הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היא התחילה
 
דנה שטרן ניסתה את מזלה באפליקציית טינדר, והתאכזבה לגלות שהאביר על הסוס לא נמצא שם
מאת דנה שטרן | 19.03.2014
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"מה את מחפשת כאן?" זו שאלה שגם אני רציתי לדעת את התשובה לאחר שפתחתי את אפליקציית ההיכרויות טינדר. אחרי שהצהרתי בריש גלי שגם בנות צריכות להתחיל עם בנים, תהיתי אם זה צעד של ייאוש או עוד חלק מהליברליות שטמונה בי. גם אני מודעת לעניין שמסתתר מאחורי היישום - מין מזדמן, אך אולי תצא משם סינדרלה אחת? הרי לכל כלל יש יוצא מן הכלל.

 

בתוך המרדף אחרי הלימודים, העבודה והרצון להמשיך לתחזק את הקשרים החברתיים, זוגיות לא נראית באופק, אך כמו שאומרים לא טוב היות האדם לבדו. טינדר, בדומה לאפליקציות היכרויות אחרות, מבוססת על הפרופיל האישי בפייסבוק ומאפשרת לבחור את הדייט הבא בעיקר על סמך תמונות ומרחק, כשהיא לוקחת בחשבון משתנים כמו גיל, כמות החברים המשותפים ותחומי עניין.

 

בדור שבו חן טל עונה להגדרה של סלב, ובפריים טיים משודרות תוכניות רדודות כמו "היפה והחנון" שבמקום לקדם את האינטליגנציה מקדמות את המראה, כך גם טינדר. אני לא מתעלמת מהעובדה שלא בוחרים אנשים רק לפי אופי, אך הוא משפיע על היופי כי היופי לבדו לא יחזיק מעמד הרבה זמן. בנוסף, יש מספר רב של אנשים בעלי סקס אפיל וחן שלא ניתן לשדר בצילום. מה גם שתמונה מוצלחת לא בהכרח תואמת את המציאות.

 

לאחר שדפדפתי בפרופילים של אנשים כאילו הם זבוב על המסך, השתעשעתי מכמות המשתמשים שאני מכירה, והחלטתי שאולי לאפליקציה יש סיכוי למצוא לי משהו אמיתי שיכניס אותי למעגל הזוגיות. לכן עברתי לדפדוף מעמיק ובוחן יותר, ובלי לשים לב התחלתי לפתח תיאוריות על הבחורים שעל המסך  בלי להכיר אותם.

 

הבחור שנראה אינטליגנט כותב במילים מחוברות כמו "לדוע"
תצלומים: sxc

לדוגמה, אם בכל התמונות הבחור מצולם עם משקפי שמש, ככל הנראה הוא מסתיר משהו. אם יש לו הרבה תמונות עם אחיין/נית שלו הוא מנסה לשדר שהוא הגבר המושלם כשהוא לא בהכרח כזה. לפי החברים המשותפים אפשר לקבוע אם הוא סטלן או ערס. אם הוא תמיד מצטלם בלי חולצה, אני לא אצליח להתמודד עם כל האהבה העצמית. אם בכל תמונה הוא נראה אחרת כי הפילטר באינסטגרם החליט לשנות לו את צבע העיניים, סביר להניח שהוא לא אמין ואם שם המשפחה שלו הוא צנעני אני לא בטוחה שאני מעוניינת בתימני.

 

למרות שלימדו אותי שהנסיך המושלם קיים רק באגדות, ושהצבת קטגוריות תגרום לי להיות עילאית ומתנשאת, האצבע כבר התמכרה למשחק החדש והמשכתי לברור. כשלבסוף החלטתי לנסות, ולחצתי לייק - הבנתי כמה השיפוט הראשוני מטעה. הבחור שנראה אינטליגנט כותב במילים מחוברות כגון "לדוע" (כלומר, לא יודע) השני מחפש מין מזדמן  והשלישי, שאיתו אפילו נפגשתי, חידד שאין כמו קסם אישי, משהו שלא היה לו בכלל. בכל זאת, הסקרנות לא עוצרת והאפליקציה עדיין קיימת, כי לפעמים זו דרך אחרת להעביר את הזמן, במקום קנדי קראש.

 

האבסורד הוא שבילדות הזהירו אותנו מפני זרים והבהירו לנו שאין לדעת מי עומד מאחורי המסך. האיסור לדבר עם זרים היה התנאי הראשון שהציבו לי כשפתחתי ICQ. אבל עכשיו ההורים כבר לא שולטים על האינטרנט ואנחנו מדברים עם זרים, בלי לחשוש ובביטחון מלא שהצד השני הוא מי שהוא טוען שהוא. זה עוד סממן שמוביל אותי למסקנה שהכול פרוץ ומותר.

 

המודעות לאפליקציות האלו והעובדה שלא מתביישים בהן היא כתוצאה מהפתיחות ומהרצון לנסות ולבדוק הכל. היישומים האלו משפיעים גם על אלו שכבר בזוגיות, הם תמיד קורצים ומובילים למחשבה שאולי היינו יכולים למצוא מישהו טוב יותר, שצריך להכניס קצת עניין למערכת היחסים או לנסות משהו אחר. מסקר שנערך בט"ו באב על ידי נענע10, נראה כי מאז שנות ה-70 עלה אחוז הרווקים בישראל בעשרות אחוזים, ובאופן לא מפתיע תל אביב מובילה את הרשימה. 65% מהצעירים בישראל רווקים ו-46% רווקות. טינדר, ככל הנראה, לא הולכת למתן את האחוזים האלה אלא רק להגדיל אותם.

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©