הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדיחה עצובה
 
היום כל ילד בן שמונה עם הורים בעלי חשבון בנק, יכול לשמור לעצמו מקום בבית הספר למוסיקה "ארטיק" ביהוד. מה עם כישרון? פרט שולי
מאת גיל מטוס | 26.11.2007
 

זה התחיל בבדיחה רעה שקוראים לה "כוכב נולד", המשיך בבית ספר רימון שהחליט לכבוש את הפלייליסט של גלגל"צ, ועכשיו מגיע תורה של הבדיחה החדשה והעצובה ביותר בעידן המוסיקה החדש: ארטיק - בית ספר למוסיקה, בו ילדים בגילאי 8-9, שלפני עשור היו משחקים בפוגים, סופגים אווירת רוק'נרול וערכים של כוכבי רוק דרך קאוורים ל"גאנס אנד רוזס", סרטים של "הדורס" ו"הביטלס" ועוד. נראה שתמורת תשלום סמלי, יהיה מי שינסה לספק את כל האמצעים כדי שהילד שלכם יהיה כוכב. והכישרון? הפך להיות פרט שולי בכל הסיפור הזה; כנראה שיש דברים שכסף עדיין לא יכול לקנות.

אם יש דבר יפה בהיסטוריה של הרוק'נרול, הוא שהיא מונעת על ידי אותם כישרונות שמתגלים פתאום, ושצומחים דווקא במקומות היותר נידחים, קפדניים, שמרנים ורוצים לפרוץ את הגבולות. אפשר לומר שה"על-אמן" הוא אותו המוסיקאי שמותח את הגבולות, ומביא את בשורתו החדשה. בשנות ה-60 וה-70 היו באזור הרבה דמויות כאלו, שבין אם אוהבים או מתעבים אותן, אי אפשר להתווכח על החשיבות שלהן ועל חלקן בתהליך האבולוציוני של המוסיקה.

אך כמו הרבה דברים, גם כאן אנחנו מנסים לעצור את הזמן, לקצר את התהליך, להילחם בטבעיות, ולהתיימר לפשט אותה לנוסחה. בית הספר לרוק הוא עוד דוגמה מדאיגה לניסיון למכור אשליות לקורבנות תמימים, שיום אחד יגלו שהם לקחו חלק בתיאטרון בובות לא מוצלח.

שלום כיתה א. היום נלמד לנגן לד זפלין
 

אם תשימו ילד בן 8 בהרכב רוק, בחדר מלא בגיטרות ובעטיפות תקליטים, תשמיעו לו את ג'ימי הנדריקס ותראו לו סרטים של "הדורס" ושל "הביטלס" הוא לא בהכרח יהיה רוק סטאר או מוסיקאי טוב יותר; להיפך, הסיכוי הגדול יותר הוא שייצא פסיכי מכל הסיפור. רוק'נרול זה משהו שזורם בוורידים, ואם יש לך את זה בפנים, זה יצא החוצה מעצמו. לפני שנותנים לילד בן 8 להיכנס לעולם הרוק'נרול האכזר, צריך להאכיל אותו בדברים קצת יותר מזינים; אי אפשר פשוט לדחוף לו לפה כפית מרוכזת של התקף לב באמבטיה, מנת יתר והתאבדות, ולצפות שהוא יעכל את כל זה.

כוכב הרוק האמיתי לא יצמח מבית ספר שמלמד אותו על קורט קוביין או על ג'ניס ג'ופלין אלא דווקא מרקע של מוסיקה קלאסית או מחינוך קפדני, ואם בבית הספר לרוק מראים לילדים את "החומה" של "פינק פלויד", הם ודאי רואים את ווטרס הילד יושב בבית ספר בריטי מסורתי, ננזף ומושפל על ידי המורה על כך שבזמן השיעור הוא הפליג במחשבותיו, וכתב שיר על כסף שלימים ייהפך לאחד מהלהיטים הגדולים של הלהקה.

מנהל בית הספר לרוק צוטט במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" כאומר ש"לפי הסטטיסטיקה, מתוך מיליון אנשים בעולם שמתחילים ללמוד מוסיקה 80 אחוזים פורשים אחרי שלושה חודשים, ועוד 80 אחוזים פורשים אחרי שנה, כך שבסופו של דבר, משהו כמו ארבעה מתוך המיליון האלה יוצאים מוסיקאים מצליחים" (בחישוב שלי הגעתי ל- 40,000).  לאחר מכן הוא אמר: "זה לא הגיוני כמובן, זה אומר שהמורים דפוקים או שהשיטה דפוקה".

נכון שבחיים האמיתיים הסינון הוא קשוח יותר מאשר ב"כוכב נולד", ושום אס-אם-אס לא יחזיר את ג'קו אייזנברג לבמה, אך אין זה אומר שהשיטה דפוקה. היא פועלת בדיוק לפי חוקי הטבע, לפי הברירה הטבעית - בכל דור ייוולדו יותר מוסיקאים מאשר יוכלו לשרוד, ואלו שישרדו הם המתאימים ביותר, ובעלי התכונות הטובות ביותר. לכן, אם מתוך מיליון מוסיקאים יישארו באמת ארבעה מוסיקאים מצליחים, מוכשרים וטובים אז היי! אני מעדיף את ארבעת המובחרים, מאשר את אלפי המוטציות הבינוניות והשבלוניות שמציפות את עולם המוסיקה ומסיחות את דעתי.

פופלארי יותר מישו

כמובן שכל הרעיון המופרע של בנייה ועיצוב כוכבים התחיל עוד הרבה לפני שצביקה הדר חלם שיהיה לו פס ייצור, והוא תולדה של המדיום הכי דמוקרטי - האינטרנט, שמצד אחד נותן חופש מוסיקלי, מאפשר שיתוף קבצים, שימור של מוסיקה שנשכחה, ומהווה במה לאמנים צעירים, אך מצד שני, הוא גם מה שיהרוג את המוסיקה מבפנים.

האינטרנט הוא זירת האשליות הגדולה ביותר שבה כל ילד שמחזיק גיטרה ויודע לנגן במקרה הטוב שיר של "גרין דיי" יכול לפתוח לעצמו אתר או עמוד ב-My space, להצטלם בפוזה מגניבה, ולהיות עוד אחד מתוך עשרות אלפי אתרי הבית של אמנים מתוסכלים, שבאותה מהירות שהשירים שלהם עולים, הם מגיעים אל סל המחזור. ההתיימרות לשוויון ולדמוקרטיה מוסיקלית אינה בהכרח נכונה, והיא יוצרת שפע של בינוניות ושל תסכול, ואיני צריך להזכיר את רשימת הכוכבים שמייצגים את בית ספר רימון כדי לוודא הריגה.

כשג'ון לנון אמר ש"הביטלס" פופולריים יותר מישו, הוא עורר סערה כי היה מי שהקשיב לו, ואם לומר את האמת, הוא כנראה צדק. היום כל מוסיקאי יכול לצעוק לעולם שהוא פופולרי יותר מישו, אולי מישהו מתוך מאה האנשים שנכנסו ל-My space שלו אפילו יסכים אתו.

כשירות לציבור, כך וודאי תראה בחינה בבית ספר לרוק. הקף את התשובה הנכונה:

איזה שיר השפיע על צ'ארלס מנסון בביצוע הרצח המפורסם שלו בשנות ה 60?

 Helter Skelter - The Beatles

Paranoid - Black Sabbath 

Chasing Shadows - Deep Purple

Hey Joe - Jimi Hendrix

The Knife - Genesis

מי היה כוכב הרוק הראשון שנעצר על הבמה?

ג'ים מוריסון

אקסל רוז

סיד וישס

קורט קוביין

מי מהאמנים הבאים לא מת ממנת יתר ?

Jimi Hendrix

Jim Morrison

Janis Joplin

Layne Staley

Andrew Wood

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. גיל מטוס מתוק שלי....
אדון תחת לחץ 16.12.2007
 
 
2. למה כל-כך הרבה כסף
adi 06.08.2008
 
 
3. גזלנים
אחד שניסה 27.10.2016
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©