הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אכן, המלך עירום
 
אליאור פרייליך מנסה לפענח את אחת התעלומות הגדולות של הכדורגל הישראלי - אייל גולסה - ומגיע למסקנה שמדובר בלא יותר מבלוף אחד גדול
מאת אליאור פרייליך | 03.11.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

הסאגה סביב החתמתו של אייל גולסה על חוזה חדש במכבי חיפה הפכה למאוסה כמעט כמו הקבוצה עצמה, שמציגה העונה יכולת מבישה. העדכונים לגבי הנושא משתנים חדשות לבקרים, כשלפי האחרון, השחקן מסרב להאריך את ההתקשרות המקצועית עם הקבוצה, וכבר בינואר יוכל לדבר עם קבוצות אחרות על חוזה לעונה הבאה. עם כמות תשומת הלב שהעניין מקבל, נדמה שיוסי בניון או אייל ברקוביץ' עומדים לעזוב את הירוקים. למרות שבפועל, מדובר בשחקן בינוני שלא הותיר חותם משמעותי בליגת העל ובנבחרות השונות. חיפה אומנם תפסיד הכנסות ממכירה עתידית של גולסה, אך מבחינה מקצועית היא רק תרוויח.

 

תמימות הדעים בקרב אנשי הספורט במדינה לגבי היכולת הגבוהה של גולסה היא, מבחינתי, אחת התעלומות הגדולות של הכדורגל הישראלי. הקשר, שהגיע לחיפה ממחלקת הנוער של בית"ר נס טובורק, סומן עוד בגיל 16 כדבר הבא. זאת, למרות שמאז שהתחיל לשחק באופן קבוע בקבוצה הבוגרת של המועדון ב-2008/9 הוא כבש רק 13 שערי ליגה. יתרה מכך, באף עונה הוא לא סיפק יותר מחמישה בישולים. מדובר במספרים נמוכים בכל קנה מידה לקשר מרכזי, בטח בקבוצה שנמצאת באופן קבוע בצמרת הטבלה. עם זאת, בכל עונה שומעים בתקשורת הספורט שזו עונת הפריצה שלו, שסוף סוף הוא הבשיל, ושהשנה הוא יקבל את המפתחות להוביל את הקבוצה. מיותר לציין שאף אחת מההערכות האלה לא באמת התגשמה, אך עדיין לא נמצא איש המקצוע או אם תרצו הילד שיצעק "המלך עירום".

חייב להפיק לקחים בפן הכלכלי ובעיקר המקצועי. שחר 
תצלומים: מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

אולי זו הכמיהה לכוכב בסגנון של ברקוביץ' או בניון, אולי זה הקשר הטוב שיש לשחקן עם העיתונאים המובילים בתחום או אולי כל אלה צריכים בדיקת ראייה דחופה. לצערי, אין ברשותי את התשובה. אך אם יש צורך בהוכחה לבלוף הירוק, מספיק לבחון את ההצעות שקיבלה מכבי חיפה עבור גולסה בקיץ, לפני תחילת העונה האחרונה שלו בחוזה. רק הבעיה היא שאין כאלה. כמובן שהודלפו ידיעות על התעניינות מצד קבוצות מבלגיה ומתחתית הליגה הספרדית, אך למשרדי המועדון לא באמת הגיעה הצעה משמעותית. כנראה שלקבוצות האירופיות לא מספיקים רק הפוטנציאל, הנתונים הפיזיים והבולטות התקשורתית. הם מחפשים תפוקה, תרומה מקצועית, הוכחה שיש סיכוי לרווח ממכירה עתידית, והם מבינים שמהילד הנתנייתי לא תבוא הישועה.

 

טורניר היורו עד 21 שנערך הקיץ בישראל היווה את ההזדמנות הגדולה של גולסה, שסומן כמנהיג הנבחרת הצעירה, וזה שיוביל אותה מול אריות אירופה. הוא גם היה ההזדמנות הגדולה של מכבי חיפה לנצל את החשיפה שהשחקן יקבל, בשל פופולריות הטורניר, ולמכור אותו לפני שהוא מסיים את החוזה. אך גולסה סיים את הטורניר כבר במחצית הראשונה של המשחק השני, כשהורחק מול איטליה לאחר תיקול מיותר במרכז המגרש, ויחד איתו הסתיימו גם התקוות של החיפאים לעוד כמה מאות אלפי יורו בקופת המועדון.

 

שלא תטעו, המאמצים של חיפה להחתים את גולסה על חוזה חדש נובעים בעיקר משיקולים כלכליים, ומהתקווה שבעוד שנה-שנתיים יגיע הפראייר התורן שיסכים לשלם עבור הסחורה המפוקפקת. הם מנסים בכל מאודם להימנע ממקרי עבר בהם שחקנים שהמועדון טיפח כמו עדן בן בסט ותומר חמד, עברו לשחק באירופה ללא תמורה. אם אכן גולסה יסיים את דרכו במועדון הוא יהיה המנצח הגדול. זה קל הרבה יותר לשווק שחקן חופשי, שלא צריך לשלם עבורו סכום העברה. העובדה שהוא רק בן 22, ושמאחוריו חמש שנים של נסיון בקבוצה בוגרת עשויה לעזור, וסוכנו דדה חדד, יודע זאת היטב.

 

הבעלים, יעקב שחר, והנהלת הקבוצה יהיו חייבים להפיק לקחים לא רק בפן הכלכלי אלא בעיקר המקצועי. אי אפשר לבנות קבוצה על בסיס פוטנציאל, והשנתיים וחצי האחרונות בהן הקבוצה לא מאיימת על תואר האליפות מוכיחות זאת היטב. אולי עדיף להסתמך על הכישרונות הצעירים שגדלים במחלקת הנוער המפוארת של המועדון, ורק לאחר שאלה יוכיחו את יכולתם בתרומה מקצועית שתוביל את הקבוצה להישגים - למכור אותם ולהרוויח. בדיוק כפי שעשו עם ליאור רפאלוב, כשמכרו אותו לגנק הבלגית לפני שנתיים. אולי אז הקבוצה תחזור להיות תחרותית ולא תהיה הגרסה הספורטיבית והכושלת של "הכוכב הבא" המשמשת כבימה ל"כישרונות" כמו גולסה ומיועדת בעיקר לעיני המרבה במחיר.


 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©