הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תודה שלא דפקת אותנו
 
לירן עבדי בז לפורמט של "יצאת צדיק" ולא מבין מדוע צריך לחלק מדליה לאדם שבסך הכול מבצע את עבודתו נאמנה
מאת לירן עבדי | 17.01.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

המצלמה הנסתרת מתקרבת בזום קולנועי לעיניו של מספק השירות, זה שלא יודע על קיומה. היא בתפקיד השומרת העומדת במפתן הצדק, זאת שאי אפשר לעבוד עליה, והיא כאן כדי להציג את הנכון. היא בוחנת את האובייקט האנושי שמולה מכף רגל ועד ראש, מנסה להבין ממה עשוי אדם נורמטיבי, אך הוא ממשיך בעבודתו, לא מודע לסריקת האישיות שמתבצעת. היא מביטה בו שוב, הפעם מזווית אחרת. המצלמה מחפשת להפיל אותו ולגלות אותו בתרמיתו, אבל למרות ניסיונותיה הרבים - היא כושלת. מיואשת, היא מודה בתבוסתה, לאחר שלא הצליחה לגרום לו למעול בתפקידו מול מקבל השירות. ובגלל שזה כל כך נדיר כאן, היא אפילו מעניקה לבחור מדליה. עוד פרק של "יצאת צדיק" הגיע לסיומו.

 

התוכנית של "קשת" בעונתה הרביעית, עדיין ממשיכה לנסות ולאתר את ה"צדיקים" הפועלים בקירבנו, כשלטובת העניין שוב גויסו מצלמות חבויות, שחקנים אנונימיים מספיק וסאנשיין טרחן אחד. לכאורה, נקודת הפתיחה של התוכנית תמימה מיסודה, כזו שבאמת תרה אחר גיבורי היום, שמצידם מספקים סיפורי סינדרלה, גם אם הם מאולצים ברובם. אלא שבזמן ש"יצאת צדיק" מטיחה בפנינו את המציאות העגומה שאכן מתרחשת, לצד איתור הצדיקים, היא יורה לעצמה ברגל, חוטאת לתפקידה ומכחידה את הדבר שאותו היא מנסה לתקן. הוספת הטוויסט העקום של התוכנית, הענקת מדליות לאנשים שלא דפקו אותנו, מציג נורמה מקולקלת-משהו. "תודה על שלא רימית אותנו כשלגמרי יכולת" מבשר חיים הכט בעקיפין לצדיק התורן. "תודה על שלא דפקת אותנו ושלא מעלת בתפקידך, באמת תודה".

דווקא הצדיקים האמיתיים נראו מבוישים מהמעמד. הכט
תצלומים : מתוך "יצאת צדיק", ערוץ 2

ואולי התוכנית כלל לא אשמה. היא כנראה תטען בתמימות נוחה שהיא מבליטה אנשים טובים באמצע הדרך, כאלו שעשו טוב לזולת. אלא שה"טוב" הזה הפך למותרות בישראל ואנחנו הצופים, וביום מן הימים גם מקבלי השירות, צריכים לקבל זאת ולהיות מופתעים לטובה מאדם שביצע את עבודתו נאמנה. וכאן כנראה קבור הכלב. תוכנית שמאדירה ומייחדת מציאות שאמורה להתרחש כבדרך אגב סופה לקבל את החיצים ולהתמודד עם ההשלכות שהיא יוצרת. ברגע שהכט וחבריו להפקה הפכו אנשים רגילים לגיבורים, הם יצרו דמות הירואית חדשה ומפוקפקת, זו שרק עשתה את עבודתה ומקבלת שבח על כך. היא מראיינת את ה"גיבורים" החדשים ומעניקה להם במה של כבוד, רק משום שסיפקו את המוצר והשירות שלהם בתמורה לכספנו. המשפט האחרון צריך להיאמר בקול, כדי להבין את גודל האבסורד שאנו ניצבים בפניו.

 

באחד הפרקים עוד הספקתי לתפוס כמה צדיקים אמיתיים שנראו מבוישים מהמעמד ופניהם לבשו סימני פליאה מהתואר שהוענק להם. אותם בודדים אשר חשבו לעצמם "למה לעזאזל עושים מזה עניין?" הם שמבינים מהו מוסר עבודה ומה שווה כספם של לקוחותיהם. ואלו האנשים שאותם צריך לכבד ולהוקיר בחדרי חדרים, ללא מצלמות נסתרות, טפיחות מביכות על הגב, טקסים מביישים ומדליות שרק מחריפות את הבעיה האמיתית. "יצאת צדיק"? אני מעדיף לצאת קודם בן אדם.

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©