הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מזימה רוסית
 
הקמה מחדש של ליגת הכדורגל הסובייטית תהיה כישלון מקצועי, ותהרוס את הליגות והקבוצות הבינוניות במדינות בהן הענף חלש כלכלית ומקצועית
מאת טליה מליכוב | 17.03.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

הקמתה מחדש של ליגת הכדורגל הסובייטית הוא רעיון מפתה שמעורר געגועים לעבר, אך לא יותר מזה. אחד מיוזמיו, יושב ראש זניט סנט פטרסבורג, אלכסנדר דיוקוב, טען, בכמה כלי תקשורת בחודשים האחרונים כי החזרת הליגה תגביר את העניין במשחק עצמו, ותגוון את זהויות הקבוצות מחבר העמים שיילחמו על העפלה למפעלים האירופאים. האומנם? ומה לגבי עתידן של הליגות והקבוצות הפחות חזקות מבחינה מקצועית וכלכלית, דוגמת הקבוצות האזריות? נראה שהתשובה ברורה: הקבוצות הרוסיות והאוקראיניות יהיו היחידות שיילחמו על ההעפלה, בעוד שהשאר יידחקו לשוליים וייעלמו מקצועית. כלומר, כמו שקורה היום, בלי הקמה מחדש של הליגה.

 

כרגע מדובר ברעיון בלבד שזוכה לתומכים ולמתנגדים. במידה שהיא תקום, אסור להתעלם מהפערים הקיימים בין הליגות מהן תגענה הקבוצות שירכיבו את הליגה הסובייטית. למשל, הליגות הרוסית והאוקראינית עדיפות על הלטבית והאזרית, מקצועית וכלכלית. הוכחה לכך ניתן למצוא בשלבי הבתים של ליגת האלופות והליגה האירופאית. שם, בשני המפעלים ביחד, מתחרות העונה תשע קבוצות רוסיות ואוקראיניות, אזרית אחת ואף קבוצה לטבית.

 

נראה שליגת הכדורגל הסובייטית תהיה איחוד של ליגות העל הרוסית והאוקראינית בתוספת קבוצות נספחות מליגות נוספות, שלמרות שהוא מפתה ומעניין יגרום לדחיקתן של קבוצות פחות מוכרות וחזקות, שגם ככה לא הצליחו לבטא עצמן בשלבי הבתים של המפעלים האירופאים, כמו זסטפוני הגיאורגית או סקונטו הלטבית. עד כדי כך שגם אם פעם הן יכלו לחלום על הסיכוי להעפיל לאחד מהם מהליגות שלהן, הצטרפותם לליגה החדשה, עם קבוצות כמו זניט סנט פטרסבורג ואנז'י מחצ'קלה החזקות מרוסיה, מקבילה להתאבדות מקצועית.

הפופולאריות והאטרקטיביות של קבוצתם תגדל. אוהדי שחטאר דונייצק
תצלום: Ruslan Koshelyev. תצלום לובי: Vladimir Mayorov

הקמת הליגה עלולה לגרום גם לדחיקתן של קבוצות זנב מליגות העל הרוסית והאוקראינית. כי ברגע שמכניסים בין היתר את ספרטק מוסקבה, דינמו מוסקבה וצסק"א מוסקבה הרוסיות ואת שחטאר דונייצק, דינמו קייב ודנייפר האוקראיניות לאותה ליגה, כמעט שלא קיים סיכוי מקצועי לאלניה ולדיקווקז הרוסית או לחורנומורטס אודסה האוקראינית.

 

למרות שאם תקום ליגה מאוחדת, הליגות המקומיות יישמרו ולא יבוטלו, לא מפתיע כי ברשימת התומכים ברעיון נמצאים בעלי קבוצות כמו זניט סנט פטרסבורג, צסק"א מוסקבה ואנז'י מחאצ'לקה, ומהצד האוקראיני את אלו של שחטאר דונייצק ודינמו קייב. להם האיחוד יכול רק לתרום, שכן, הכספים שיושקעו במועדונים כתוצאה מכך רק יגדילו את הפופולריות והאטרקטיביות שלהם. לעומת זאת, די ברור שבקרב המתנגדים נמצאים ראשי הקבוצות מליגות העל הגיאורגית והאזרית. הנוכחות והכסף שזורם במועדוני הכדורגל ברוסיה מאיימים על שאר מועדוני הליגות של מדינות ברית המועצות לשעבר גם בלי הקמת הליגה המאוחדת. כך שלמעשה ליגה שכזו, בה ירשמו תוצאות טובות והצלחות בעיקר קבוצות רוסיות, תהווה ניסיון נוסף לקדם את הליגה הרוסית לעברן ולמעמדן של הליגות הגדולות באירופה כמו האנגלית והגרמנית. שהרי גם ככה היא כבר קרובה אליהן.

 

הקמה מחדש של הליגה הסובייטית תהיה כישלון מקצועי. כי הכדורגל לא יהפוך למעניין יותר, הקבוצות לא יהיו יותר טובות מכפי שהן כרגע, הכסף יישפך לחינם, הליגות המקומיות ייחלשו וקבוצות מהליגות האנגלית, הספרדית, הגרמנית והאיטלקית ימשיכו לזכות בתארים במפעלים האירופאים. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©