הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התשוקה שלי לדעת
 
רוזי חכמון ניסתה לחיות שבוע בלי גוגל, והזדעזעה מעומק התלות שפיתחה
מאת רוזי חכמון | 14.04.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

לפני שנה בדיוק הייתי בחוף מושלם בתאילנד, עם האנשים הנכונים ועם הסמארטפון שלי, שכלל חבילת גלישה ללא הגבלה וכיסוי מיוחד שמגן מפני מים. רגע לאחר מכן, הטלפון שלי נהרס ויחד איתו נהרס הטיול שלי. אז הבנתי עד כמה אני תלויה בחיבור הרשתי, זה שמקשר אותי לאן שאני רוצה או צריכה. אין לי מושג איך הסכמתי לקבל על עצמי שבוע בלי גוגל, אולי כדי להוכיח לעצמי שאני יכולה לחיות גם בלעדיו. אבל האם באמת אפשר לחיות בלי גוגל?

 

בדרך כלל, כשאני בשיעור והמרצה מדבר על משהו או מישהו שנשמע מעניין, מיד אני מחפשת פרטים בגוגל, וממשיכה לגשש אחריו ברחבי הרשת עד שהשיעור נגמר. אבל הפעם, כשבאמצע שיעור ברעיונאות המרצה הזכיר את הביטוי "הפרסום על פי אוגליבי" היה לי קצת קשה להתאפק. אני, סקרנית מטבעי, חשקתי כל כך בחיפוש, ובכל זאת החזקתי מעמד ובחרתי לשאול את המרצה ולהסתפק בתשובתו הקצרה "אשמח להרחיב בסוף השיעור באופן פרטי". התשוקה שלי לדעת דורשת בדרך כלל סיפוק מיידי, וכשהשיעור נגמר שכחתי מהכול, ובחרתי לבלות את ההפסקה בשמש עם חברותיי.

 

בערב קבענו כל החברות ללכת למסעדה האהובה עליי (וככל הנראה גם על רבים) ותפקידי היה להזמין מקומות. מסיבה שלא ברורה לי עדיין, מספר הטלפון לא היה שמור אצלי, ונאלצתי לעשות גוגל. אופס, אבל אסור. ניסיתי לכתוב את כתובת האתר שלהם, ולדלות משם את מספר הטלפון, אך ללא הצלחה. ביקשתי שמישהי אחרת תתקשר למסעדה, כי אני לא מצליחה להשיג את מספר הטלפון.

אני לא זוכרת מידע בגלל שגוגל תמיד שם, גורם לנו להרגיש טיפשים
תצלום: SXC. תצלום לובי: צילום מסך 

ואז חשבתי לעצמי - מה עשינו לפני שגוגל היה קיים? אחרי כמה רגעים נזכרתי שבעבר הלא רחוק, אך הכמעט נשכח, הייתי משתמשת בשירות של בזק שנקרא 144. אבל עד אז אחת החברות הספיקה להזמין מקומות. חשבתי שוב על 144 ותהיתי אם השירות עוד קיים ועד כמה יש בו צורך עם כל הטכנולוגיות החדשות. אז נכנסתי לגוגל כדי לבדוק ואופס, פעם שנייה היום. אסור לי. אחד היתרונות הבולטים בשבוע הזה הוא שחסכתי די הרבה זמן. אומנם זה נשמע קצת אירוני, כי גוגל הוא בעצם אח גדול שאמור לעזור למצוא הכול ובמהירות, אך מרוב המידע שיש בו פעמים רבות אני מוצאת את עצמי משוטטת ברחבי האינטרנט שעות באמצע שיעור, בזמן בילוי עם חברות ובמיוחד לפני השינה.

 

ביום השני לצום היו רגעים שכבר כמעט נשברתי. אי אפשר לחיות בשנת 2014 בלי גוגל. כלומר, זה אפשרי, אבל מה הטעם? כל המידע שאני בוחרת לא לזכור, זה רק בגלל העובדה הפשוטה שגוגל תמיד שם כדי לעשות זאת במקומי. אבל דווקא בגלל זה, השבוע החולף הביא אותי לחשוב שאולי גוגל דווקא גורם לנו להיות טיפשים. אומנם אפשר תמיד לסמוך עליו שידע הכול, אבל מה אם תיגמר לי הסוללה בטלפון או במחשב הנייד, ואצטרך לדעת מידע בסיסי באופן מיידי? מה יקרה בעת אסון או ברגע שלא תהיה קליטה?

 

כשהייתי ילדה, אבא שלי תמיד אמר לי שבחיים עליי להיות עצמאית ואסור לי להיות תלויה באף אחד, וכך אהיה מאושרת. ואני עומדת בזה. או לפחות כך חשבתי עד השבוע האחרון. פתאום הבנתי שאני בעצם תלויה ברשת האינטרנט ובראשה גוגל. ביום למחרת, כשחברי לכיתה שאל אותי באמצע השיעור איך כותבים "הכול" או "הכל" טענתי שזה הכול. בחור אחר מהכיתה חשב שאני טועה וכך נוצר ויכוח שגרר מבטים של ייאוש מהמתרגלת הנחמדה שהתחננה לקצת שקט.

 

הייתי חייבת להוכיח שאני צודקת, ולשם כך נעזרתי בגוגל. אבל רגע, אסור לי. אז התייעצנו עם תלמיד נוסף, אבל לא היה לו מושג, ולבסוף הבחור הביא מישהי שתתמוך בדעתו ואני נשארתי לבד בדעתי. כל כך רציתי להוכיח להם שזה לא נכון, אבל לא ידעתי את ההסבר המדויק או את הסימוכין שידבוק בדעתי. ניסיתי לחשוב על דרכים אחרות, אבל לא עלה לי שום רעיון. בלית ברירה, הרמתי ידיים והשתמשתי באתר החיפוש הכי נפוץ ברשת - גוגל.

 

קשה לוותר על גוגל סתם ככה ביום בהיר. אולי הייתי צריכה להתכונן לזה מראש או להכין רשימה של דברים שעשויים לעניין אותי או רשימת טלפונים או מקומות שאני עשויה להצטרך. או שאולי עדיף בכלל לזכור את הכול בעל פה. אין ספק שגוגל עושה לנו את החיים הרבה יותר קלים, אבל מדי פעם צריך לדעת להרפות ולנסות לחפש מאגרי מידע שלאו דווקא נמצאים ברשת. זה דווקא יכול להיות מעניין.

 

בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אז...
הכל או כלום 16.04.2014
 
ברור ש...
אלון 17.04.2014
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©