הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אקמול, כאילו
 
ריטלין הפך לתרופה שדוחפים לגוף בכל מצב שדורש ריכוז בסיסי. דנה שטרן חוששת מהיום בו נצטרך לקחת אותו סתם בשביל לקרוא עיתון
מאת דנה שטרן | 10.08.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

אין סטודנט שלא עברה בו לפחות פעם אחת במהלך התואר המחשבה לקחת ריטלין. התרופה מיועדת לאנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ואני לרגע לא מזלזלת בהם אלא רק מתפעלת כל פעם מחדש מאלו שתופסים עליה טרמפ. מעטים הסטודנטים שמסוגלים ללמוד ימים ולילות למבחן, בלי לברוח לפייסבוק, למיטה או למקרר. הסוד הוא מלכתחילה לבחור מקצוע שמעניין אותך, ללמוד עם אנשים שאפשר להיעזר בהם, והכי חשוב לעבוד על המגרעות שלך שגורמות לרחמים עצמיים, כי כולם בחופש חוץ ממך.

 

מי שחכם מספיק, הבין את השוק הלוהט שהריטלין יצר סביבו. מדובר בכדור חוקי שהביקוש אליו הוא תמידי, ואף פעם אין תקופות יובש. זה לא סותר את העובדה שריטלין זה סם שמשפיע על תהליכים במוח כדי לייצר השפעה מרגיעה. גם ואליום וגראס רפואי משפיעים באותו אופן, אך הם לא ניתנים בקלות לכל אחד והאנשים שמטופלים באמצעותם נבחרים בקפידה. הסיפור שונה, בכל הקשור לריטלין. הבדיקה להפרעות קשב וריכוז כבר מזמן לא קשה מדי, ורופאים מחלקים את הכדור כאילו היה אקמול. הביקורת לא יסודית כפי שהיא אמורה להיות.

 

הצריכה של ריטלין מתחילה הרבה לפני הלימודים האקדמיים. והורים לא מעטים ממהרים לדחוף לילדים שלהם את התרופה, בלי להיות מודעים לנזק עתידי. העיקר שהמורה לא תתקשר במהלך היום כדי להגיד שהילד קם מהכיסא ולא מפסיק להפריע. לכדור יש תופעות לוואי רבות כמו כאבי ראש, עצבנות, סחרחורות ואובדן תיאבון. לפעמים הדרך הנוחה היא לא הטובה. היפראקטיביות היא לא מגרעת, ואפשר לתעל אותה למקומות חיוביים ולא לקיצורי דרך שעלולים ליצור תופעות לוואי.

מדובר בסם ממכר שעלול לגרום להתקפי פסיכוזה
תצלום: עילם מילוא. תצלום לובי: sxc

במידה שהסטודנט או התלמיד לא מקבלים את המרשם המיוחל, זה לא מרתיע אותם. החברים יספקו להם במחיר מינימלי, כביכול, של 20-50 ש"ח לכדור (עשרות אחוזים מעל המחיר שהם קנו) ויצילו אותם מהמבחן הבא. אמנם רבים משתמשים בתרופה ובדרך כלל השימוש נעשה לצורך למידה בלבד, אבל רובם לא יודע שמדובר בסם ממכר העלול לגרום להתקפי פסיכוזה ושההרכב הכימי של ריטלין דומה לזה של קוקאין. תקופת המבחנים היא כמו שירות צבאי של ג'ובניקים. המקרר הופך להיות השק"ם בו מבלים שעות רבות, ולא משנה כמה פעמים פותחים אותו, תמיד נקווה שאולי הפעם נמצא בדרך פלא משהו חדש. אנחנו אפילו מוכנים להתנסות במוצרים שפג תוקפם, רק לא לחזור ללמוד.

 

הפתרון שרבים לא חשבו עליו הוא פעילות ספורטיבית, שמשחררת עודף אנרגיה על ידי סיוע להתהוות של תרחישים ביוכימיים בגוף שתורמים למצב רגיעה, ותפקודי למידה וזיכרון מתפתחים בתיאום עם פעולות מוטוריות. ניתן לבחור כל סוג של פעילות, וגם העצלנים בינינו יכולים לעסוק בפעילות רגועה כמו יוגה. זו לא עוד קלישאה, ולא רק לשם הדיאטה, אלא כי היא מייצרת תאים במח שמסייעים ללמידה וזיכרון. כנראה שהתירוץ של חוסר הזמן גורם לאנשים בכל זאת להעדיף באופן קבוע ריטלין. מי שעדיין מתעקש לשלם כסף על הכדורים הללו, יופתע לגלות שיש גם כדורים אחרים כמו רטלקס. תרופה שמורכבת מצמחים ומחומרים טבעיים בלבד, ומשמשת תחליף שעדיף על מימון חברים שמזמן הפכו לספקים.

 

כשנכנסים לספרייה, ניתן לראות בקלות מי תחת השפעת ריטלין ומי לא, כי הוא הופך אותם לסוג של זומבים, הם לא מגיבים לכלום, ממוקדים ומרוכזים עד שהשפעת הכדור תחלוף. הם אומנם כלואים בתוך עולם הריטלין, אבל יעברו את התואר בהצלחה. השאלה עד לאן נברח ומה יקרה כשנהיה מבוגרים ונרצה לקרוא עיתון. אולי נרגיש שלהיות מרוכזים במשך חמש דקות בכוחות עצמנו תהיה משימה בלתי אפשרית וספק אם נצליח למצוא את הריטלין מבין שלל הכדורים שכבר התרגלנו לדחוף לגוף במהלך השנים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©