הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התגבר על החרדה
 
אילן ארנון לא ידע מהי פנסיה, ומה הקשר בינו לבינה. שעתיים עם האדם הנכון סידרו לו את הראש, ואולי גם את העתיד
מאת אילן ארנון | 24.11.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

לפני חודש, לראשונה בחיי, הייתה לי פגישה בנוגע לתוכנית הפנסיה שלי. נקודת המוצא כללה שלוש הנחות יסוד: הראשונה שאני לא מבין דבר או חצי דבר בכל העולם הזה שנקרא פנסיה. לכן לא מפתיע שרמת החרדה שלי הייתה גבוהה מאוד. השנייה היא שבעקבות סרטון שהופץ ביוטיוב בו מופיע שאול אמסטרדמסקי, כתב "כלכליסט" ידעתי שמצב הפנסיה בכי רע. והשלישית היא הרצאה שאחותי הגדולה העבירה לי אודות חשיבותה הגדולה של הפנסיה, ושעזרה לי להבין שגם בגיל 26 יש לתת את הדעת על כך.

 

סוכן המכירות הנחמד שישב מולי בחדר, הודיע לי בתחילת הפגישה ש"אנחנו נעשה את זה פשוט, בשפה שתוכל להבין". רמת החרדה שלי ירדה במעט, אך לאחר שנזרקו לחלל האוויר מושגים כמו ביטוח שארים, מסלול ביטוח מנהלים, אחוזי הפרשה ועוד מילים בשפה שלא הזכירה עברית, היא שוב זינקה לשמיים. שמרתי על חיוך מנומס והנהנתי בחיוב לאורך כל השיחה, אבל האמת היא שיצאתי מהפגישה ללא התקדמות משמעותית ביני לבין עצמי, ובעיקר חשדן מאוד כלפי האדם המעונב שישב מולי, ושללא ספק היה בעמדה עליונה על יצור חסר ישע כמוני. אין דבר מתסכל יותר מאשר להיות נוכח בשיחה שנשמעת כסינית. איך ייתכן שמצד אחד כולם סביבי אומרים כמה הפנסיה חשובה, ומצד שני מדובר במשהו כל כך לא נגיש ולא מובן להדיוט. האם אני בסדר והעולם דפוק או ההפך? כעסתי על כך שישבתי שעה בחדר קטן, ולא הבנתי מה רוצים ממני בנוגע לנושא שעתיד ללוות אותי עד סוף חיי, פשוטו כמשמעו.

 

בתום הפגישה יצרתי קשר עם יעל נבט, מומחית להתנהלות פיננסית אישית, מרצה, שעוסקת בהנחיה, כתיבת תוכניות לימודים בחינוך פיננסי ובייעוץ תוכן למחלקת חינוך פיננסי במשרד האוצר. בדומה לפגישה הראשונה עם סוכן הפנסיה, גם זו ארכה שעה. לא מיותר לציין שההבדל ביניהן היה של שמיים וארץ. ניסיתי להבין ממנה כיצד ניתן לצמצם את הפער הגדול של הידע שיש לי בנושא, ובכך גם להוריד את מפלס החרדה. "הידע וההבנה יכולים למנוע את החרדה הברורה שיש לך" היא טענה. מתברר שאין נוסחת קסם ונדרש מאמץ, אבל לא מעבר למה שמשקיעים בקריאת חשבון סלולרי לדוגמה. זו מיומנות, כמו למידת שפה או נגינה, שחובה עלינו לרכוש.

ישבתי שעה בחדר קטן ולא הבנתי כלום בנושא שעתיד ללוות אותי עד סוף חיי
תצלומים : sxc

על מנת לשפר את מיומנויות הפנסיה שלנו, יש בפנינו אפשרויות רבות, במיוחד כיום כשהיא הפכה להיות נושא חמור שנמצא בראש הכותרות. אפשר לחפש מידע באינטרנט. כמעט כל אתר פנסיוני כיום נותן הסברים פשוטים ונהירים על מהי פנסיה. נבט הסבירה שבקרוב מאוד יעלה אתר שינוהל על ידי גוף ממלכתי שתפקידו להסביר ולייעץ איך לבחור בפנסיה באופן שיהיה ברור לכולם. כמו כן, אפשר ללכת ליועץ פנסיוני. היתרון שלו שהוא אינו משוחד ונותן את כל המידע שזקוקים לו. החיסרון הוא שהתענוג הזה עולה לא מעט כסף. פתרון נוסף שהיא הציגה בפניי הוא לגשת לסוכן מכירות. אומנם מדובר באפשרות חינמית אך החיסרון הוא שיש לו אינטרס להוציא ממך כסף.

 

כשהולכים לכמה סוכנים, ניתן להשוות ביניהם ולמצוא את תוכנית הפנסיה הטובה ביותר בעבורך. לתוכניות הפנסיה אין התחייבות, המעבר בין הסוכנויות הוא חופשי, והכסף לא הולך לאיבוד. נבט הדגישה שכשעוברים בין סוכנים, עלולים לאבד את זכויות התוכנית שהיו אצל הסוכן הישן. היא גם הסבירה לי על כך שבפנסיה יש שתי הנחות יסוד. הראשונה היא שאנחנו לא רוצים להיות זקנים עניים, וככל שנתחיל לחסוך מוקדם יותר, כך יהיה לנו יותר כסף בעתיד. אומנם התחושה היא שזה מאוד רחוק מאיתנו כרגע אבל בפועל הפנסיה תקבע אם בעוד ארבעים שנה יהיה לנו מעט או הרבה כסף. ומי לא רוצה הרבה כסף גם אם זה בעוד ארבעים שנה?

 

ההנחה השנייה בפנסיה היא שכסף עושה כסף. ככל שנקדים לחסוך ולעשות תוכנית פנסיה שטובה למידתנו, נרוויח יותר בעתיד. אנחנו צוברים כל הזמן אחוזים מהכסף שנוספים לסכום הקיים. ככל שהסכום גדול יותר, משקל האחוז גדל גם כן וזה מעגל שלא נגמר. אם נתחיל לחסוך יותר מוקדם - נעשה יותר כסף. לטענת נבט, במקרה זה כסף אכן גדל על העצים. בנוסף, מכספי הפנסיה אסור לקחת מס. לכן כל מה שנרוויח ייכנס לנו ישר לכיס ללא ניכויים.

ככל שנגיע יותר מוכנים לסוכן המכירות, נדע מהו המסלול הנכון בעבורנו ולא בעבורו
תצלום: sxc

עוד כמה דברים שחשוב לדעת על קצה המזלג. לפנסיה ישנם שלושה מסלולים וניתן לעבור ביניהם בכל רגע נתון: קופת גמל, קרן פנסיה וביטוח מנהלים. בהשוואה המתבקשת לעולם הסלולרי, זה בדיוק כמו לבחור את אופן התשלום שמתאים לנו ביותר. כשבכל אחד יש תנאים שונים. כל אחד צריך לבחור את המסלול הנכון לפי פרמטרים כמו שכר, מצב משפחתי ורמת הסיכון שהוא מוכן לקחת. ככל שנגיע יותר מוכנים לסוכן המכירות, נדע מהו המסלול הנכון בעבורנו ולא בעבורו, שמטרתו לרוב היא לבחור מסלול שישרת את הכיס שלו, כך הסיכוי שנרוויח בעתיד גדול יותר.

 

בכל המסלולים אחוזי ההפרשה די דומים. כל אדם מפריש לפנסיה 5-7 אחוזים בחודש מהמשכורת, והמעביד מפריש אותו סכום פלוס אחוזי פיצויים שנעים בין שישה לשמונה אחוזים. כמובן שנתונים אלה ועוד משתנים לפי המסלול שבוחרים אך העיקרון נשאר פחות או יותר זהה. את הסכום המופרש בכל חודש ניתן לראות בתלוש המשכורת ובכל שלושה חודשים מקבלים מחברת הביטוח הפנסיוני דוח רבעוני, כך שלעקוב אחר הכספים זה לא מסובך.

 

כשיצאתי מהשיחה עם נבט, עשיתי סיכום מהיר ביני לבין עצמי על הזמן שהשקעתי עד עכשיו בניסיון להבין את העגה הפנסיונית. החישוב הסתיים בשעתיים, והתברר שמצבי לא רע. כמה זמן כל אחד מאיתנו משקיע בלנסות ולעבור שלב בקנדי קראש, ללמוד מילים בעברית למבחן הפסיכומטרי או להבין מה רוצים מאיתנו כשאנחנו קונים פלאפון? אם ככה, אז בהחלט כדאי להשקיע כמה שעות לטובת העתיד שלנו או בצורה פשוטה יותר לטובת עשיית כסף.
 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©