הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
באמת היה קשה
 
למרות שמדובר בעיקר בהרגלים חדשים - הם חדרו עמוק עמוק לנפשם של כתבי "הזיקית", אבל הביאו עימם תובנות מפתיעות
מאת כתבי הזיקית | 14.04.2014
 

   

 אני נראה רגוז, מלנכולי ועוין
 

סמיילי מאוס > במאמץ עצום ניסה יובל פלג לוותר על הבעת הפנים המעצבנת שלו במשך שבוע שלם, והתעייף קשות. ויש מסקנות

 

השנה הייתה 2007. אני הייתי בן 18, העיר היא תל אביב והוושט שלי הייתה צחיחה. בן-טובים שכמוני, עמדתי משולב ידיים מחוץ לבר אקראי, שאת שמו אשאיר עלום. בעודי ממתין בסבלנות להיכנס, ניגש אליי מי שעשר שניות מאוחר יותר התברר כלא אחר מאשר בעל המקום, שללא שום אזהרה מוקדמת ירה לכיווני את השורה המנצחת, שעם קצת דמיון מודרך יכולה להלום את רוברט דה-נירו: "אתה חושב שאתה בחור קשוח, הא? אני לא מחבב אותך, תסתלק!".  

 

 

 התעלמתי משטויות שנאמרות בקבוצות
 

אז סיננתי  >  מרי רבין התנתקה לשבוע מהוואטסאפ, קצת השתעממה מהשקט, ובסוף ספרה את הדקות  עד תום הצום

 

אני רוצה לפתוח בכמה תודות. קודם כל לחברתי הטובה, שכשהתייעצתי איתה על איזו התמכרות כדאי לי לוותר שבוע היא נתנה את הרעיון הנהדר הזה. תודה לאנשי הקשר שלי, שגם אם לקחו להם יום או יומיים להבין שקיבלו הודעת SMS רגילה, הם בכל זאת ענו לי. תודה למשפחה היקרה שלי, שדאגה לא להחסיר ממני את התמונות שנשלחות בקבוצה המשפחתית, אלה שמציגות את הלו"ז היומי של אחייניותיי בנות השלושה חודשים. הרי אין מצב שלא אתעדכן בשאלה איך שהן נראות בעגלה או על השטיח או עם הסרט המוגזם על הראש.    

 

בלי לחשוב פעמיים קניתי וופלות 
 

 ואז היוגורט הסתכל עליי > גם אם יעירו אותה באמצע הלילה ויציעו לה פסטה ברוטב שמנת, נוי ארווס לא מסוגלת לסרב. אז מה גרם לה לבסוף לישון בשקט בשבוע ללא חלב?


למזלי, יום לפני שהתחלתי לבלות שבוע שלם בלי מוצרי חלב, הספקתי לאכול פיצה. אמנם זה לא מחזיק שבוע שלם, אבל זה גם עזר לי במידה מסוימת. מה חשבתי לעצמי כשהצעתי להעביר שבוע ללא מוצרי חלב? הייתי בטוחה שאצליח  בקלות, בלי קשיים כלל אך לא כך היה. כבר ביום הראשון, תוך כדי התארגנות ללימודים, ניגשתי למקרר כדי להכין כריך עם גבינה כי זה הכי מהיר ונגיש ואני עלולה לאחר. ואז נזכרתי שהשבוע אני בלי מוצרי חלב. 

 

 

החלטתי לסבול בשקט
 

לא נגעה  >  קרן נוימן החליפה התמכרות לאופנה בשיטוט ארוך באתרי חדשות. מי שבאמת נהנה מכך היה בן זוגה, וכמובן, חשבון הבנק

 

מהר מאוד ידעתי על מה אוותר בפרויקט "שבוע בלי". כבר הרבה זמן שאני מתלבטת ביני לבין עצמי אם אני מכורה או שזה רק תחביב לזמן הפנוי. אם ישאלו את שותפי לדירה, הלא הוא בן זוגי, הוא יספר כי הוא סובל לא מעט מהספק תחביב ספק התמכרות שלי. שבוע בלי אופנה בא לידי ביטוי בכמה ויתורים: לא רק שעליי להימנע מקניות ובזבוזים, שזו הנאה בפני עצמה שלפי דעתי צריכה להתממש מדי שבוע אלא גם להימנע מ-30 אתרים שנמצאים במועדפים שלי. 

 

 

 בעבר הלא רחוק השתמשנו ב-144
 

התשוקה שלי לדעת  >  רוזי חכמון ניסתה לחיות שבוע בלי גוגל, והזדעזעה מעומק התלות שפיתחה

 

לפני שנה בדיוק הייתי בחוף מושלם בתאילנד, עם האנשים הנכונים ועם הסמארטפון שלי, שכלל חבילת גלישה ללא הגבלה וכיסוי מיוחד שמגן מפני מים. רגע לאחר מכן, הטלפון שלי נהרס ויחד איתו נהרס הטיול שלי. אז הבנתי עד כמה אני תלויה בחיבור הרשתי, זה שמקשר אותי לאן שאני רוצה או צריכה. אין לי מושג איך הסכמתי לקבל על עצמי שבוע בלי גוגל, אולי כדי להוכיח לעצמי שאני יכולה לחיות גם בלעדיו. אבל האם באמת אפשר לחיות בלי גוגל? בדרך כלל, כשאני בשיעור והמרצה מדבר על משהו או מישהו שנשמע מעניין.

 

 

 קבוצות בוואטסאפ בדיוק חוגגות עכשיו
 

זה רק הרגל  >  בהתחלה מיטל פרדו התחרפנה מכך שלא יכלה לענות לסמסים בעודה נוהגת, אבל אז היא החליטה פשוט להתרכז במה שקורה בכביש

 

כשהתבקשתי לבחור נושא לפרויקט "שבוע בלי" - לא ידעתי לאיזה כיוון ללכת. אני לא מעשנת, לא יכולה בלי פייסבוק וניסיתי כבר שבוע בלי לחם, אז מה נשאר? באמצע הנהיגה קיבלתי הודעה על תחילת שבוע בלי ג'ינס, השבתי לה בעודי שומעת ברדיו את הפרסומת "מילים יכולות להרוג". ישר הבנתי שיש לי נושא חדש שיעזור לי להפסיק עם המנהג המגונה. אנחנו מכורים להרבה דברים בחיינו, בגיל צעיר הולכים עם המוצץ שבבגרות הופך לסיגריה, שוקולד או ריצה.  

 

 

לא רציתי לחרטט תשובה
 

אפשר בלי חפירות אחרי שניסתה לא-להיות-צודקת כל הזמן, הילה יעקב הבינה שבלי ויכוחים מיותרים החיים פחות מתוחים. אז היא ניסתה לעצור את הלבה שפורצת ממנה בכל פעם שמישהו רק שואל אותה משהו

 

כבר קרה לי שנכנסתי לדיון עמוק על גובהם של מגדלי עזריאלי והמרחק ביניהם, והתווכחתי עם חברה על נתונים שאני בכלל לא מכירה. כזאת אני, אוהבת להתווכח, להתערב, להעיר הערות, להיכנס לדיונים לא שלי, ובכללי, להיות פריקית של מידע. אז מה חשבתי לעצמי כשלקחתי על עצמי שבוע, שבעה ימים מלאים, שבהם אסור לי לעשות זאת? איך אעמוד בכך? 

 

 

 אני מחוץ למשחק, עיוור ומשותק
 

בדרך לפרנויה > למרות שאילן ארנון הכין את עצמו ביסודיות לשבוע שלם ללא חדשות, הוא  לא הצליח להסתתר מסטטוסים בפייסבוק שגילו לו חצאי סיפורים 

 

על מנת להימנע במשך שבוע מחדשות ערכתי הכנות מוקדמות המקבילות לפקודת מבצע של תרגיל פלוגתי. ראשית, הגדרתי חוקים: אסור לראות מהדורות חדשות בטלוויזיה, לא ב-17:00 או ב-18:00, לא המהדורה המרכזית, לא המהדורה הכלכלית ולא המסכמת. אסור לשמוע חדשות ברדיו בכל שעה. אסור לקרוא עיתונים בכלל ולגלוש באתרי חדשות. כדי לדעת שאני באמת מאתגר את עצמי עד הסוף - נמנעתי גם מחדשות הבידור, חדשות הספורט ואפילו מ"ארץ נהדרת".

 

 

 רוב התמונות חסרות משמעות
 

רק בלי עצב מדובר בכישלון! דנה שטרן לא הצליחה להימנע במשך השבוע מלצלם, אבל הצליחה לגבש כמה תובנות על הצורך הזה שלה ושלנו

 

לאחרונה התפתחה אצלי אהבה לצילום. ייתכן שעידן הסמארטפונים והרשתות החברתיות, שמחזקים את הצורך לתעד ולשתף כל רגע בו אוכלים, רוקדים, שותים או נושמים, הוא זה שגרם לאהבה הזאת לפרוח. הרי סטטוס בפייסבוק הוא בשביל הפאנצ', אבל התמונה היא הדבר האמיתי. להפתעתי, האהבה הזאת הוכיחה את עצמה בעקבות הקושי שחוויתי בשבוע האחרון - שבוע בלי מצלמה. אחת התובנות שלי מהשבוע החולף היא שהתמונות תופסות מקום חשוב בחיינו.

 

  

צבע של סמכות, כוח ותחכום
 

מי זאת? המלתחה של ליבי מקרוב מורכבת בעיקר מבגדים שחורים. לא פלא שבשבילה להתקשט בצבעים הייתה חוויה חוץ גופית

 

אחרי סקר קצר באמצע שיעור שיטות מחקר, ידעתי שלא אצליח. "ליבי, הכל אצלך שחור" צחקה עליי חברתי שלי בעודה בוחנת אותי מכף רגל ועד ראש. "התיק שחבר שלך קנה לך שחור, הגרביונים, הנעליים, הגלבייה שאומנם יש בה רקמה מזהב אבל היא עדיין שחורה לגמרי". "תבחרי משימה אחרת" צעקה חברה אחרת, לירון, והמרצה תקעה בה מבט נוזף. "סליחה חמודות אבל זה מה שאני רוצה לעשות, ואני אצליח" שיקרתי לעצמי.  

 

 

חג שמח :-)))

 

 

 

עמוד פרויקט "שבוע בלי" - 2013   |||   עמוד פרויקט "שבוע בלי" - 2012 

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©