הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדרך הנכונה
 
מכל האטרקציות שיש למילאנו להציע, אילן ארנון התלהב מהתחבורה הציבורית המרשימה
מאת אילן ארנון | 27.06.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

תאמינו או לא, שימוש בתחבורה ציבורית יכול להיות חוויה נהדרת. לא מזמן חזרתי מטיול קצר של שישה ימים במילאנו, הטיול לא היה מרתק במיוחד, כי זו עיר שהיא אטרקציה ליומיים בלבד, ומשמשת בעיקר כמטרופולין לכל אזור צפון איטליה. אך אם יש דבר שהשאיר עליי רושם חזק ביותר שם זו התחבורה הציבורית שלה. באיטליה נותנים עדיפות עליונה לתחבורה הציבורית. הדבר מתבטא בכך שישנם אזורים שלמים בהם ניתן לעבור ממקום למקום אך ורק באמצעותה. בלתי נתפס, אך נוח ומשתלם.


ברור לי שכדי להגיע למצב כזה בארץ יש לדאוג שאכן אותה תחבורה ציבורית תהיה הולמת ותיתן מענה נוח וזמין לכל מי שרק יחפוץ בה. חזרתי ממילאנו עם כמה תובנות שכדאי לאמץ לעצמנו: בראש ובראשונה הדבר הבסיסי והמובן מאליו הוא ליצור מאגר תחבורה אשר יגיע לכל מקום בקלות ובתדירות גבוהה. במילאנו היא חולשת על כל האזור בעזרת ארבעה אמצעי תחבורה: אוטובוס, טראם, מוניות ורכבת תחתית. כמובן שחשוב שתהיה גם יעילה. בעזרת נתיבים שתפקידם לשמש את התחבורה ציבורית בלבד. מעל כולם נמצאת הרכבת התחתית, אשר לוקחת את המקום הראשון בקטגוריות זמינות, מהירות ונוחות.

לתיירים מדובר בהוצאה לא קטנה ואף מיותרת, אך לא כך עבור תושבי העיר. מילאנו
תצלום : van loon, תצלום לובי: Damien Meyer

להוציא את המוניות, שמשמשות כמחלקה הראשונה של התחבורה הציבורית, האוטובוסים, הטראם והרכבת התחתית, עובדים בשיתוף פעולה מלא. בעזרת כרטיס אחד ניתן להשתמש בכל אחת. כמו כן,בכל תחנה יש צג אלקטרוני אשר מראה מתי ההסעה הבאה צריכה להגיע. התדירות גבוהה, אפילו לאוטובוסים, אשר נוסעים באין מפריע בנתיב המיועד רק להם, וכך שומרים גם על דיוק ועמידה בזמנים. הכול שקוף, ידידותי למשתמש ופועל בצורה הרמונית.


הנקודה האחרונה, ואולי החשובה ביותר, היא העניין הכספי. עבור תיירים, אולי לא מדובר בהצעה המשתלמת ביותר, מכיוון שקניית כרטיסים עבור נסיעות בודדות היא הוצאה לא קטנה ואף מיותרת, אך עבור תושבי העיר, הקונים כרטיס "חופשי חודשי" מדובר בעסקה משתלמת לכל הדעות. מחיר נסיעה חופשית, שכאמור חלה על איזה אמצעי תחבורה שלא תבחר, הוא זול ביותר. כתייר היה לי מאוד נוח להסתובב בעיר, לדעת בדיוק מה עליי לעשות, כמה זמן ייקח לי להגיע, ולדעת שזה יהיה מהיר.

 

וכן המחשבה על כך שהתחבורה הציבורית, מעלה את איכות החיים עבור תושבי מילאנו, קסמה לי, ויחד עם זאת גרמה לי לקנא. נוח להם, לתושבי העיר. הם מגיעים לעבודה בכיף לא מוציאים הון על חניה, אוטו, דלק, ביטוחים ולא צריכים לסבול את ההמולה של מכוניות בכל פינה של העיר. הם מרגישים נעים בעיר שלהם, וזאת למרות שמגבילים את תנועתם ברכבם הפרטי. אז מי צריך להגיע עם האוטו לכל מקום במצב כזה? מי רוצה בכלל?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. קצת מזכיר את הפרסמות ההיא
מאיה 28.06.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©