הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנת הדילן היומית
 
האוטוביוגרפיה של בוב דילן "כרוניקות" שתורגמה לעברית, דורשת הרבה סבלנות ודבקות במטרה, ולכן מומלצת לשפוטים גמורים בלבד
מאת גיל מטוס | 26.11.2007
 

לאור העובדה, שמי שייכנס לחנות ספרים, ויחפש ספרי מוסיקה בעברית, יוותר אחרי הכרך המאתים של "שירים וגיטרה" מאת אבי ברק, ויחזור לאמזון, יש להודות להוצאת "מודן" על שבחרה לתרגם  את האוטוביוגרפיה "כרוניקות" של בוב דילן לעברית.

ניתן למלא חנות ספרים קטנה בארץ רק מספרים שיצאו בארה"ב על בוב דילן, "הביטלס" ו"הרולינג סטונס", ואני מקווה שתרגום ספר זה יביא בעקבותיו תרגומים נוספים. לפני שכל אחד ששמע את Blowin’ In The Wind ירוץ לחנות הספרים הקרובה לביתו, יש לציין שהספר הזה מורכב יותר ממה שהוא משדר, והרבה אנשים עשויים להתאכזב ממנו.

דילן, כהרגלו, לא טורח להיות חביב הקהל, ומספר את סיפורו בצורה המיוחדת לו, יש שיאמרו מתישה, המאפיינת את שיריו. הוא לא חוסך בתיאורי סביבה ארוכים, פותח דלת למחשבותיו, והרבה פעמים מוותר על סדר כרונולוגי, וזורק אותך למציאות חדשה.

בסיפורו ניתן לראות את התשוקה העזה שהייתה לו לחיים, למוסיקה ולמוסיקת פולק בפרט. לאורך הספר מוזכרים שמות רבים של אמני פולק שעיצבו את נפשו של דילן הצעיר. הבולט שבהם כמובן הוא זמר הפולק וודי גאתרי, אחריו ניסה דילן להתחקות בתחילת דרכו. שמות האמנים והשירים הרבים שמוזכרים בספר, אכן יתישו קוראים מסוימים אך בהחלט יגררו את כל מי שרוצה להתחקות אחרי עברו של דילן, ולהבין את מקורותיו והבסיס הרחב של יצירתו.

פאזל מורכב במיוחד. בוב דילן
 

התשוקה של דילן למוסיקת פולק היא מדהימה. באחד הפרקים מספר דילן שביקר את וודי גאתרי בבית חולים, וגאתרי סיפר לו על ערימת שירים ופזמונים שמעולם לא הולחנו או ראו אור אשר נמצאים במרתף ביתו, והציע לו אותם. דילן חוצה ביצה ענקית ומגיע לביתו של גאתרי רטוב עד ברכיו. אשתו של גאתרי לא נמצאת ודילן המאוכזב נשאר קצת להתחמם, ויוצא לדרכו ללא השירים. 40 שנה מאוחר יותר, אותם שירים יולחנו ויוחזרו לחיים על ידי להקה שחבריה כנראה לא נולדו בתקופה שדילן עשה את אותו הטיול - הלהקה הזו היא "ווילקו".

בשנת 1995 נורה גאתרי. בתו ביקשה מהמוסיקאי בילי בראג להלחין את הטקסטים שהשאיר אביה. בראג נענה להצעה, והתוצאה הייתה חיבור עם להקת "ווילקו" לשני אלבומים, Mermaid Avenue מ-1998 והחלק השני שיצא בשנת 2000. כל זה גרם לי להרהר מה היה קורה אם אשתו של גאתרי הייתה בבית באותו יום? אולי היינו זוכים לעוד אלבום של דילן, ולאיזה כיוון הוא היה לוקח את השירים האלו?

דילן מספר בהתלהבות על אלבומי פולק נדירים שנחשף אליהם באמצעות אנשים אותם פגש לאורך הדרך, בתקופה שהצריכה ממנו נסיעה לבית של מישהו בשביל לשמוע תקליטים, ולא גלישה באוטוסטרדת המידע.

בוקר חדש

הסדר הכרונולוגי בספר, ובחירת נקודות הציון של דילן, אכן מבלבל ולא תמיד מובן. נראה שהוא בחר להתייחס פחות לרגעי השיא בקריירה שלו. שני פרקים מתוך הספר נקראים "בוקר חדש" ו"הו, רחמים" על שמות שני אלבומיו (New Morning (1970 ו (Oh Mercy (1989, שאינם בדיוק אלבומיו הראשונים שיכולים לקפוץ לנו בראש.

בפרק "בוקר חדש" מספר דילן על תקופת המשבר שעבר, הניסיון לנהל חיי שגרה ומשפחה לצד ההצקות הבלתי פוסקות, והציפיות מהקהל והתקשורת לצאת החוצה, לתפוס פיקוד ולגלם את תפקיד המשיח שהודבק לו. הפרק "הו, רחמים" מתאר את כל חווית הקלטתו של האלבום בניו אורלינס. החל מהשידוך המוצלח עם המפיק דניאל לנואה, שנעשה לאחר פגישה עם בונו, ועד להקלטות המתישות והארוכות של כל שיר באלבום. מוזר שדילן בחר לתאר בצורה כל כך מפורטת את ההקלטות של כל שיר ושיר דווקא מאחד האלבומים הפחות מוכרים שלו, אך כל מי ששמע אלבום או שניים בהופעה, יודע שדרישות הקהל אף פעם לא שיחקו אצלו תפקיד.

ספר זה הוא בהחלט מקור מידע חשוב ומעניין שעשוי לעזור לנו להרכיב עוד חלק בפאזל הגדול והמורכב הזה שנקרא בוב דילן . אך כפי שהזהרתי, מי שמחזיק רק באלבום האוסף של דילן או בעוד אחד מהמוכרים יותר, כמו רוב האנשים, עשוי למצוא את עצמו מאבד ריכוז מהר מאוד ולנטוש את הספינה.

מי שצריך את מנת הדילן היומית שלו, יוכל להיעלם אתו בארץ השפלה דרך טבעות העשן של הדעת, מתחת לחורבות המעורפלות של הזמן.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©