הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
להרים את הכפפה
 
למרות ההיענות הנמוכה של הסטודנטים ביום המעשים הטובים, דנה שטרן מצאה כמה נקודות אור
מאת דנה שטרן | 24.03.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

בת אל טסמה-טייה (30), מנהלת מרכז הגרעין האתיופי בראשון לציון,  ודור חיים (25), סטודנט בבית הספר לתקשורת במכללה למינהל, נציג ודובר אגודת הסטודנטים, שתחושת הסיפוק וההתלהבות הייתה ניכרת על פניהם, לא הורידו את החיוך לרגע. לפעילות במרכז האתיופי בראשון לציון, ביום המעשים הטובים, הגיעו 13 סטודנטים מתוך האלפים שלומדים במוסד, מספר שאכזב את חיים: "ציפינו ליותר, היינו מוכנים לכך שיהיו יותר מדי אנשים ונתפצל לשיפוץ במעון נוסף". 

 

גם טסמה-טייה ציפתה להיענות בסדר גודל אחר "ובגלל זה לא הצלחנו לעמוד בכל המטלות והמטרות שהצבנו לעצמנו". אבל היא מדגישה עד כמה השינוי שנעשה הוא מורגש "המקום היה מוזנח, וכעת כל מי שמגיע מתלהב, מהילדים ועד המדריכים וחברי הגרעין ממקומות אחרים". המרכז עצמו מבוסס על מתנדבים, שנותנים מענה לנוער ולמבוגרים, זאת על ידי עזרה בהתמודדות עם גידול הילדים. כל שנה ביום הזה, אנשי המרכז הולכים להתנדב במקומות אחרים, אך הפעם החליטו לעזור למרכז עצמו. העזרה נעשתה בשיתוף אגודת הסטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל, שגייסה סטודנטים וציוד במטרה לשפץ את המקום.

 

הרבה אנשים מחפשים ערך מוסף, מעבר להתרוצצות בעבודה, בלימודים, ובמחויבויות אחרות, קיים  מרדף מתמיד להרגשת סיפוק. יש יום אחד בשנה שתירוץ חוסר הזמן לא עובד בו, יום המעשים הטובים. כמו בכל שנה, עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, מציינת את יום המעשים הטובים במטרה לעודד את רוח ההתנדבות והערבות ההדדית בחברה הישראלית. ביום הזה מתקיימים אלפי פרויקטים התנדבותיים חד-פעמיים, שלא דורשים מאנשים מחויבות מעבר לכמה שעות  במהלך יום בודד.

המושג אין מתנות חינם מהדהד אצל כולנו בראש. מרכז הגרעין האתיופי לפני ששופץ
תצלומים: סיוון קנר, רון וויצמן

הסטודנטים שהגיעו עשו מעל ומעבר: צבעו, ניקו, העניקו מחשבים וציוד שלא נעשה בו שימוש במכללה, אך הוא יקר ערך לילדים שמגיעים למרכז.טסמה-טייה מכירה תודה בכל הזדמנות אפשרית. "המקום הפך להיות מזמין ונעים ויש לכך חשיבות גדולה עבורנו" . במהלך השיפוץ ניגשה לבת אל ילדה שמגיעה בקביעות למרכז, ושאלה בתמימות למי  שייכים המחשבים? כשהילדה הבינה שהם שלה, תחושת המבוכה והאושר שהיא הקרינה גרמו הרגשה נפלאה לרבים מהנוכחים. המושג אין מתנות בחינם מהדהד אצל כולנו בראש, ככל הנראה כבר מגיל קטן. חיים, שנשאל על כך, טען:  "אנחנו חיים בעולם שבו לא כולם מקבלים הזדמנות שווה, צריך לעורר את המודעות הזאת, ולעזור להם להשתלב וללמוד".

 

יום המעשים הטובים, בשנה השישית לפעילותו, גייס 250,000 אנשים לתרום במסגרת 3,605 פרויקטים קהילתיים וסביבתיים שהתקיימו ב-224 ערים ויישובים ברחבי הארץ. הנתונים העצומים האלה לא נשמרים במהלך כל השנה. אך לטענת בת אל, היום הזה והפעילות שנעשתה במרכז "נותנים השראה וחיזוק". ילד שרואה שנותנים לו, ירצה לתת מעצמו בחזרה. חיים שמתנדב במהלך כל השנה בעמותות שונות, טוען שזה לא דבר שצריך להיות רק יום אחד בשנה. "תמיד אני מקבל את הסיבה שלאנשים אין  זמן. אבל כשאני הולך במכללה אני רואה המון כפפות על הרצפה, רק צריך שמישהו ירים אותן ויעשה עמן משהו. זה הערך המוסף שסטודנטים יכולים לקבל".

 

במהלך השנה מנסים לעודד אנשים להתנדב מכל הגילאים. עוד בחטיבה במבצעי הקש בדלת, בתיכון במחויבות אישית, בלימודים להשכלה גבוהה מוצעות מלגות התנדבותיות מגוונות, ואת הקהל הרחב בשידורים נרחבים בטלוויזיה והופעות של עמותות גדולות וידועות. אך היום הזה שונה בכך שהוא פותח את מגוון האפשרויות לתרומה, גם בדרכי ההנאה ולא רק בעבודות כפיים או תרומה כספית בלבד.  במכללה היו 13 עמותות, שכל אחת בדרכה באה לעורר מודעות ולגייס תרומות כאשר התורם מקבל משהו בחזרה.

 

מעבר לתרומת הדם הידועה, וחתימה על כרטיס אדי , הייתה  עמותה שעושה מניקור בעלות מינימאלית והכסף שגויס נתרם לנזקקים. ברחבי הארץ נפתחו מתחמי אופנת יד שנייה, כך שגם הפעילות השגרתית של האנשים תהפוך לפעילות חיובית וטובה מתוך תקווה שיהיה לה המשך גם במהלך כל השנה, ורצון שאנשים יסתכלו מעבר לכתף ויראו גם את האחר. חיים  קורא לאנשים לבוא ולעזור לעצמם, בכך שהם עוזרים לאחרים. מעבר לעובדה שיום כזה מספק להם פעילות מגבשת, ואולי חזרה לילדות במלחמות צבע, הם בכל פעילות כזאת יוצרים קשרים עם המתנדבים הנוספים ועם האנשים שלהם הם מושיטים את ידם לעזרה. "מדובר בקשרים שאתה לוקח קדימה והם מלווים אותך בהמשך, יש אפילו זוגות שהכירו דרך הפעילויות האלה".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©