הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבדים הננו, עבדים
 
יונתן אגרוקר מוחה על התנאים בהם מועסקים עובדי הקבלן בישראל, וטוען שגם המדינה ניזוקה מהמצב
מאת יונתן אגרוקר | 22.04.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בקרב המדינות המערביות, כמעסיקת עובדי קבלן. בהרבה מקרים, העסקה שכזו כרוכה בהפרה של זכויות עובדים, תנאים עלובים ויחס משפיל, אשר לא ניתן לכנות אותם בתואר אחר מאשר עבדים מודרניים. אלה אנשים שקופים, שלמרות שרבים מהם צברו ותק רב, הם עדיין נחשבים לעובדים סוג ב' ואף גרוע מזה. מצבה של ישראל עגום ביותר ביחס לשאר מדינות ה-OECD, והיא מככבת במקומות הראשונים בכל הנוגע לעוני ופערי שכר. השאלה המתבקשת היא אם קיים קשר בין הדברים, והאם המדיניות בה נוקטת ישראל היא אכן אור לגויים או שמא סטינו מהדרך.

 

על פי נתונים של ההסתדרות הכללית החדשה, נכון ל-2012 ישנם כ-300 אלף עובדי קבלן בישראל, המהווים כ-10% מכלל העובדים בישראל. רק לשם השוואה, בארה"ב עומד שיעורם על 2%, בצרפת 2.5% ובגרמניה 1.6%. לצד עובדי הקבלן המסורתיים כמו עובדי ניקיון, מטבח, שמירה ואבטחה, הצטרפו בשנים האחרונות גננות ועובדים סוציאליים, למרות ש מדובר במקצועות בהם עוברים הכשרה ארוכת טווח טרם העסקתם. אך רוב המקצועות דורשים הכשרה בסיסית בלבד, מה שגורר השתכרות מינימלית. אומנם, להתחיל מראש בתנאים הנמוכים ביותר לא נעים, אבל זו עדיין התחלה. אך כשגם תנאים אלו נפגעים במדינה כה יקרה וריכוזית, אין מנוס מאשר להיכנס למעגל העוני.

 

אז למה בכלל נוצרו חברות קבלן? התומכים בשיטה טוענים כי היא מאפשרת לארגון להתעסק בתחום התמחותו. עם זאת, יש לסייג כי קיימים עובדי קבלן שחלק מן הטיפול השוטף בהם כן נעשה מול החברה המזמינה. המתנגדים לשיטה זו טוענים כי מדובר בדרך נוספת בה בעלי ההון יכולים להגדיל את רווחיהם על חשבון הפועל הפשוט, כאשר המשוואה פשוטה מאוד: החברה מתנערת מאחריות, ומעסיקה עובדי קבלן. קבלן העבודה, במקרה הטוב, נותן תנאים מינימליים, והעובדים מרוויחים הרבה פחות. כתוצאה מכך, בעל ההון והקבלן גוזרים את הקופון.

 חוזקה של חברה נמדד על פי החוליה החלשה ביותר שלה
 תצלום: sxc. לובי: זהר שעוני

לפי דו"ח של מרכז אדוה שפורסם ב-2011, חלקם של העובדים בעוגת ההכנסה הלאומית ב-2011 היה 63%. חלק נמוך משמעותית מזה שהיה בתחילת העשור הקודם, כשעמד על 69%. לעומת זאת, חלקם של המעסיקים עמד על 13%, גבוה משמעותית משהיה בעשור הקודם, כשנע בין 8%-9%. גם כאשר מדובר בתנודות של אחוזים בודדים, הסכומים בפועל משמעותיים. ב-2011 לדוגמה, עמדה ההכנסה הלאומית של ישראל על 735 מיליארד ש"ח, אחוז אחד מתוכם שווה ל-7.35 מיליארד ש"ח. אילו עמד חלקם של העובדים בעוגה של 2011 על 69%, כפי שהיה בשנת 2001, היו העובדים מקבלים ב-2011 44.1 מיליארד ש"ח נוספים.

 

לצורך המחשה, אם נחלק את הסכום הזה בהיקף הכולל של כוח העבודה בישראל ב-2011, כ-3 מיליון, נמצא כי באותה שנה עשויים היו כל עובד ועובדת לקבל בממוצע תוספת של 13,763 ש"ח בשנה או כ-1,147 ש"ח בחודש. ברמת המאקרו, ההפסד הכלכלי מהשיטה של חברות קבלן מחולק לכמה חזיתות: ראשית,היא גורמת להרבה אנשים להעדיף לשבת בבית ולקבל דמי אבטלה או להסתפק בקצבה הקיימת. לא זו בלבד שקצבאות ודמי האבטלה מתרבים אלא שאנו מפסידים כסף רב שאמור להגיע מהאזרח העובד, כמו מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.

 

בנוסף, הכסף המוטה לעבודה להון מזיק בצורה קשה לכלכלה. שכן, עובד המרוויח 4,000 ש"ח בחודש, אם יקבל העלאה וירוויח 5,000 ש"ח, הוא למעשה יבזבז את אלף השקלים שנוספו לו. כלומר, במקום להסתפר בבית, הוא ילך לספר, ובשקל שהספר הרוויח הוא יקנה עוד מוצרים במכולת, ובשקל שהרוויח המוכר הוא ינפוש בבית מלון. כך נוצר מעגל קסמים חיובי שכל פעולה בו עוברת דרך במע"מ ומעשירה את קופת המדינה. לעומת זאת, בעל הון שמרוויח 5 מיליון ש"ח וירוויח מיליון אחד יותר, לא מן הנמנע כי יבזבז אותו הסכום בשני המצבים.

 

שיטה שמזמינה ניצול

 

הפסד נוסף שחל בחברה קשור למניעת שילוב החרדים במעגל העבודה. רבים מהמקצועות הפופולאריים בקרב עובדי הקבלן אינם דורשים ידע וניסיון מקדים. ולכן, סביר להניח כי חרדים אשר ירצו להצטרף לשוק העבודה, יפנו ברובם למקצועות אלו. ישנם חרדים הרוצים להרחיב את יכולתם הכלכלית, אך למרות התשלום הזעום בישיבה מעדיפים להישאר, כי האלטרנטיבה היא עבודה בשכר מינימום שלעיתים לא מתקיים. כלומר, עבודה קשה בשביל תגמול לא הולם, יחס משפיל והפרת זכויות, כשהשדרוג הוא זעום. גם כאן ישנו מעגל קסמים, אך הפעם שלילי: פחות מס הכנסה, ביטוח לאומי, צריכה ומע"מ, וכתוצאה מכך יותר מיסים לאזרח.

 

ההשפעה החברתית של השיטה מראה את אותותיה בשנים האחרונות, כאשר רוב עובדי הקבלן משתייכים לאוכלוסיות חלשות, מה שגורם לעניים להיפגע עוד יותר. מנגד, בעלי ההון מרוויחים מהשיטה, והעשירים – מתעשרים. השיטה הזו מזמינה ניצול, והיא נדבך מרכזי בהעמקת הפערים החברתיים - החברה הישראלית הופכת לאחת המקוטבות בעולם. מעבר לכך, נוצר ניכור, ובמקומות עבודה רבים קיימים שני מעמדות של עובדים: עובד רגיל שנהנה מזכויות, שכר הולם והגנה על זכויותיו ועובד הקבלן הנחות ממנו בכמה דרגות. בדרך זו נפגעת הסולידריות שכל כך אפיינה את האומה בשנים עברו.

 

שכן, בעבר אנשים עבדו, קיבלו קביעות והתקדמו לפי ותק. המניע היה ציונות, וההסתדרות פעלה לחיזוק אוכלוסיות מוחלשות. אך כיום, הזמנים השתנו, ונדמה שאיבדנו את הדרך. המדיניות של ישראל בשנים האחרונות היא עידוד ותמיכה בשיטה, כשלממדיה אין אח ורע בכל העולם המערבי. העמקת אי השוויון והפערים החברתיים הן תופעות שליליות הגוררות אחריהן נזקים נוספים לחברה ולכלכלה. ממשלת ישראל, מטעויות צריך ללמוד, וחוזקה של חברה נמדד על פי החוליה החלשה ביותר. הגיע הזמן שתשננו זאת.

 

בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הון-שלטו-עולם תחתון
תמיר 23.04.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©