הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכי נשית שיש
 
קרן לוי מוכרחה לשתף אותנו בחוויה הקשה שעברה, כשצפתה בהצגה "שמנה". במקום לקבל חיזוקים היא הבינה: יש לחזור לחסה
מאת קרן לוי | 26.11.2007
 

יצאתי מ"הקאמרי" עצובה ומיבבת קלות, אחרי שצפיתי בהצגה "שמנה". בעקבות האפקט הרגשי הזה החלטתי, לשם שינוי, לפתוח את הביקורת מהסוף .

המחזה מסתיים כאשר בחור רזה נפרד מבחורה שמנה: "אולי, אם היינו בעולם אחר, בזמן אחר. אבל האמת היא, שכן איכפת לי מה אנשים חושבים". מיותר לציין כי הסיום הפתיע אותי. לאורך הצגה שלמה טום (מיכה סלקטר) מחזר בעקביות אחר הלן (עירית קפלן) שהיא בחורה גדולת מימדים, והודף את כל ניסיונות ההפחדה של חבריו לעבודה מסוג "דמיין את זה בחוטיני!". הוא אף מסרב לחיזוריה של בחורה רזה וחתיכה, פשוט כי הוא לא מגלה בה עניין, או סתם כי היא רוצה אותו (סיבה רציונלית לחלוטין במציאות היומיומית).

בשלב מסוים חבריו של טום מפיקים מעין הנאה חולנית מהקנטתו לגבי משקלה של בת זוגו, ומפצירים בו להיפרד ממנה. קרטר (יפתח קליין), החבר הטוב טוען כי זו אשמתה של הלן, ברוב חוצפתה. "יש לזה פתרון קל, שתפסיק לדחוף לעצמה אוכל!". הלן מצידה, מנמיכה ציפיות, רגילה לאכזבות, ומחכה לבעיה הקרובה שתצוץ. בפיקניק שאורגן על ידי מקום עבודתו של טום היא חשה בהססנות שלו להציג אותה בפני חבריו.

אולי במקום אחר, בזמן אחר. ''שמנה''
תצלום: יח''צ

לכאורה, ההצגה מפתיעה בניפוץ הסטריאוטיפים לגבי משקלה של אישה בחברה הצעירה של היום. הבחורה החתיכה מהמשרד איננה עוד במרכז תשומת הלב של הגברים מסביב, ואילו הבחורה גדולת המימדים מעוררת את חושיו של בן זוגה בכל המובנים. אז איך לעזאזל ניתן להסביר את העובדה שהיא נזרקת בסוף ההצגה, מושפלת וכואבת, למרות כל הטוב שיש ביניהם ועם כל האהבה הגדולה?

לדעתי, התשובה לשאלה אינה בהכרח קשורה רק לעובדה כי הלן היא שמנה. פרידות המכילות משפטים מסוג "אני מצטער, פשוט לא מסוגל" וכו', הן מנת חלקן של בחורות רזות לא פחות משל מלאות, בין אם החברים משפיעים או לא. המחזה מוציא אל מחוץ למשחק את כל אלה שאינם עומדים בסטנדרטים של אידיאל היופי של היום.

שמה של הלן במחזה לא נבחר באקראי. הלנה, על פי המיתולוגיה היוונית, נודעה ביופייה האגדי, ואני מניחה שהיא לא נכנסה לסקיני, אבל היה בה משהו אצילי ויפה לא פחות מבחורה שמפגינה ביטחון לגבי המראה החיצוני. הלן לא תדע לעולם כי גם מעבר למעטה האפלה של בגדיה הגדולים היא עדיין מאד יפה, ובעיני, הכי נשית שיש.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. The play
Ayelet 14.12.2007
 
 
2. אני לא מבינה משהו...
אלן 16.12.2007
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©