הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדג מסריח מהראש
 
חילופי המאמנים בבית"ר ירושלים לא מניבים תוצאות, ולאליאור פרייליך ברור כי כמו אלי כהן גם רוני לוי הוא הפראייר התורן של אלי טביב
מאת אליאור פרייליך | 28.12.2013
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

מעניין אם אלי כהן באמת הופתע כשפוטר מבית"ר ירושלים. אני ממש לא הופתעתי. כבר בקיץ כל חובב כדורגל ממוצע יכול היה לזהות שחומר השחקנים החלש של הקבוצה, הבעלים הקפריזי והקהל התובעני יהיו פשוט יותר מדי עבור המאמן חסר הנסיון, היוקרה והחברים בתקשורת. ואכן, כשהספינה טבעה היה הכי קל להשליכו מהסיפון ולהתעלם מהאמצעים הדלים והזמן המועט שקיבל על מנת לבנות את הקבוצה. בינתיים הגיע לבית וגן רוני לוי, מאמן מעוטר ומוערך או אם תרצו ההיפך המוחלט מכהן. הבעיה היא שבשני המשחקים הראשונים של לוי על הקווים, בית"ר נראית אפילו גרוע יותר, ואם המגמה הזו תמשיך, לאלי טביב ייגמרו השעירים לעזאזל.

 

בתקופתו של כהן צברה בית"ר 14 נקודות בעשרה מחזורים. לא נתון שיפיל מישהו מהכיסא, אך בהחלט הספק סביר עבור קבוצה הנחשבת לאחת החלשות בליגה. כשטביב נשאל מדוע פיטר את המאמן, הוא הדגיש כי הסיבה לא הייתה צבירת הנקודות אלא סגנון המשחק ההגנתי והלא אטרקטיבי שהציגה הקבוצה. ועכשיו, כשהקבוצה נראית רע תחת לוי, מקפיד המאמן להדגיש שהבעלים הבטיח לו שבחלון ההעברות בינואר היא תתחזק. מדוע לא ניתנה אותה הבטחה לכהן? אם פתאום השחקנים הם הבעיה, מדוע דווקא הוא שילם את המחיר?

 

הטענות המקצועיות כלפי כהן הודלפו באופן קבוע לאמצעי התקשורת. כשאבירם ברוכיאן הוחתם בקבוצה, ולמרות שככל הנראה המהלך נעשה בניגוד לדעתו, ניסה כהן לגונן על ההחלטה והדף את הביקורות על כך שהקשר יכול לשחק רק כעושה משחק, עמדה עמוסה בסגל הבית"רי, ואמר שיציב אותו גם באגף. באורח פלא מיד לאחר מכן פורסמו תגובות של "מקורבים" למועדון שטענו שהשחקן לא יכול לשחק בעמדה הזו, ואכן כהן לא הציב אותו שם. והיכן שיחק ברוכיאן בשני המחזורים הראשונים בהם לוי אימן? נכון, באגף. כשכהן התעקש להשאיר את דוד רביבו מחוץ להרכב, הוא הפך למטרה לביקורות קטלניות מצד האוהדים ואנשי תקשורת רבים. כמה דקות שיחק רביבו תחת המאמן החדש עד כה? אפס. בינתיים אף "מקורב" אוהד או פרשן לא ביקר אותו על כך.

הרעש וחוסר היציבות בבית"ר ירושלים מתחילים אצל ראש המערכת. טביב 
תצלום: צביקה הלפרין 

כשכהן זיהה שהקישור שלו רך מדי ואין לו בסגל קשר הגנתי טוב מספיק, הוא הסב את טל כחילה, הבלם, לעמדה הזו. מיד קפצו כל המקטרגים וטענו שזו ההוכחה החותכת שהוא מאמן הגנתי שלא מתאים לבית"ר. אז נכון, עד כה, תחת שרביטו של לוי, כחילה חזר לתפקד כבלם, אך מי שהחליף אותו בקישור הוא ניסו קפילוטו, בלם בהגדרתו עוד מתקופתו כשחקן נוער במכבי תל אביב ולאורך כל הקריירה. בשורה התחתונה ניתן לראות כי שני המאמנים השתמשו בסגל הדליל והכלים המוגבלים שהועמדו לרשותם בצורה כמעט זהה. מקור ההבדל ביניהם הוא בתדמית וההערכה מהסביבה, שם לוי מנצח בגדול.

 

מכבי חיפה הוא המועדון המצליח ביותר בכדורגל הישראלי בעשרים השנים האחרונות. מעבר לשחקנים הגדולים שעברו בו לאורך השנים וקהל האוהדים הענק שמלווה אותו, הדבר הבולט ביותר, והסיבה העיקרית להצלחתו היא היציבות הניהולית של הבעלים, יעקב שחר. המהפכה הניהולית-מקצועית שנעשתה במכבי תל אביב בשנתיים האחרונות גם כן מניבה תוצאות מיידיות. במתכונת בה טביב התנהל בקבוצות שהיו ברשותו עד כה - הפועל כפר סבא, הפועל תל אביב ובית"ר ירושלים, אין כל סיכוי שקבוצה תחת ניהולו תגיע לאותם מקומות כמו המועדונים האלה. התרפסותו בפני האוהדים ודרישותיהם והתעקשותו התמידית להיות תחת אור הזרקורים הם בדיוק הדברים מהם מנסים להימנע שחר ומיץ' גולדהאר, בעלי מכבי תל אביב. הרעש וחוסר היציבות סביב הצוות המקצועי והשחקנים בבית"ר ירושלים מתחילים אצל ראש המערכת, והפאניקה הזו מחלחלת היטב בקרב עובדי המועדון.

 

הבעיות שמאפיינות את בית"ר ירושלים בשנים האחרונות החלו עוד לפני שטביב הגיע. התקציבים הנמוכים וההתנהגות האלימה של חלק מאוהדיה הפכו את בית"ר לקבוצת תחתית, והשתייכותה לארבע הגדולות של הכדורגל הישראלי היא לא יותר ממנטרה שחוקה שכבר מזמן לא מגובה בעובדות. על פניו, צירופו של לוי, גם אם מהסיבות הלא נכונות, יכול להיות צעד נכון בדרך לחזרת המועדון לימי הזוהר. יכולתו המקצועית לא מוטלת בספק והישגיו, בעיקר שלושת האליפויות הרצופות עם מכבי חיפה בין השנים 2004-2006, הפכו אותו בצדק לאחד המאמנים המובילים בישראל.

 

אך ישנו דבר נוסף שמאפיין את לוי: נטייתו לעזוב קבוצות כשהוא מרגיש שהאופק המקצועי שלהן לא קיים. הוא עשה זאת בעבר גם בבית"ר, כשעזב אותה בתחילת עונת 2011/12 כשהמועדון היה בשפל כלכלי. הקבוצה אולי תשתדרג בשחקנים טובים יותר בחלון ההעברות, אך בעמדה הכי בעייתית שלה לא יהיה שינוי וטביב יישאר בראש המועדון. לכן, גם האופק הנוכחי שמצוי בשחקנים החדשים שיבואו בינואר יהיה זמני בלבד. אל תתפלאו אם עוד לפני סיום העונה לוי יגיע לאותן מסקנות כמו לפני שנתיים, וטביב ייאלץ למצוא פראייר חדש שעליו ניתן יהיה להפיל את התיק.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©