הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי קשר לשד ה(ע)דתי
 
שירה יצחקי טוענת שצמד המילים שוויון בנטל הוא רק סיסמה, וכי יש לבטל כל הטבה מגזרית באשר היא
מאת שירה יצחקי | 11.06.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

תחת הסיסמה שוויון בנטל בחרנו לנו מנהיגים שחשבנו שיוכלו להביא לכדי שינוי. ממשלה בלי חרדים, עם קואליציה מאוחדת במטרה אחת. ואז ועדת פרי הזכירה לנו שהגיע הזמן להתעורר. מתחת לזעקות השוויון בנטל, שלפה הוועדה את המסקנות הפחדניות ביותר שניתן היה להעלות על הדעת. כולם חייבים להתגייס או להיכנס לכלא. אבל האם מדובר בכולם?

 

דחיית השירות עד גיל 21 תהיה זכותם הבלעדית של הבוחרים ללמוד תורה, וקרוב לוודאי שגם להתחתן ולהביא לפחות ילד אחד. ולכן, רק בגיל 21 הם יתייצבו  בבסיס הקליטה והמיון, ושם הצבא יעשה חישוב כלכלי קצר למדי: חייל חובה נשוי עולה לצבא בממוצע 3,000 שקלים יותר מחייל חובה רגיל, כשאת רובם לא מציבים בבסיסים סגורים, כדי לאפשר להם לחזור לביתם לפחות פעמיים בשבוע. בנוסף, לאחר 24 חודשי שירות לחייל מותר לבקש שחרור מוקדם. כלומר, מדובר בחייל חובה שלא משתלם לגייס.

 

דחיית השירות היא מראש תעודת שחרור. לא מדובר בסוד מדינה שמור היטב אלא במידע שקוף שרוב הציבור יודע, כמו גם העובדה שבגילאים 18 עד 21 קל יותר להשפיע על בני אדם. נערים מתגייסים לומדים להכיר תרבויות חדשות ודעות שונות ממה שהכירו עד היום. הדבר נכון לגבי חילונים דתיים וחרדים כאחת, הצבא הוא כור היתוך. בגיל 21 קשה יותר להיפתח לשינוי, ולכן היציאה למעגל העבודה או התמודדות עם דעות אחרות לחלוטין ועם אנשים שונים (כמו חילונים, או נשים רחמנא ליצלן) לובשת אופי אחר.

 מי אמר שהנטל היחיד של הציבור החילוני הוא הגיוס לצה"ל? הרמטכ"ל בני גנץ
תצלום: דובר צה"ל. תצלום לובי: רועי מזור

הפתרון שרבים ציפו לו היה להציע חלופה לגיוס לצה"ל כמו השירות הלאומי. במנגנון עמוס בו לכל קצין חצי בכיר יש שלוש מזכירות ושני נהגים, נראה שאפשר מראש להחליט שכל מי שלא יכול להתגייס לשירות קרבי, עדיף היה לרתום אותו למטרות בהן יש צורך אמיתי. האפשרות של שירות לאומי מציעה למתנדבים לתרום בדרך שלהם לנושאים שיותר קרובים לליבם, כמו סיוע בגני ילדים ובתי ספר, עזרה בבית חולים ועוד. בדרך זו אפשר להישאר קרובים לבית ובשעות הפנויות ללמוד לתואר אקדמי או להתעמק בלימודי תורה.  הפיתרון הזה אינו מצריך דחיית שירות כדי להמשיך ללמוד, רק קיצוץ מועט בשעות.

 

ואם כבר צועקים שוויון בנטל, מי אמר שהנטל היחיד של הציבור החילוני הוא גיוס לצה"ל? מעבר לתרומת הזמן והמוטיבציה למדינת ישראל, הפערים בין המגזרים ושימוש בחוקים סקטוריאליים הם אלו שיוצרים מדינה בתוך מדינה. כבר היום, לפי טיוטת חוק ההסדרים, האוצר מאשר סבסוד מלא של מעונות יום החל מגיל שלושה חודשים לחרדים, בתנאי שלפחות אחד מבני הזוג עובד. במדינה המקבילה של ישראל החילונית, החינוך הוא חינם רק מגיל שלוש שנים, כשכל משפחה תיאלץ להיפרד מסכום חודשי שמתחיל ב-2,500 שקלים עבור כל ילד.

 

כל זאת מגיע יחד עם הנחות בארנונה למוסדות תורניים וישיבות המציעות לינה של אברכים כשמעונות סטודנטים באוניברסיטאות או מכללות מחויבים בתשלום ארנונה מלאה. הנחות משמעותיות בארנונה מגיעות לכל זוג חרדי בו לפחות אחד מבני הזוג עובד. אך כשמדובר בשני בני זוג חילונים שעובדים - הארנונה נותרת חסרת הנחות והקלות, ולא משולמת רק עבור אותו זוג עובד אלא גם מכסה על אחרים שזכו להנחה על חשבונם.מתוך מחאת הדיור אמנם יצא דבר נפלא, והוחלט להקים בניינים לדיור מוזל לכלל הציבור, מתוך אותם בניינים, 70% יוקצו לחילונים ויימדדו לפי מיצוי כושר ההשתכרות, כאשר מובטלים לא יוכלו לבקש דירות. אך 30% הנותרים יהיו במכרז נפרד לחלוטין וייועדו לחרדים. במרכז זה כושר השתכרות אינו מהווה קריטריון סף כדי לקבל דירה אלא רק יתרון. עוד סיבה שלא לצאת אל מעגל העבודה.

 

שוויון אמיתי בנטל משמעותו מחיקת חוקים סקטוריאליים, מחיקת הטיעון השקרי לפיו הנחות בארנונה ופעוטונים במימון מלא יגרמו לחרדים להצטרף למעגל העבודה. אדם צריך להצטרף למעגל העבודה לא כי הוא רוצה אלא כי אין לו ברירה אחרת. בדיוק כמו שחילונים יוצאים לעבודה בבוקר כדי לשלם  את חשבונות הארנונה והחשמל, כדי להאכיל את הילדים ולשלוח אותם לפעוטון. כך צריך להיות ללא קשר לאמונה דתית או לגבי הבחירה מה ללמוד. רק במדינה שוות זכויות ושוות חובות לחלוטין, בלי קשר לשום שד, עדתי או דתי, נוכל להציג שוויון אמיתי בנטל. עד אז, הממשלה תמשיך להעלות מס שפתיים, והציבור החילוני ימשיך לשלם את כל המיסים.

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הכתבה מצויינת
מישהו לרוץ איתו? 13.08.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©