הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרויקט קלאסיקה / הלך לו שפם
 
כל מי שהיה לו דופק ורדיוטייפ בסוף שנות ה-80', העריץ את "נוער שוליים". עד שהמושג חדירה לפרטיות קיבל משמעות חדשה, הלהקה הציפה אותנו בלהיטים בלתי נשכחים, שירים שנויים במחלוקת, והחדירה כנגד כל חוקי האופנה את הבנדנה
מאת טל עמיר | 26.11.2007
 

השם "נוער שוליים" מצליח להחזיר רבים מאיתנו אחורנית בזמן, ועוד לפני שמספיקים להגיד מיקיאגי אפשר כבר לשמוע אותו מזדמזם לנו בראש עם "ציירי לך שפם" או "אמסטרדם".

לא פעם תהיתי על ההצלחה שנחלה הלהקה הזאת בסוף שנות השמונים. במשך חמש שנות קיומה, הצליחה ליצור להיטים שעד היום, כל פעם שהם נשמעים, הם מעוררים בנו נוסטלגיה ומעלים חיוך. "נוער שוליים" הייתה שייכת לתקופה בה רק מעט מהלהקות הצעירות זכו לתשומת הלב הזו.

בזכות שילוב של רוק, פופ וצלילים אלקטרוניים היא הפיקה שלושה אלבומים, כשהאלבום "ציירי לך שפם" זכה להצלחה הגדולה ביותר מביניהם, מה שהוביל לתופעות הערצה יוצאות דופן, כמו מארבים בחדרי המדרגות. אולי היום כל זה נשמע קצת מגוחך, אך יש לתת כבוד לחברי הלהקה על היותם החלוצים בתחום.

רגע של נוסטלגיה. ''נוער שוליים''
 

הכל התחיל באמצע שנות ה-80, בהופעה של להקת תיכוניסטים, בשם "Juvenile Delinquency" (עבריינות נוער). הרוק הקודר והסגנון המיוחד של הסולן שלהם סלל את דרכם להרכב דומה בעברית, בשמו המתורגם, "נוער שוליים". כך ב-1988 יצא "נוער שוליים", האלבום הראשון והיחיד של ההרכב המקורי, שכלל את מיקיאגי (מיכאל הירשמן) בשירה, אמיר צורף ואיבו (דודי לוי) בגיטרות, קובי פיטרו בקלידים, וארן אמיר בבס. מתופף הלהקה, איסר טננבאום, פרש לפני ההקלטות, הצטרף ל"רוקפור", ואת מקומו מילאו אלון הלל ומכונות תופים.

הקלטת האלבום הראשון נמשכה על פני 8-9 חודשים, לא ברצף, עקב תחילת שירותם הצבאי של חבריה. כחיילים, נאסר עליהם להתראיין ולעבוד ללא אישור צה"ל, לכן החליטו מיקיאגי ואיבו להסתתר מאחורי כינויים אלה.

את שיר הנושא באלבומם השני, "ציירי לך שפם", שיצא ב-1990, כתב מיקיאגי, והלחינו חברי הלהקה.  זה לא היה הלהיט היחיד שיצא מהאלבום. חנה גולדברג כתבה עבור הלהקה את מרבית הטקסטים, ביניהם "אמסטרדם" ו-"ענוג". שם האלבום, גם הוא עשה את שלו, כשיצר מעין פרובוקציה, וקשה היה שלא לשים לב לתדמית הדו-מינית שהקרין מיקיאגי בשירתו האופראית המדליקה. לימים, חשף מיקיאגי את זהותו החד מינית, כשיצא מהארון. גם דורי בן זאב לקח חלק באלבום זה, בשיר "ים לבן", כשתרם את סגנון הרגאיי שלו, והשיר הפך לפזמון חוזר בקרב ילדי הקייטנות ומחנות נוער. כך, השיר הזה הוטמע כל כך עמוק בזיכרוני עד שהיום, בכל פעם שמשמיעים את השיר, אני מרגישה איך הידיים שלי מתחילות לזוז מעצמן לפי הקצב במחיאות כפיים לסירוגין, ממש כמו במחנה.

ההצלחה המטאורית ערערה את הדינמיקה החברתית בלהקה. העבודה על התקליט השלישי הייתה רצופת ויכוחים, ולאחר שיצא האלבום ב-1991, הלהקה התפרקה. הפירוק שבר את ליבם של המוני המעריצים, שכנראה עד היום סוגדים ללהקה ודואגים שהשירים יעברו מדור לדור ולא יישכחו בין אלפי האלבומים שנערמו על המדפים מאז.

נראה שככל שהאלבומים של "נוער שוליים" מתיישנים הם רק משביחים. עד היום רבים מאיתנו מקווים לאיחוד מחודש של ההרכב המעולה הזה, אך לצערנו כנראה לשווא.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כתבה מעולה
omri schnaider 28.12.2007
 
 
2. הפיק אותם עובד אפרת
מיקי 03.01.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©