הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טובים השניים
 
הצטרפותם של יאיר לפיד ונפתלי בנט לממשלה הייתה מהלך נכון. יונתן אגרוקר חושב שאם הם יפעלו לטובת האזרח הפשוט הם יהיו פה גם בממשלה הבאה
מאת יונתן אגרוקר | 14.04.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

הממשלה ה-33 יצאה לדרך. המנצחים הגדולים שכיכבו בתהליך הרכבתה הם יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד ושר האוצר הנכנס ונפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה והמסחר והשר לענייני ירושלים והתפוצות החדש. הברית שכרתו השניים לפיה הם מנועים מלהיכנס לקואליציה זה ללא זה, נותרה איתנה לכל אורך המשא ומתן הקואליציוני, שהיה הפעם ארוך ומייגע, וניכר כי יישמו בו היטב את עקרונות תורת המשחקים. בממשלה החדשה קיים פוטנציאל חיובי רב, מכיוון שישנה חלוקה ברורה: הליכוד-ביתנו אחראית על התיקים המדיניים-ביטחוניים ויש עתיד והבית היהודי מובילות את הפיקוד בכל הקשור לתחום הכלכלי-חברתי.

 

רצון הבוחר מומש הלכה למעשה. הציבור רצה את בנימין נתניהו כרב החובל של ספינה איתנה, אך כזאת שמוקפת באויבים ועם לא מעט סכנות בדרך. אך בממשלה היוצאת נוהלה מדיניות שגויה שהובילה לאי-שוויון חברתי וכלכלי, ולכן הבוחרים החליטו כי יש להחליף את הקצינים בחדשים, נטולי אינטרסים. הראשון שהצטרף היה לפיד, שחרט על דגלו את הדאגה לבעיית השוויון בנטל והחינוך של הדור הצעיר. והשני, בנט, שם בראש מעייניו את הטיפול בריכוזיות, יוקר המחיה, והחזרת הסולידריות בין חברי הסיפון. אגב, שני הקצינים מסתדרים מצוין זה עם זה.

 

בדרך זו נוצרה כאן פוליטיקה חדשה. לפיד ובנט היו פעילים מאוד ברשת החברתית לפני הבחירות וגם לאחר מכן. כך קהל הבוחרים נהנה מפלטפורמה חדשה בה הוא שאב מידע היישר מנבחרי הציבור, ולא באמצעות צינורות הפצה של בעלי אינטרסים שלעיתים מסלפים את הדברים ומשפיעים על דעותיו. כך קשה יותר להערים על הציבור שמקבל מידע ממקור ראשון. היתרון הגדול ביותר של הממשלה הנכנסת הינה החלופה הרחבה של נבחרי הציבור בכנסת בכלל ובמשרדים המשפיעים בפרט. 48 ח"כים חדשים שרובם אינו חייב את הצלחתו הפוליטית לבעלי הון כבעבר. אם נתייחס למצבה של הליכוד-ביתנו, שבה כדי להיכנס למקום ריאלי ברשימה צריך להיבחר על ידי המתפקדים במפלגה. מדובר בעלויות מימון יקרות, לכן תרומה נדיבה מבעלי הון היא הצעה נדיבה ומפתה, אך אין ארוחות חינם. הם ידרשו מהנבחר שיחזיר טובה בבוא העת.

חייב להעביר חוק גיוס חדש ולחלק את נטל המיסים באופן שוויוני יותר. לפיד
 

במפלגותיהם של בנט ולפיד המצב טהור יותר. הבית היהודי אמנם מונהגת על פי שיטת הפריימריז, אבל ניתן לשער כי רוב חבריה אינה חייב דבר לבעלי אינטרסים כאלו ואחרים, מכיוון שמדובר במפלגה חדשה יחסית שהיא למעשה איחוד של סיעות קטנות שמנו יחדיו כארבעה מנדטים. בנוסף, ההצבעה לרשימה הושפעה מרצונותיו של יושב הראש, ומיקום החברים בה קיבל חשיבות נמוכה, כי הוא בחר את התפקידים.  לדוגמה, אורי אורבך, מספר שש ברשימה מכהן כשר. לעומת זאת, ברשימות של יש עתיד והתנועה, בראשות ציפי לבני, נקבעו על ידי ראשיהן, והמחויבות היחידה של נבחריה הן ליושב ראש המפלגה ולאזרח שבחר בו. משרדים משפיעים וחשובים ששימשו עד לא מזמן לגריפת מיליוני שקלים על חשבון האזרח הפשוט, עברו לידיים חדשות. עכשיו היכולת להעביר החלטות שערורייתיות תהיה קשה יותר.

 

בניסיון לצפות את העתיד בארבע השנים הקרובות, ניתן להניח כי במידה  שלפיד ובנט יצליחו לחולל את השינויים הדרושים, נתניהו צפוי לפנות את כיסאו בבחירות הבאות לטובת אחד מהם. בכדי שלפיד ינצח פעם נוספת הוא חייב להעביר חוק גיוס חדש ולחלק את נטל המיסים באופן שוויוני יותר. בממשלה הקודמת, שר התקשורת, משה כחלון, ביצע רפורמות בענף הסלולר, ובזכותו משפחה חוסכת מאות שקלים בחודש. כתוצאה מכך, הוא זכה לפופולריות בקרב חברי הליכוד והציבור כולו. לבנט וללפיד יש הרצון והיכולת לעשות שורה של רפורמות שישפיעו באופן ישיר על יוקר המחיה ויוכלו לחסוך סכומים גדולים בהרבה ממאות השקלים שכחלון הצליח לחסוך.

 

חלק מתוכניותיהם של השניים הוא דאגה לבנק חברתי חדש בסניפי הדואר שיוריד את הריביות והעמלות הקיימות,הורדת חסמים ועידוד תחרות בענפים שונים במשק. שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, מהבית היהודי, צריך לפעול ימים ולילות למען הורדת מחירי הדיור. הנגשה של שירותי הדת לכלל אזרחי ישראל, וחיבור הרוב היהודי ליהדות, עם עבודה טובה של השר לאזרחים ותיקים אורבך, ישפיעו בצורה ישירה על שיפור איכות חייו של כל אזרח, ואת הכסף בנט יספור במדרגות ביום הבחירות הבא.

 

עם זאת, לפיד דיבר רבות על כך שיש להשריש דרכי חינוך אחרות מהנהוג כיום. המטרה העיקרית שלו ושל שר החינוך מטעמו, הרב שי פירון, היא שהתלמידים ילמדו כדי לדעת ולא רק בשביל להצליח במבחן, וכך הם ישפרו את הישגיהם מהשנים האחרונות. הנושא היחיד שעליו יש ביניהם מחלוקת הוא תהליך המשא ומתן עם הפלסטינים. ונדמה כי הם והציבור לעולם לא יצליחו להגיע להסכמה. טיפול בנושאים הכלכליים-חברתיים הוא חשוב יותר מן הסיכוי הקלוש ביותר לשלום. רבותיי, אם אכן יבוא שלום, מה תהיה התועלת בו אם ירקיבו שורשינו?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אמת ויציב
אורן ג 16.04.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©