הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה נראה לה?
 
קונצ'יטה וורסט, אישה עם זקן, תייצג השנה את אוסטריה באירוויזיון. נוי ארווס חושבת שצריך להתמקד בשיר שלה ובמסר שעולה ממנו ולא רק בפניה העדינות
מאת נוי ארווס | 08.05.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

אישה עם זקן - נשמע הזוי לחלוטין? קונצ'יטה וורסט, דמות טרנסג'נדרית שיצר טום נויוירת, תייצג את אוסטריה בתחרות האירוויזיון הקרובה. לדעתה, בזכות היותה אישה עם זקן תצליח לגרום לאנשים לקבל את השונה. וורסט לוחמת בעבור שוויון זכויות לקהילת הטרנסקסואלים ומטרתה העיקרית היא שאנשים בחברה לא יראו בהם חריגים אלא נורמלים. רבים מסתכלים עליהם באופן מוזר, כי קשה לנו לקבל ולהתמודד עם משהו לא מוכר.

 

מהצד נראה כאילו וורסט מנסה למשוך את תשומת הלב של הקהל. הרי אי אפשר להתעלם ממראה בלתי רגיל כמו שלה בלי לשאול "מה נראה לה?" ובלי להסתכל במבט שלא מבין מה נסגר איתה, ואיזו מחלה נפשית יש לה. אך כמה מאיתנו חשבו לבדוק מה באמת עומד מאחורי הסיפור שלה או ניסו להבין מדוע היא מסתובבת כך ומתנהגת כאילו הייתה האישה הכי נורמלית שיש? מאחורי כל סיפור יש הסבר. אם הוא טוב או לא, את זה כל אחד יחליט בעצמו.

 

וורסט התפרסמה לפני האירוויזיון ואנשים כבר הספיקו לקרוא ולשמוע עליה בתור האישה עם הזקן. זו לא הפעם הראשונה שהיא מתמודדת על הזכות לייצג את אוסטריה. אחרי שבפעם הקודמת לא הצליחה, השנה מדינתה שולחת אותה לתחרות. ייתכן כי וורסט בדרך להשגת המטרה שלה, למרות הקשיים שבדרך. לאחר צפייה בקליפ לשיר איתו תופיע באירוויזיון Rise Like a Phoenix והתמקדות בזקן שלגמרי לא קשור לפניה העדינות להפליא, נוכחתי לראות שמדובר באישה עם עיניים בעלות עומק, ולשמוע קול חודר שגרם לי להקשיב לשיר עד סופו.

דווקא מי שלא מקבל את השונה נותן לה את הרצון להוכיח מה היא שווה. וורסט
תצלום : הקליפ Rise Like a Phoenix. תצלום לובי : מתוך That's What I am

השיר עוסק באדם שנזרק ומתעורר בהריסות, אבל קם וממריא בלי לחפש נקמה. ככל הנראה המילים מתארות את התחושות של וורסט. "ברגע שנולדתי מחדש, אתה יודע שאעלה כמו עוף החול, אבל אתה הלהבה שלי". שורה זו מתוך השיר מדגימה שדווקא האנשים שלא מקבלים את השונה ולא נותנים לו יחס שווה, גורמים לו לנסות לפרוץ החוצה ונותנים לו את הרצון להוכיח מה הוא שווה. כלומר, הם הלהבה שלו.

 

וורסט תקבל באירוויזיון את מרב תשומת הלב מהקהל ומהשופטים. אני פחות בטוחה שמטרתה היחידה היא לנסות להשיג שוויון זכויות אלא, בין היתר, גם להבליט את עצמה ולקבל יחס בדרך מוזרה ולא שגרתית. למען האמת, בינתיים, זה די מצליח לה. ייתכן כי לא סתם נבחרה לייצג את אוסטריה בתחרות, הרי ברור שהיא תיצור סערה ותגרום לאנשים לדבר.

 

בחברה שלנו טרנסג'נדריות נחשבת לסטייה. קשה לנו לקבל את וורסט בתור אישה עם זקן כי היא לא משהו שאנחנו רגילים לראות ביומיום אך מדובר בתופעה כמו הומוסקסואליות וניתוח לשינוי מין, פעם זה נתפס למוזר והאנשים הללו נחשבו לחולי נפש. היום המצב מעט שונה והחברה מקבלת אותם ביותר הבנה כי התופעה הפכה לשכיחה והגיונית יותר. זה חודר לאט לאט לתודעה שלנו ואנו מתחילים להכיר בזה ולהשלים עם העובדה שקיימים גם אנשים כאלה.

 

ייקח זמן עד שנלמד לקבל את השונה מאיתנו, לחיות איתו ולא לראות בו חריג או חלק נפרד מהחברה. בינתיים וורסט מנסה לעשות כמה צעדים בדרך להשגת המטרה. עצם העובדה כי הגיעה לתחרות האירוויזיון שנצפית על ידי אנשים מכל העולם, מקדמת את מטרתה צעד נוסף קדימה, שהוא משמעותי מאוד בשבילה בפרט ובשביל קהילת הטרנסג'נדרים בכלל. וכמו שנאמר צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©