הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האפור שבין השחור ללבן
 
הניגודים באישיותו והכנות התהומית הופכים את לואי סי קיי לאחד הבדרנים הטובים בעולם. לירן עבדי התגעגע
מאת לירן עבדי | 05.05.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

הרבה לפני שהאורות במקום נדלקים מחיאות כפיים מרעישות באולם הסלבריטי בפיניקס, אריזונה, ארה"ב. הקומיקאי האמריקאי לואי סי קיי עולה על הבימה ומתקבל במחיאות סוערות עוד יותר. הוא לא אוהב את זה וממהר להצהיר "אני לא בהכרח מסכים איתכם, אבל אני מעריך את זה". חוסר הביטחון, אחד ממאפייניו הבולטים, תמיד היה חלק מהקסם האישי של מי שרבים מכנים כאחד הבדרנים הטובים ביותר בעולם. עבר הרבה זמן מאז שראיתי את הקירח השמנמן, המריר והמזוקן הזה והאמת שהתגעגעתי. הפעם האחרונה שצפיתי בו מופיע על המסך הגדול הייתה לפני שנה וחצי, במהלך זפזופים בין פרקים של העונה השלישית של הסדרה "לואי" להופעה בתיאטרון ביקון, ששניהם זכו בפרס האמי.

 

החלל הקומי שנפער בי היה כה עמוק עד שממש ספרתי את הימים עד למופע המצופה, שסגר את סיבוב ההופעות הענק שלו שכלל ביקור ב-39 מדינות ברחבי ארה"ב. בהופעה, שעלתה לאוויר במשדר מיוחד של HBO לאחרונה, סי קיי מטפל כהרגלו בנושאים לא קונבנציונליים משהו. היעדרותנו משרשרת המזון, יכולות הזיהוי של המרפק הזכרי, כלבים ואריות ים וסוגות ספרותיות מוזרות - זוכים לעלות על המוקד, אבל לא כולם יוצאים משם בזול. בסגנונו המיוחד, בחירתו המתמדת של הבדרן בנושאים כה שרירותיים ותמוהים גורמת לקהל לשכוח מהמובן מאליו ומחדדת את תפיסתו אודות הרגלים שהשתכנע לקבל.

 

כמה דקות לאחר תחילת המופע הבדרן כבר מכניס אותנו לפרופורציה. "אני לא יודע אם אתם קולטים את זה, אבל חיי כל דבר אחר מסתיימים בכך שטורפים  אותו. חוץ מחיי האדם". מתברר שההומור הטוב ביותר מגיע באופן הפשוט ביותר. הוא גם לא שוכח לצחוק על בני האדם, "אנחנו היחידים שזוכים למות בתוך מיטה חמה". ומיד אחר כך מחקה בציניות אדם שנפטר מאהובתו. הקהל ברקע נקרע, לא בטוח אם מבושה או מהמציאות הכה פשוטה אך אמיתית שנחבטה בו הרגע.

ככל שהעברת המסר בוטה יותר, כך הצופים משוכנעים שיש צדק בדבריו. אצל סטרן
תצלומים מהראיון להווארד סטרן, ב"הווארד 100"

כמו בהופעותיו האחרות, גם כאן הבדרן לא מוותר על המין האנושי, ועדיין מלמד את צופיו דרך ארץ מהי. מוזר לקלוט את זה, אבל ככל שאופן העברת המסר בוטה יותר, כך הצופים משוכנעים שיש צדק בדבריו. באחד המקרים, סי קיי לא מבין איך מאחורי ההגה אנו יכולים לקלל אחרים במילים שלא ברא השטן, אבל במעלית, למשל, לא נעז להוציא מפינו את אותן המילים מול אדם אחר. בשיעור נוסף על מוסר הוא קובע כי יש להקשיב תמיד למבוגרים מאיתנו כי הם תמיד צודקים. "הם כאן יותר זמן ממך. גם אם הם טועים במקרה מסוים, הטעות נבעה מיותר ידע משיש לך".

 

הוא מוכיח את טענתו בניסוי חברתי זריז. "כל מי שמעל לגיל 45 שימחא כפיים" הוא מבקש ובודדים בקהל מגיבים. "תראו כמה קצת. אלו שלא מחאו חכמים כי הם יודעים שהם לא חייבים להזדהות. ולמה שיזדהו? הם לא יודעים למה שאלתי את זה, אז למה שיעשו כדבריי? יכולתי עכשיו לצוות לשרוף את כל אלו שמחאו". בתחילת אפריל, בראיון אישי שהעניק לשדרן הרדיו הווארד סטרן ב"הווארד 100" התגלה לראשונה האמן המיוסר שעומד מאחורי סיפור ההצלחה. אביו שהתעלם מקיומו, אמו שנאלצה לעבוד במשרה מלאה כדי לדאוג לארבעת ילדיה, וסי קיי עצמו תלמיד גרוע שהתנסה בסמים, ובילה אפילו במוסד לעבריינים. האסימון נופל כשחוזרים למופע. גם אם ננתח בפסיכולוגיה בגרוש, קשה שלא להבחין בכפרה ובגאולה.

 

בהופעה, בדיוק כמו בסדרה "לואי" ובהופעותיו האחרונות, הוא מרבה לצחוק על עצמו ולהודות על היותו עצלן, גרגרן ונטול כל מטרות ברורות להמשך חייו, במיוחד בגלל הדרך בה בחר ללכת, כשבעיקרה הולדת שתי בנותיו. ועדיין, באותה נשימה, הוא לא מפסיק לשבח אותן, את האושר שהן מסבות לו, ואת אהבתו לחיים המושלמים שיש לו בגלל שתיהן. פולחן קבוע: באדישות תיאטרלית הוא משחרר לאוויר משפטים חסרי כל בושה בנוגע לבנותיו שיוציאו כל הורה משלוותו, והקהל מצדו מזדעזע אבל מגיב בשעשוע לנוכח הכנות התהומית.

 

כנראה שבשום מצב לא נסלח לאדם שנע בין חום לקור ובין טוב לרע, בטח שלא בתדירות כה קיצונית ומוגזמת. במקרה הטוב נכיר בו כהפכפך ונתפוס מרחק. במקרה הרע, נשלח אותו בעל כורחו לבית המשוגעים הקרוב. כשמגיעים לסי קיי, בצורה קסומה ומהפנטת, הניגודים האישיותיים לא מפריעים. להפך, הם מייחדים אותו בזמן שהוא יוצר מחשבה שונה שאיכשהו הגיונית למרות כל הפרדוקסים בליבה. זה לא שלא ידענו שיש אפור בין השחור והלבן אלא שאף אחד מאתנו לא יודע לשלב ביניהם כמוהו, באמצעות הומור פשוט, עוקצני ושנון, כריזמה הפכפכה, ספק אם מכוונת, ואישיות מרתקת שקמה מהריסות התבגרותו, והביאה אותו למי שהוא היום - אחד הבדרנים הטובים ביותר בעולם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©