הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם כן חג
 
שירה יצחקי מסבירה למה ט"ו באב אינו התאריך המתאים לסמל אהבה: מקורו בפילגש בגבעה, סיפור זוועה תנכ"י של מעשי אונס ורצח
מאת שירה יצחקי | 22.07.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"הנה הגיע ט"ו באב" -  כל חנות פרחים שמכבדת עצמה טורחת לתלות שלט גדול שסופר לאחור את הימים. במרכולים, בחנויות צעצועים ובקיוסקים פורקים ארגז נוסף של בובות פרווה, עדיף באדום או בוורוד ואם יש בצורת לב זה בכלל נהדר. אבל שנייה לפני שנצא לרחוב לזרוק קיטש זה על זה, שיעור תנ"ך קצר יגרום לנו לחשוב פעמיים.

 

חג האהבה הוא השם הלא רשמי של ט"ו באב, ניתן לומר שזו הגרסה היהודית לוולנטיינ'ס דיי והוא נחגג בעת של ירח מלא, הקרוב ביותר ליום הארוך בשנה. ההקשר הדתי לאהבה הוא הפסיקה שביום ובלילה של ט"ו באב מותר להתחתן בנישואין בין שבטי ישראל ואפילו עם בני שבט בנימין.

 

מי לא זוכר את סיפור פילגש בגבעה? זו שתושבי עיר, שנמצאת בשטח שבט בנימין, אנסו באכזריות במשך לילה שלם עד שמתה. עקב כך, שאר השבטים החליטו להעניש את שבט בנימין ולא להתיר לבחוריו את בנותיהם לנישואין. כשהשבט עמד על סף הכחדה כתוצאה ממחסור בנשים, בני ישראל חזרו בהם מהחלטתם הפזיזה מדי לכן, בליל הירח המלא הראשון של הקיץ נבחרו כמה בנות צעירות שהולבשו בלבן ונשלחו לשדות ליד שילה כדי לרקוד לאור הירח, והבנים הצעירים של השבט יכלו לחטוף אותן ולאנוס אותן להתחתן.

הפרחים והמתנות שתעניקו בפעם אחרת יגיעו מתוך כוונה אמיתית
תצלומי אילוסטרציה: sxc

אלפי שנים מאוחר יותר, עם ישראל החליט שגם הוא רוצה חג רומנטי ויפה כמו של הנוצרים והכריזו על ט"ו באב. בליל הירח הראשון של הקיץ זוגות יוצאים לחגוג את אהבתם ואת ההיסטוריה של אונס הפילגש וחטיפת נשים לסיפוק הצרכים של הגברים. ללא ספק רומנטיקה במיטבה. אז במקום להיכנע למוסכמה חברתית נדושה שדורשת מהאישה להתלבש יפה כדי לחגוג, ומהגבר להביא פרחים, הישארו בבית ותחגגו את האהבה שלכם בכל יום אחר.

 

המסעדה הרומנטית שהזמנתם בה מקום שבועיים מראש, בכל מקרה תהיה עמוסה ומלאה ועשרות זוגות ינסו להתקרב עוד קצת זה אל זו כי לא שומעים, בדיוק כמוכם. כמה ימים אחרי ט"ו באב המסעדה תהיה רומנטית הרבה יותר, עם מלצרים סבלניים שלא צריכים לשרת עשרה שולחנות במקביל.

 

הפרחים והמתנות שתעניקו בפעם אחרת יגיעו מתוך כוונה אמיתית ומחשבה חופשית. לקבל מתנה סתם ככה כי התחשק לי זה הרבה יותר מיוחד ומשמח מאשר לדעת מראש שהיום חייבים לקבל מתנה, כי ככה נהוג. אם אתם לא מנסים להתחתן עם בן שבט אחר ביום היחידי בו זה מותר, ואם אתם לא חייבים לחטוף בחורות צעירות עקב השתייכות משפחתית לשבט בנימין, אז אתם קורבנות תמימים של חברת הצריכה.

 

ט"ו באב הוא חג שהחברה יצרה, וחנויות הפרחים והממתקים והמסעדות רוצים בקיומו כי הוא רווחי בעבורם. הוא לא מסמל אהבה יהודית בפרט ואהבה בכלל. תחזירו את כרטיס האשראי לארנק, תישארו בבית ותזמינו פיצה. תחגגו כמה שתרצו, מתי שבאמת תרצו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©