הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגיע הזמן להוריד את הזבל
 
אילן ארנון מאס בתרבות הדיון האלימה שמתנהלת בטוקבקים, ולכן הוא קורא לפיקוח נוקשה יותר
מאת אילן ארנון | 08.02.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

התופעה הזו פשוט היכתה בי. בחורה שאני מכיר התראיינה לכתבת צבע באתר רכילותי שעוסק באופנה, וכבדרך אגב טענה שהבחורים באיטליה נראים טוב יותר מהישראלים. אוי ואבוי לה. האמירה הזו גררה אחריה המלצות אובדניות, קללות ואינספור עלבונות. נדהמתי כיצד כתבה סתמית ובחורה כל כך חביבה, הובילו לטוקבקים כה שליליים.

 

זה עזר לי להבין כמה הרס ותת-תרבות זרועים בפלטפורמה הזו, והכול באשמתנו. הרי הדוגמה הזו היא אפילו לא קצה הקרחון בכל הנוגע לתרבות הדיון הביזיונית שמתנהלת באינטרנט. אך היא הייתה הראשונה שגרמה לי מועקה, וזו שפתחה לי את העיניים. ליבי היה עם אותה בחורה, ולרגע הזדהיתי עם תחושותיה והרגשתי עלבון. מה היא עשתה שמגיע לה לספוג אלימות מילולית מילדים בני 14 או אנשים עם שגיאות כתיב? מה היא עשתה שמגיע לה לשמוע שיורם מרמת גן חושב שהיא מכוערת או שלינה מנתניה חושבת שהיא יכולה לעבור לגור באיטליה אם היא רוצה? איזה כיעור, חוסר פרופורציות וניצול פגום של אפשרות הבימה הציבורית שהאינטרנט מעניק.

 

האביב הערבי, מחאת הקוטג' והמחאה החברתית - כולם התחילו ברשת. פתאום לכולם הייתה אפשרות להביע את דעתם בפני כולם, ללא הגבלה של מקום או זמן. איזה יופי של אפשרות האינטרנט מעניק לנו, האנשים הקטנים. גם ברזולוציות עם פחות פאתוס, לאינטרנט ולטוקבקים יש יכולות נפלאות - להלין על שוטר שחנה בחניית נכים, להתלונן על חברת סלולר ששירותיה אינם ראויים וגם להמליץ על בית מלון. ולחילופין, לחזק מישהו שנמצא מסיבה כזו או אחרת במצוקה, ואף להביע דעה על האופנה הישראלית, רחמנא ליצלן.

מה היא עשתה שמגיע לה לשמוע שיורם מרמת גן חושב שהיא מכוערת?
תצלומים : sxc

אך כל היכולות המופלאות שקיבלנו לידינו מהרגע שהאינטרנט חדר לחיינו, מתמוססות ברגע שתרבות הדיון הופכת להיות מנוהלת בידי עבריינים. שהרי, אלימות מילולית היא עבירה. ואם כך, למה שמישהו ינסה להביע את דעתו בצורה מכובדת, אם הוא יודע שמעבר לפינה ממתין לו שלל תגובות שישלחו אותו ואת אימא שלו לאלף עזאזל? כרגיל, אנחנו יורים לעצמנו ברגל.

 

אם נצא מנקודת הנחה שאין בידינו לחנך את כל אותם חוליגנים, על אתרי האינטרנט להיות רגולטורים יותר נוקשים ופחות אדישים לתופעה. אומנם, ליד כל תגובה ישנו כפתור המאפשר לדווח עליה כלא ראויה, אבל זה קצת תמים לצפות ממי שממילא מנהל דיון בצורה קלוקלת, שידווח על רמת דיון כזו. אתרי האינטרנט צריכים לקבל החלטה שאצלם מנהלים דיונים נטולי אלימות, ושהטוקבקים יהיו רלוונטים ותרבותיים או שלא יהיו. יש להם את היכולת ואף את החובה להגיד שהם מסרבים לתת יד לאלימות.

 

הטענה שהאינטרנט הוא מרחב פתוח לכולם ושאי אפשר לשלוט על נער שמנבל את הפה, היא קשקוש מוחלט. לכל אתר אינטרנט צריך שיהיה אדם שאחראי לכך שכל הזבל שמתפרסם על ידי הציבור יימחק, ואם כבר יש אדם כזה, אז שיתחיל לעבוד יותר ברצינות. אני מודע לכך שהאכיפה האתית באינטרנט היא בעייתית, אבל לא בטוקבקים. יש להם אחראים ברורים בכל אתר תוכן.

 

צריך לנקות את המרחב הציבורי מאנשים ששמים להם מטרה להפוך אותו לשכונה. כי מגיע לי לקרוא כתבה על ידידה שלי, סתמית ככל שתהיה, ולא להרגיש נבוך. כי מגיע לידידה שלי להביע את דעתה, הכול-כך לא מהותית, בלי לספוג מטחי עלבונות מכל עבר. כי מגיעה לנו תרבות דיון. ובמידה שזה לא יתממש, אני קורא לצאת למחאה ראויה נגד האלימות המילולית באינטרנט, כי לשם כך בדיוק נועדה הבימה הזו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©