הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרויקט קלאסיקה / שיפון מלא
 
הוא הואשם כמקור ההשראה לרצח קנדי, מסתובבות שמועות שווינונה ריידר לוקחת אותו לכל מקום, אבל בשביל רוב האנשים "התפסן בשדה השיפון" הוא בעיקר קלאסיקת נעורים הכתובה בצורה הכי אמיתית שיש
מאת אירית אוליצקי | 26.11.2007
 

פשוט וטוב.''התפסן בשדה השיפון''
 
חרף העובדה שאני טיפוס די ציני, ולעיתים פסימי, משום מה, בכל פעם שאני מדברת על הספר הזה, כל הציניות נעלמת. לא מדובר בסתם עוד קלאסיקת נעורים כתובה היטב.

עבורי, ועבור מעריצים רבים ברחבי הגלובוס, "התפסן בשדה השיפון" הוא הספר הטוב ביותר של כל הזמנים. זהו בהחלט אחד מאותם ספרים העומדים במבחן הזמן בהצלחה מסחררת.

כבר יותר מ-50 שנה שסיפור ההתבגרות המקסים הזה סוחף אחריו מיליוני קוראים. סוד קסמו של התפסן הוא בעיקר בכך שלא משנה באיזה גיל אתם או מאיזה מקום בעולם אתם באים, תמיד תוכלו למצוא בו איזשהי נקודה להתחברות. בין אם זו דמות או סיטואציה להזדהות עימה, סתם משפט חזק שישאיר בכם חותם או לפחות נקודה או שתיים למחשבה. השפה בה משתמש ג'יי די סאלינג'ר היא יומיומית, בוטה, אמיתית, ובאמצעותה הוא מציג לנו את אחד מגיבורי התרבות המערביים החשובים ביותר.

הולדן קולפילד הוא נער מרדן ומתבודד שמסולק מן הפנימיה בה הוא גר ולומד. בעקבות זאת, הוא מחליט לארוז את חפציו ולנטוש את חייו מאחור. הוא נוסע לניו יורק בתקווה למצוא שם משהו אחר, טוב יותר. תוך כדי המסע הוא פוגש בדמויות צבעוניות המאפיינות את הווי העיר כמו נהג מונית וזונה. תוך כדי שיחות עימם, מגלה הולדן כמה דברים על העולם בו הוא חי, ועל עצמו.

התפסן לא בא לחנך אף אחד. אין בו מתכון לחיים טובים יותר או מפלט מחיי היום יום. להיפך, זהו סיפור מאוד מציאותי ומחובר לקרקע, על ההרגשה הזאת שיש לכל אחד מאיתנו, כשלפעמים אנחנו אבודים, לא שייכים לאף אחד ולשום מקום. ויחד עם זאת, הוא מראה לנו איך למרות שהמצב נראה עגום לפעמים, ישנם דברים יפים בעולם שמהם אי אפשר לברוח, ושווה להילחם עליהם.

אז למי שנמאס מסיפורי מלחמות זוועתיים, או מקשקושי קיטש בנאליים, ורוצה להתמכר למשהו פשוט וטוב, התפסן יצא לא מזמן בהוצאה מחודשת, במסגרת ששת הספרים החשובים ביותר בהוצאת "עם עובד".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©