הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדינה בהפסקה
 
סיקור סביב השעון של ביקור אובמה בישראל הפך אירוע היסטורי למייגע ומטריד. גיל חומן משוכנע שנדרש קיצוץ נכבד בשידורים החיים
מאת גיל חומן | 24.03.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"הקסם של אובמה" נכתב בתחתית המסך בשידורי הגל הפתוח של ערוץ אחד שליוו את ביקורו של נשיא ארה"ב בארץ. המנהיג הכריזמטי ירד מאייר פורס 1 היוקרתי שלו, פיזר חיוכים ולחץ יד לכל הדורש, גם לאלו שנדחפו (עמיר פרץ) וציטט אחד משלנו (דוד גרוסמן). ואנחנו היינו עדים לכל שנייה מהביקור, ואם פספסנו רגע אז אין דבר, שידורים חוזרים של אותן תמונות הגיעו ברבבות. אופן הסיקור של כלי התקשורת הוכיח שמבחינתם, מנהיג העולם החופשי הוא גם בעצם הנשיא-סלב הראשון.

 

לפי כלי התקשורת, נדמה היה שהמדינה בהפסקה, ושבימים האחרונים חוץ מאובמה (וקצת רונאלדו) לא התרחש כאן כלום. הם סיכמו את הפן הפוליטי בדבריו על כך שחייבים לשבת למשא ומתן עם הפלסטינים, כאילו לא ידענו זאת קודם. מבחינתם, אירוע הספורט החשוב היה כשאובמה בעט בפחית הנקרית בדרכו, ובמקום תוכניות בידור, אומה שלמה נאלצה לצפות בהלצות של הנשיא שובר שיניים בניסיון להגיד בעברית "אתם לא לבד".

 

 

כסצינה הלקוחה מסרט, נאם אובמה בבנייני האומה בפני סטודנטים נלהבים (אף אחד לא אמר לו שאנחנו בחופשה?) שלמשמע כל מילה שנייה שלו מחאו כפיים בהיסטריה, כאילו הם נמצאים בתוכנית של ג'יי לנו. לא משנה מה נאמר, העיקר שהוא דיבר. והתקשורת? היא עסקה בפרשנויות ובספקולציות - זרק מילה בעברית? אז הוא בטח אוהב אותנו, הערה על שתי מדינות? שונא ישראל. הרי צריך למלא שעות שידור שנקבעו מראש, גם אם אין במה. בינתיים קיבלנו מופע של סתירות, עודף מידע והרבה דיבורים.

 

הסטודנטים מחאו כפיים בהיסטריה למשמע כל מילה שנייה שלו. נאום אובמה
תצלום: מתוך הנאום בבנייני האומה. תצלום לובי: מתוך "הארץ"

הגשש החיוור אמרו שאם זה היה אפשרי, התקשורת הייתה מסקרת את אובמה 25 שעות ביממה, איך? קמה שעה קודם. האשמים העיקריים בסיקור היתר הן רשתות הטלוויזיה, שבימים האחרונים התעלמו מהמשפט שאיכות עדיפה על כמות והספיקו לדווח על כל צעד, מבט ונגיעה של הנשיא. כבר צפיתי באיש שהכין את סידור הפרחים, במי שהכין לו אוכל, בסוויטה בה ישן, ולפחות בשבעה הילוכים חוזרים של ביבי ואובמה לסצנה מ"כלבי האשמורת" בה צעדו עם הבלייזר על כתפם בנונשלנטיות.

 

התקשורת הפכה את ביקור אובמה לאירוע היסטורי, ששווה השקעה של אלפי שקלים וסיקור סתמי ומרוח. חזרות על תמונות וסרטונים, בליווי אותן מילים ברקע מפי כתבים שונים. בקיצור, אותה גברת בשינוי אדרת. אהיה גלוי ואומר שאובמה האדם, פחות מסקרן אותי. מעניין אותי למה בא, איך זה הולך לעזור לנו בפן הפוליטי ומה יהיה ההבדל בין היום שלפני ביקורו לזה שאחריו. התקשורת טיפחה בעיקר את המסר שהגיע לכאן האיש המשפיע בעולם, שכביכול בא להצהיר שארצות הברית איתנו, עדיין בעלת ברית חזקה. הנה, האח הגדול הגיע לבית הספר שלנו על מנת שלא נחטוף מכות בהפסקה. מה שלא עזר, כיוון שהילד הקטן מהשכבה הנמוכה, הספיק בינתיים להכניס לנו כמה צביטות.

 

בהתחלה חשבתי שאני לבד במערכה, ושכולם באמת מתעניינים במה אכל ושתה, עם מי הסתחבק ולמי מסר דרישת שלום. אבל כתבתו של אבי פירסט בערוץ אחד הוכיחה לי כי צעירי ישראל מאסו בשידורי הגל הפתוח שהעיבו על הביקור. פירסט עמד בליבו של פאב ירושלמי הומה ושאל אם מישהו צפה בשידורי הטלוויזיה על הביקור של אובמה. רק אדם אחד ענה שכן. לא מדגם רשמי, אבל בהחלט סממן שמבהיר את העניין.

 

בפועל, אנחנו מקבלים תקשורת רדודה וחסרת עוקץ, כי במדינה שגם ככה רוויה בחדשות וידיעות מכל הבא ליד אין סיבה להרחיב את סיקור הביקור של אובמה מעבר לדיווח העובדתי המקובל, גם אם הוא נשיא ארה"ב. רק אירועים בעלי משמעות קריטית לחיי היומיום במדינה שווים משדרי גל הפתוח, דוגמת הסיקור של מבצע עמוד ענן. אין כל סיבה לראות את אובמה שמונה שעות על המסך בכל אחד משלושת הערוצים הישראלים המובילים. במיוחד לא ביום שישי, כי זה יום קצר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
5 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא מבין אותך
ירון 25.03.2013
 
אז עכשיו אולי תבין...
גיל 27.03.2013
 
 
2. יש לך כמה טעויות.
יוני 25.03.2013
 
אז ככה..
גיל 15.05.2013
 
 
3. צודק 100%
יונתן 25.03.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©