הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רק בגלל הרוח
 
למרות שהידרדרה ביכולותיה המקצועית, בעיקר בשל חוסר תנאים נאותים לאימון, אלכס צ'רביאק מאמין ששחר פאר תחזור לצמרת הטניס העולמי
מאת אלכס צ'רביאק | 13.04.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"הייתי שם, אז הייתי שווה את זה" כך תיארה הטניסאית שחר פאר, לכתב הספורט, נדב צנציפר, את השיא בקריירה שלה בשנת 2011, כשהייתה במקום ה-11 בדירוג העולמי לטניס נשים. בימים אלה, כשהיא במקום ה-121 בעולם, עולות לא מעט שאלות על עתידה המקצועי, ובעיקר על יכולותיה בהווה.

 

הפרשנים מנסים למצוא סיבות לירידה שלה ביותר ממאה מקומות בדירוג העולמי, כשכיום היא פונה לעבר מוקדמות הטורנירים הגדולים, שלב שדי זר לה. רק בזכות ההידרדרות הזו, ניתן להבין כמה הישגה היה גדול ובלתי נתפס, לאור חוסר ההשקעה והפופולריות הנמוכה של הענף בישראל.

 

האשמים בחוסר הפופולריות שלו הם, בין היתר, 35 חברי הנהלת איגוד הטניס, אשר בחרו עסקנים שניסו למתג את הענף כפי שהוא באירופה. באיגוד 18 ועדות שרק אחת מהן מקצועית, ובראשה טניסאי לשעבר, שלמה צורף. ועדה משמעותית נוספת נועדה לקידום טניס הישגי במועדונים, ומטרתה לגדל ולטפח שחקנים בגילאי 7-12. אבל הן לא מספיקות. הוועד צריך להיות יצירתי ולהפעיל ועדה של סיירת כישרונות, אשר תחפש ותכשיר את הטניסאית שתהיה הממשיכה של פאר. צעד זה יוכל ליצור המשכיות ויתרמו לטיפוח דור העתיד. אם לא כן הענף ייעלם.

 

סיבה אפשרית לצניחתה של פאר בת ה-26 היא היעדר תחרותיות בישראל. יוליה גלושקו (23) אומנם קטעה את רצף הזכיות של פאר בשנת 2011, אך נחשבת לטניסאית בינונית הנמצאת במרדף בלתי פוסק אחרי פאר, ונראה שלעולם לא תגיע לרמתה. נראה שעובדה זו משפיעה ישירות על פאר, כי כשאין תחרות, היכולת המקצועית מובלת בדרך כלל למקומות שליליים, ובמקרה שלה - לצניחה בדירוג העולמי. 

טניסאית בינונית שלעולם לא תגיע לרמתה של פאר. יוליה גלושקו
תצלום: Dacoucou.  לובי: Keith Allison

הפתרון האולטימטיבי של פאר לחוסר התחרותיות בגזרת הנשים היה לשחק מול הגברים וכך להשתפר, אך גם זה לא אפשרי. שכן, דודי סלע, בכיר הטניסאים בישראל, נמצא במקום ה-109 בדירוג העולמי, דבר שמסמן את יכולותיו או ליתר דיוק את חוסר יכולותיו בטניס. זאת, למרות שב-2009, כשהיה בשיאו, דורג 29 בעולם. אפשרות נוספת היא להתאמן בחו"ל בצורה טובה יותר. כי האופן שבו היא עושה זאת כיום, לא עוזר לה במיוחד. והתוצאות הגרועות שהיא משיגה בתחרויות בינלאומיות, הן ההוכחה לכך.

 

ואין לשכוח כי הכישלונות של פאר נוגעים גם לעיתונות הספורט בישראל ולהגדרתם אותה כ- "טניסאית הגדולה ביותר בתולדות המדינה". הגדרה שלא בהכרח מדויקת מכמה סיבות. ראשית, היא זכתה רק שמונה פעמים באליפות ישראל, וגם זה לא ברצף. לעומתה, טובה אפשטיין, עשתה זאת 11 פעמים עד 1973, מתוכן 8 היו ברצף (בשנים 1965-1972) ולכן היא הטניסאית הטובה ביותר בישראל בכל הזמנים, לפחות בינתיים. פאר היא אולי הטובה ביותר במילניום הנוכחי.

 

בנוסף, דירוגה של פאר במקום ה-11 בעולם היה כתוצאה משיטת דירוג חדשה הקיימת מ- 1979, והיא עוקבת מדי שבוע אחר הטניסאית בעלת היציבות הגדולה ביותר. למשל, אם טניסאית הצליחה לשחזר את הישגיה משנה קודמת באותה תחרות - דירוגה לא ישתנה, אך אם היא הודחה בשלב רבע גמר בטורניר כלשהו, כאשר בשנה קודמת היא העפילה לחצי הגמר באותו טורניר, אז היא תרד בדירוג. בדיוק כמו שקרה לפאר שלא הצליחה לשחזר את התוצאות של השנים הקודמות.

 

הקביעה התקשורתית שפאר היא המצליחה ביותר, מובילה ללחץ עליה שגובר עם הזמן. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בספורט אינדיבידואליסטי כמו טניס. יש כאלה ששורדים את המבחן הזה (כמו רפאל נדאל) אך רוב הספורטאים שוקעים בעצמם ומתרסקים. למרות הירידה החדה ביכולותיה של פאר, רוח הלחימה שלה תסלול לה קאמבק עתידי להתמקמות בצמרת טבלת הדירוג העולמי. מה שבהחלט מגיע לה, אך ספק אם מגיע לאיגוד הטניס.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. שחר פאר שחקנית הכי גדולה?
איציק 30.04.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©