הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סתם נעים להיזכר
 
איילת רז מתרפקת על שיריו של אריק איינשטיין ומודה לו על שהחייה בנו מחדש את הצד היפה של הישראליות
מאת איילת רז | 08.12.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"אבל עכשיו, כשבא הרגע, אז מחניק קצת בגרון". כך שר אריק איינשטיין בשירו המפורסם "עוף גוזל". עם הידיעה על מותו חשתי בדיוק את אותו מחנק בגרון שעליו הוא שר. איינשטיין הלך לעולמו בגיל 74, כשמאחוריו אלבומים, מערכונים וסרטי קולנוע שהפכו לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית. אלפי אנשים הגיעו ללוות אותו בדרכו האחרונה וחלפו על פני ארונו שהוצב בכיכר רבין.

 

פיזרו פרחים, הדליקו נרות ובאו לחלוק כבוד אחרון למי שנחשב לאחד מגדולי הזמרים שהיו בארץ, אם לא הגדול מכולם. כל אחד מהם והאבל הפרטי שלו. השירים שאהב והזיכרונות שהם מעלים בו. השאלה הנשאלת היא איך הופך זמר לתופעה בלתי נפרדת מהחברה הישראלית ולאישיות שמותה נוגע בליבה של מדינה שלמה. התשובה לכך פשוטה. איינשטיין היה שם לאורך כל השנים, עם כל אחד ואחת מאיתנו.

 

ישראלי שומע את "שבת בבוקר" ונזכר איך גם הוא הלך לירקון ושט שם בסירה. ישראלי שומע את "עוף גוזל" במסיבת הסיום בבית הספר, אחרי שבגן סיפרו לו "מה עושות האיילות בלילות". הוא שר עם הרדיו את "סע לאט" בנסיעה על הנתיב השמאלי באיילון במהירות של 110 קמ"ש. ישראלי מתגעגע לצלילי "עוד ניפגש" ועובר את דכדוכי ההתבגרות עם "צא מזה" בהתלבטות אם לקבל את העצה ולהפסיק עם העולם לריב. ישראלי מקדיש את "קח לך אישה" ברגע שהוא יודע שזה זה.

אפילו לשיר "אדון שוקו" יש טעם מר. איינשטיין
תצלומים : מתוך חדשות ערוץ 2, 27.11.13

ישראלי שומע את העליזות בלחן של "קפה טורקי" וכשמגיעה השורה "תמיד הם קוראים לו נושא הבשורה, אבל משלמים לו לפי השורה" הוא לא עוצר לחשוב שאולי ככה חיים האמנים בישראל. ישראלי מתאהב עם "אהבה ממבט ראשון" ועובר לגור בשניים עם "גיטרה וכינור". ישראלי כל הזמן יחשוב איך בעבר היה כאן טוב יותר ובכל פעם כשישמע את "יכול להיות שזה נגמר" יבין שכבר לא. ולפעמים הוא כל כך רוצה לקחת "פסק זמן" לתת לראש לנוח מהפיצוצים ולתת ללב לנוח מהלחצים. ישראלי התרגש והצטמרר כששמע את "כמה טוב שבאת הביתה" ביום חזרתו של גלעד שליט.

 

וכשאני רוצה קצת לרקוד לאט עם אהוביי, אני שומעת את "בגללך" "יש בי אהבה" ו"עטור מצחך" כי אריק איינשטיין הוא הכתובת שאליה פונים כשמחפשים שירי אהבה ישראלים. ועכשיו עם מותו, נשאר רק לומר מילת פרידה אחת - תודה. על שנעמת לאוזניי ושהיית לפסקול חיי. על שגרמת גם לדור שלא הבין את "זה לא בדיוק געגוע" להתאחד ולהיות חלק בלתי נפרד מהצד היפה של הישראליות. אמשיך לשמוע את השירים שלו ולהיזכר לא רק במי שאיינשטיין היה אלא במי שכולנו היינו. אל כל הנקודות בחיי התלווה אדם שלישי, שאומנם לא הכיר אותי, אבל נגע בי בדיוק בנקודות הנכונות. וברגעים כאלה, כשבמדינה מרכינים ראש ושואלים את השאלה הכי ישראלית או אנושית שיש "למה הכול קורה דווקא לנו?" אפילו לשיר "אדון שוקו" יש טעם מר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©