הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חבר'ה על הכיפאק
 
אילן ארנון מבקש להתנצל בפני המטיילים הישראלים מהם הוא סלד, כי לא כולם וולגרים שעושים מסיבות באתר עתיקות בפרו
מאת אילן ארנון | 09.04.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

שוב חבורה של ישראלים עושה בושות בחו"ל. שוב הכותרות מדווחות על האופן בו הרשויות המקומיות נאלצו להתמודד עם הוונדליזם של המטיילים הלא מתורבתים. שוב  מתחיל השיח בו נאמר שאנחנו יורים לעצמנו ברגל, ולא עושים לעצמנו הסברה טובה מעבר לים. כולנו מרגישים לכמה ימים לא בנוח עם השגרירים בחו"ל, ועם היותנו ישראלים, ומציינים בחשיבות רבה שאנחנו לא כאלה. כשיצאתי לטיול הגדול שלי גם אני לא הייתי כזה, ואותן פרשיות זכו ממני לבוז מופגן המלווה במבט מושפל וצקצוק שפתיים. היום התופעה לא פחות גרועה, אבל לבטח לא כזו נוראית כפי שהיא מוצגת. היום אני רוצה להתנצל בפני המטייל הישראלי על שהתביישתי בו כל כך.

 

אני זוכר שבמהלך הטיולים שלי הלכתי על ביצים, ומאוד נזהרתי לא לעשות דברים היכולים להתפרש כחוצפה ישראלית. נתקלתי באנשים שעשו רעש, שמו מוסיקה בפול ווליום או התווכחו עם נהגים מקומיים, והקפדתי להראות באופן מופגן כמה אני סולד מהם וכמה הם לא מייצגים את כולנו. הייתי כל כך חרד להיות מתוייג כישראלי המכוער שחשתי שהייתי מכוער מדי לישראלים בכלל. הרי בראייה לאחור הדברים תמיד מקבלים פרופורציות, והבנתי שהייתי חסר פרופורציה לתופעה. בדיוק כמו שכלי התקשורת מסקרים אותה כל פעם מחדש.

 

אני לא יכול לספור את כמות המטיילים הישראלים האדיבים שפגשתי במהלך הטיול. כאלה שאתה פוגש פעם אחת, והם דואגים לך באש ובמים. אני באמת חושב שהייתי אטום אליהם רק בגלל שניסיתי לא להיות ישראלי. לעומת זאת, האוסטרלים הרעשנים בחדר ליד, והאמריקנים הילדותיים באוטובוס לא עוררו בי אנטגוניזם כלל, היות שלא הדאיגו את יצר הפדחנות שבי, זה ששומר עליי ממה שההוא יגיד. הם היו לא פחות רועשים וגסים אבל לא היה אכפת לי מהם, הם דווקא היו נוף נחמד במהלך הטיול, כאלה שיודעים ליהנות.

המתנדב בקוצ'במבה שבפרו עשה לי פרפרים בבטן. מאצ'ו פיצ'ו
תצלומים: sxc

למטייל הישראלי, כמו בכל מקום ובכל תחום, יש עוד צדדים, שחשוב להכיר בזמנים בהם אנחנו מתחילים לפקפק בעצמנו. המטייל הישראלי, שמורכב מצעירים שסיימו שירות צבא, ערכיים, אדיבים ומתורבתים, מתנדב לא מעט בכפרים נידחים בנפאל או בפרו. כמובן, אסור לשכוח שהמטייל הישראלי הוא פלח כל כך גדול כמעט בכל העולם, והתרומה הכלכלית שהוא מספק בכל המקומות בו הוא נמצא לא ניתנת להערכה או לפקפוק גם מול אותם סרוחים שעושים בושות. בכל פעם שאנחנו מרגישים אי נעימות בגלל מקרים מכוערים- אנחנו צריכים להיזכר כמה המדינות מחבקות אותנו, ואת הערך הכלכלי וההומניטרי שאנחנו מביאים איתנו.

 

אינני אוהב את ההמון הישראלי בחו"ל מכמה סיבות שכבר כתבתי עליהן בעבר, אבל הן סיבות אישיות ואליטיסטיות. לא מגיע למטייל הישראלי להיות שנוא או מבוזה מתוקף היותו ישראלי. אני לא מעודד עריכת מסיבות באתרי עתיקות בפרו או שריפת יערות בצ'ילה, אבל אני גם לא מעודד השמצה גורפת או סטיגמות נגד קבוצה של אנשים שברובם הם באמת חבר'ה על הכיפאק.

 

אני רוצה להאמין שבטיול הבא שלי אמשיך להסתכל בעין עקומה על אנשים שמתנהגים לא יפה, כמו שהייתי מסתכל עליהם אם הם היו בירושלים, תל אביב או חיפה. מצד שני אדע להעריך את הישראלי היפה זה ששכחנו להוקיר, שהוא הרוב, שמתנהל בצורה הרבה יותר מסבירת פנים מכל פיטר או מייקל שפגשתי. אבל בעיקר הייתי מפסיק עם השפלת הראש והצקצוק על כל שביב של התנהגות לא מלכותית. המדיום הוא המסר, אבל המסר לא תמיד מדויק, אז אין צורך לתת לו לשטות בנו. טרם היציאה שלי לחו"ל, הוא הצליח לעבוד עליי וגרם לי לאי נחת וחוסר שקט. לעומתו, המתנדב בקוצ'במבה שבפרו עשה לי פרפרים בבטן וגאווה גדולה. אני רוצה שוב לבקש סליחה ממך, המטייל הישראלי, על כך שקטלגתי אותך בצורה שכזו. אומנם אתה עוד יכול להשתפר, אבל בסך הכל אתה בסדר גמור, אל תתבייש בעצמך.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©