הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבא מיותר, אימא לא
 
את נעם נחום הרתיחה ההחלטה לשנות את שמו של "יום האם" ליום המשפחה" אז היא החליטה לחקור את מוצאו. וכן, הכעס שלה רק גדל
מאת נעם נחום | 03.02.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

לכבוד בואו של "יום המשפחה" עלו בי הרהורים מסוימים אודות מקורותיו של היום הזה, מטרתו, ובעיקר למה למען השם הוחלף שמו מ"יום האם"? אז כדי לענות על התשובות הללו, פניתי לאן שכל אחד פונה כדי לקבל תשובות. לאינטרנט. "יום האם" נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה חגה של האלה ריאה, אם כל האלים. עם התפשטות הנצרות חגגו את "יום אם הכנסייה" שמאוחר יותר התמזג עם "יום האם". ב-1600 ציינו לכבוד אימהות בריטניה את "יום ראשון של האימהות" יום בו קיבלו העובדים חופשה על מנת להגיע לבתיהם, ולחגוג את המועד. בחג אף נאכלה עוגה מיוחדת שנקראה "עוגת האם".

 

בארצות הברית התפתח המושג "יום האם" רק במחצית השנייה של המאה ה-19, במשמעותו המוכרת כיום, בתור תאריך המציין את פועלן של נשים ואימהות. מה שמעט מוזר, שכן מתיישבים רבים בארצות הברית הגיעו גם מבריטניה שחגגה את "יום ראשון של האמהות". נשאלת השאלה לאן המושג הזה נעלם? האם הוא נבלע תחת ים הטסטוסטרון של מלחמות הכיבוש? כנראה שלעולם לא נדע. אם כן "יום האם" האמריקאי נחגג לראשונה ב- 1908 וב-1914 הכריז עליו הנשיא וודרו וילסון כעל חג לאומי. פרח הציפורן הלבן, המסמל את הטוהר וכוח הסבל של האם, נקבע כסמלו של היום.

 

והנה, בצעדי ענק ואחרי מרחק של 11,063.74 ק"מ, הגענו למדינתנו הקטנה. היוזמה הראשונית לחגיגת יום האם בישראל שייכת לאגודת "עזרה" התומכת בנשים יולדות, ושבראשה עמדו, איך לא, הרבנית שרה הרצוג ומ. הופיין. "יום האם" נחגג על ידן לראשונה בירושלים ב-21 במאי, 1947. ארבע שנים אחר כך, הופק החג ביוזמה חגיגית ומחודשת, הפעם של חנה חושי, רעייתו של ראש עיירית חיפה. התאריך נקבע על ידי אבא חושי ליום השלישי של חנוכה, והרעיון המקסים אומץ גם על ידי ערים נוספות בישראל.

זה נשמע כמו קלישאה מהלכת, אבל אימא יש רק אחת
תצלומים : sxc

בשלהי 1951 יצא עיתון הילדים "הארץ שלנו" ביוזמה משלו, וקבע את ב' באדר כיום האם, בהתאם להצעתה של הקוראת בת ה-11, נחמה פרנקל. תאריך זה סמוך ליום פטירתה האמיתי של מי שכונתה "אם הילדים" הנרייטה סאלד, כפי שמצוין על מצבתה. אך בתחילת שנות ה-70, בלי סיבה נראית לעין, שינה משרד החינוך את התאריך לל' בשבט (יש הטוענים כי זהו תאריך פטירתה של סאלד).

 

אם כן, זהו סיפורו של "יום האם" אשר לוקח אותנו אחורה בזמן לתקופות שבהן לא חשבנו שלמעמד האישה הייתה משמעות, ובטח שלא למעמד האם. כמה יופי, כמה פואטיות, והנה תפנית בעלילה. ברחבי העולם, במסגרת הנטייה לשוויון בין המינים, ובאופן די לגיטימי, החלו מדינות רבות לציין גם את יום האב. אך בישראל חשבו על פתרון שונה. בשנות ה-90 הוחלט לשנות את שמו של "יום האם" ל"יום המשפחה" ולהפוך אותו ליום אשר בא להדגיש את הקשר בין בני המשפחה ואת מחויבותם ותרומתם המשותפת לתא המשפחתי. לא ברור מי החליט ולמה. הרי להכריז על יום נוסף שייקרא "יום האב" ולהשאיר את "יום האם" לאימהות בלבד, זה כנראה קשה מדי, כך שהפתרון האידיאלי היה לאחד את שני הימים ולקרוא להם "יום המשפחה" וככה כולם יהיו מרוצים.

 

"יום המשפחה" הינו מועד שבא לציין את המשפחתיות בכלל, האימהות בפרט ומקומן בחברה. אך זה מעט מקומם שהאימהות נמצאות במקום השני, שכן בלעדיהן, כלל לא היו משפחות. אין ספק שמאחורי ההחלטה התמוהה הזו עמדו חבורה של גברים מ"המרכז לזכויות הגבר במשפחה" אשר חשבו לעצמם "למה הן צריכות לקבל יום שלם? מה הן כבר עושות?". המחשבה על כך מרתיחה אותי. שכן, נדירים הגברים שיכולים להבין את תפקידה של האם במשפחה. אז לגברים מביניכם שקוראים את זה - אני מציעה שתתקשרו לאימא שלכם, תגידו לה "תודה" מכל הלב ותביאו לה זר פרחים עם קופסת שוקולדים. כי אולי זה נשמע לכם כמו קלישאה מהלכת, אבל אימא יש רק אחת. או כפי שאמר אבי נוסבאום בתוכנית הבוקר ששודרה ביום המשפחה: "אבא מיותר, אמא לא".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©