוצה במשך חודש לפחות. היעדרותם פוגעת בתוכנית האימונים שהמאמנים בונים לעונה שלמה, על אחת כמה וכמה כשזה קורה בשלבים הקריטיים של העונה. ולכן, משתלם יותר לוותר עליהם, למרות האיכות ויכולתם המקצועית הגבוהה.

 

יתר על כן, המלחמה בין שידור משחקי אליפות אפריקה לשידור המשחקים מהליגות האירופאיות מוכרעת מראש. תקשורת הספורט העולמית, מסקרת ברובה את מיטב הליגות שנמצאות באירופה, בעוד שטיסה לאפריקה לצורך סיקור האליפות היא אולי הכרחית, אך לא נמצאת בראש סדר העדיפויות של הגופים המשדרים או הצופים. כי עם כל הכבוד, שחקני הנבחרות האפריקאיות של בורקינה פאסו וזמביה אינם סקסיים כמו ליאונל מסי, כריסטיאנו רונאלדו ורובין ואן פרסי.

 

אליפות אפריקה היא טורניר נפלא, שמייצר בכל פעם הפתעות, ונחשבת מאוד בעיני סקאוטים אירופאים שמגיעים לחפש אחרי יהלומי כדורגל חדשים. עבור המועדונים זוהי אופציה נהדרת להשתדרגות מקצועית, אך גם עבור השחקנים: כי יכולת טובה בטורניר יכולה להוות מקפצה לקבוצות מהדרג הבכיר באירופה.

 

תחילת שנה אזרחית היא לא רק נשיקה בסילבסטר או דיונים תקשורתיים לגבי זהות הקבוצה אליה יעבור ז'וזה מוריניו בעונה הבאה אלא קודם כל אלטרנטיבה לכדורגל האירופאי, בו הכסף משחק תפקיד מרכזי, ושחקנים עוברים כרכוש מסוחר אחד לרעהו. לעומתו, אליפות אפריקה מציגה את הכדורגל הטהור, שמבוסס על אהבת המשחק, חדווה, ראשוניות וגילוי שחקנים נפלאים במקומות נידחים. בדיוק כמו המשחק  בשכונה על ידי ילדים תמימים שאוהבים אותו ונהנים ממנו, ותו לא.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©