הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
153 דקות ללא תזוזה
 
גם העלילה הארוכה והמסובכת של "אסירים" לא תמנע ממרי רבין לשבח את אחד הסרטים המסקרנים והאינטליגנטיים של השנה
מאת מרי רבין | 08.10.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק 

 

באחד הלילות, כשהתלבטתי מה לעשות, מצאתי עצמי בסינמה סיטי מחפשת סרט חדש ומעניין. אמנם כבר בקניית הכרטיס ידעתי שיש לי שעה וחצי לשרוף, אבל הבנתי שזה יהיה שווה ובחרתי בסרט "אסירים". הסיבה העיקרית הייתה כיכובו של השחקן האהוב עליי, ג'ייק ג'ילנהול, על הפוסטר, אבל גם כי בתור לרכישת הכרטיסים לא הפסקתי לשמוע את השם "אסירים".

 

העלילה מספרת על קלר דובר, אותו משחק יו ג'קמן, אב שבתו הקטנה אנה נחטפה יחד עם חברתה הטובה ג'וי, בערב חג ההודיה. דובר יוצא לאתר אותה, כאשר פרטים חדשים שמתגלים בפניו מובילים אותו לפעול בניגוד לחוק, לאתר את החוטף ולהחזיק אותו בשבי עד שיסכים לחשוף את מיקומה של הבת. במקביל, בלש המשטרה המכונה לוקי, ומגולם על ידי ג'ילנהול, חוקר חשודים אחרים בחטיפה, ושובר את הראש לגבי היעלמותן של שתי הבנות הקטנות, נדמה שאין תעלומה שהוא לא מצליח לפתור.

 

מספר הפעמים בהן נעצרים ונחקרים חשודים, וכמות החידות והדילמות שמתגלות ואמורות להוביל לפתרון - טיפה מייאש ומייגע, ואף גרם לי בלבול. שכן, בעודי מנסה לפתור מצב אחד בדמיון, מתגלה מצב אחר שמפעיל גם הוא את גלגלי החשיבה שלי. אלכס ג'ונס, המגולם על ידי פול דאנו, הוא אדם מעורער בנפשו שעשוי לדעת משהו על היעלמות הבנות. הוא נוהג בטריילר ישן שמופיע בתחילת הסרט בצורה דרמטית, אך השוטרים משחררים אותו מחוסר ראיות. הדבר מביא את דובר לחטוף אותו ואחר כך לכלוא אותו בבניין דירות ישן, ולגרום לו לשפוך מידע בדרכים לא חוקיות. בעיה אחרת צצה כשדובר מחליט לשתף בדבר החטיפה את חברו פרנקלין בירץ', אותו מגלם טרנס הווארד, שהוא אביה של הילדה השנייה שנחטפה. בשל חולשת האופי של פרנקלין הוא נשבר ומספר לאשתו, ופה מופיעה הדילמה השנייה - האם להסגיר את חברם למשטרה או לשתף פעולה, כי יש סיכוי קטן שדובר צודק?

ג'ונס נוהג בטריילר ישן שבתחילת הסרט מופיע באופן דרמטי 
תצלומי מסך מתוך הסרט

ואם חשבתם שכאן העלילה מסתבכת - עוד לא ראיתם כלום, כי בהמשך הסרט הבלש לוקי מוצא חשודים נוספים שהופכים את העלילה למורכבת עוד יותר. אפשר לחשוב שהיוצרים של הסרט, הבמאי הקנדי דניס וילנוב והתסריטאי אהרון גוזיקובסקי, הלכו קצת לאיבוד עם העלילה. ישנה חידה מעורפלת שמופיעה בכל הסרט ועדיין לא הבנתי את ההקשר שלה או את תרומתה לעלילה. ומי הם האסירים המוזכרים בכותרת? האם אלו שתי הבנות שנחטפו, הורי הילדות שלכודים בסיטואציה חסרת אונים או אולי דמות אחרת שמופיעה במהלך העלילה?

 

הסרט ארוך מאוד - אורכו כשעתיים וחצי ואפילו נרשמה הפסקה של שבע דקות בסצנת המתח, שמאז הקמת סינמה סיטי נשכחה מזיכרוננו. ולמרות זאת, אין ספק שדרמת המתח הזו עובדת. אולי משכו אותה טיפה בזמן, התגלו דברים מופרכים שקצת עייפו את הקהל וסיבכו את העלילה בהגזמה, אבל אין סיכוי שהסרט הזה ישעמם, כשכל דקה מתגלה מידע שמשנה את העלילה.

 

"אסירים" משתייך לז'אנר הדרמה, אבל אין ספק שמותחן פעולה יהיה יותר מתאים. דובר היה יכול להיות בקלות כוכב אקשן. בתחילת הסרט רואים איך הוא מאמן את בנו לצוד, הוא חי על פי הסיסמה שאביו לימד אותו "תמיד היה מוכן" ולכן אוגר מזון לקראת אפוקליפסת הזומבים, והתנהגותו בזמן היעלמות בתו לא תבייש את ליאם ניסן בסרט "חטופה"- כוכב קולנוע שירביץ לרעים עד שישיג את בתו בחזרה. הסרט אומנם צולם בג'ורג'יה, ארה"ב, אך מסוגנן היטב עם תפאורה של פרבר נורמטיבי בפנסילבניה, שמאופיינת בגשם ושלג. מדובר באחד הסרטים היותר אינטליגנטיים, מסקרנים ומעניינים שהגיעו השנה לאקרנים, ואם תתייחסו לכל פרט המופיע בו, אין ספק שהוא יחזיק אתכם במושב במשך 153 דקות ללא תזוזה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הסרט הכי טוב שראיתי לאחרונה!
מאיה 26.10.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©