הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
על רגל אחת
 
אלכס צ'רביאק משוכנע כי בניצוחו של הקפטן פרנצ'סקו טוטי, ובעזרת הצעירים המוכשרים שלה, "רומא" קרובה מתמיד לזכות העונה בתואר
מאת אלכס צ'רביאק | 25.10.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

ב-2012 אמר עליו מאוריציו זמפריני, נשיא פאלרמו, שנמצאת כיום בליגה האיטלקית השנייה: "הוא משחק רק עם רגל אחת בימים אלו. ברור שהוא אלוף, אבל קל להתמודד איתו ולהגן עליו, הרבה יותר מאשר עם זלאטן איברהימוביץ' למשל, ככה שלשחקנים שלי לא תהיה בעיה". "החסידה" שעליה דיבר זמפריני הוא לא אחר מפרנצ'סקו טוטי, קפטן רומא, ומי שמוביל אותה ללמקום הראשון בליגה האיטלקית לאחר שמונה מחזורים. יתרה מכך, לא רק שרומא היא הקבוצה המצליחה ביותר בסריה A, נכון להיום "הזאבים" טורפים גם את כל אירופה, כשלאף קבוצה ברחבי היבשת אין מאזן כמו שלה: שמונה ניצחונות בשמונה משחקים, עם שער חובה אחד בלבד לרשת של מורגן דה סנטיס, שוער הקבוצה שהגיע העונה מנאפולי.

 

הגורם העיקרי להצלחת הקבוצה הוא פרנצ'סקו טוטי. "ילד הזהב" (אל בימבו ד'אורו) כפי שמכנים אותו האוהדים, כבר מזמן אינו ילד וחמש שנים חלפו מאז הביא תואר כלשהו לקבוצת נעוריו, כשהאליפות האחרונה הייתה ב-2000/01 והזכייה האחרונה בגביע האיטלקי הייתה ב-2007/08. אך בעונה שעברה הגיעה תקופת היובש לשיאה. הקבוצה סיימה במקום השמיני שאינו מוביל לשום מקום מבחינה כספית, מקצועית ותדמיתית, ומה שאולי הכי כאב, בעיקר בקרב האוהדים, היא העובדה שהקבוצה לא יכלה לעמוד מול היריבה השנואה ביותר - לאציו, אותה לא ניצחה בדרבי שנתיים וחצי.

 

אך נראה כי הודות לפתיחה המסחררת של הקבוצה, כל המכות הללו נשכחו במהרה. רומא ניצחה את לאציו 0-2 בדרבי לוהט, והעובדה שהיא לא משתתפת במפעלים יוקרתיים כמו ליגת האלופות או הליגה האירופית מניבה עד כה תוצאות טובות. ניתן לומר שזהו גם המפתח לתנופה של הקבוצה בכלל, ולזו של טוטי בפרט. שכן, במבט על הסטטיסטיקה של שש השנים האחרונות, שבחלקן רומא השתתפה במפעלים האירופיים, טוטי שיחק פחות דקות כתוצאה מפציעות ועייפות מצטברת. זה מה שקורה כששחקן משחק יותר ממה שגילו ומצבו הגופני מאפשר לו. וכך בעונת 2009/10 כשרומא השתתפה בליגה האירופית הוא שיחק 23 משחקים, ואילו אשתקד, כשהקבוצה לא השתתפה באף מפעל אירופי, הוא שיחק 35 משחקים. הנוסחה היא ברורה - פחות משחקים שווים יותר נקודות בליגה, ואולי כך  תוכל לשמור על יציבות לאורך כל העונה.

האיום המשמעותי ביותר על מערכת היחסים ההיררכית של מאמן-שחקן. טוטי 
תצלום: Roberto Vicario

 ההצלחה המסחררת הגיעה לאחר כמה שינויים, כשהבולט ביותר היה הארכת חוזהו של טוטי לעוד שנתיים, מה שישאיר אותו כמעט עד גיל 40 בעמדה פעילה על המגרש. ההתפעלות היא רבה מכיוון שטוטי משחק במדי רומא הבוגרת כבר משנת 1992, ובמדי הצעירה אף לפני כן. עד כה מדובר ביותר מעשרים שנה באותה קבוצה, דבר נדיר ומעורר הערכה בכדורגל המקצועי של ימינו.

 

רבים יגידו שטוטי הוא האיום המשמעותי ביותר על הסטטוס קוו ומערכת היחסים ההיררכית של מאמן-שחקן. נראה כי כך סבר לואיס אנריקה ב-2011 כשהיה מאמן רומא. אנריקה לא החזיק מעמד והתפטר עוד באותה העונה מכיוון ש"איבד את חדר ההלבשה" לאותו טוטי. במאבק ביניהם הכוכב יצא כשידו על העליונה, וניתן להבין זאת ממשפט אחד שאמר אז: "אני שוקל לעזוב את רומא, ואני חושב על זה במיוחד בזמן האחרון (בזמן שאנריקה מאמן). אם מישהו חושב שאני הבעיה, אני יכול לזוז". בסופו של יום טוטי נשאר הקיסר של רומא, לא רק בעיני האוהדים והשחקנים אלא גם בעיני ההנהלה שהקשיבה לו, ולא למאמן שמצא את דרכו מחוץ למועדון. שליטה כוחנית שכזו בחדר ההלבשה עלולה להוביל לדברים שליליים כמו שקרה עם אנריקה, אך גם יכולה להפוך ליתרון משמעותי.

 

בהנהלת הקבוצה בחרו באפשרות השנייה, והשנה נדמה שהם מצאו את השילוב המנצח - שיתוף פעולה בין הוותיקים לצעירים, והפיכתם למקשה אחת. בזכות השיטה, טוטי, שהבקיע עד כה שלושה שערים, משחק בתפקיד הקשר ההתקפי הממוקם בין הקשרים לחלוצים, כשלצידו הצעירים המוכשרים והיצירתיים אדם לאייץ' (22) שהבקיע שלושה שערים בארבעה משחקים, ואלסנדרו פלורנצי (21) שהבקיע ארבעה שערים בשבעה משחקים. כך נוצרת קבוצה מגובשת הבנויה על שחקנים רעבים שמשתוקקים להוכיח עצמם ברמות הגבוהות, לצד טוטי וותיקים אחרים, שחונכים אותם וקוצרים את הפירות. אם הצעירים יצליחו, הם ימנפו את הקריירה האישית שלהם, ובדרך יעניקו סיום מתוק לקריירה של זקן השבט. עד שזה יקרה הוא מוכן לשחק רק עם רגל אחת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©