הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ואיפה הטיפ שלי
 
אילן ארנון טוען שנתינת תשר מזמן הפכה למס רגרסיבי מיותר. ויש לו הצעה
מאת אילן ארנון | 23.06.2014
 

 

לנהג אוטובוס נתתי 20 שקל טיפ על זה שנהג לפי החוק עד לתחנה בה ירדתי. בימינו זה לא פשוט למצוא נהגי אוטובוס שנוהגים בנעימות. בהמשך הענקתי טיפ למוכרת מחנות הספרים שהמליצה לי מאוד לקרוא את החדש של דן אריאלי. וואלה צדקה. וכמובן לא שכחתי לפרגן לבחור מהעירייה, שעובד כל היום בשמש ומנקה את הרחוב. בדיוק כשחזרתי הביתה הוא היה שם, והרגשתי שאזור המגורים שלי באמת נקי יותר בזכותו ורציתי לפרגן.

 

מן הסתם, כל הדברים הללו לא קרו, אבל לפני שבועיים, כשעברתי לתל אביב, שילמתי 200 שקלים טיפ למובילים שהעבירו לי את הבית. 200 שקלים על לא יותר משעתיים עבודה. אין לי ילדים, אני סטודנט, והציוד שברשותי כולל שתי כורסאות, שולחן מאיקאה ומיטה. אה, וחשוב להזכיר ששילמתי כבר 900 שקלים לפני כן כי זה היה המחיר שסוכם עליו. ה-200 היו רק הטיפ שלי. בעצם לא שלי אלא של הבחור המגודל והעצבני שהבהיר לי שפחות מזה זו שיא החוצפה. ומה אני מבין? בסך הכול אני לא רוצה להיות חוצפן. במיוחד לא כלפי הבחור עם שרירי החזה המפותחים שעמד מולי.

 

בעולם האידיאלי שלי הייתי נותן למובילים טיפ אם הייתי מרגיש לנכון לעשות כך. הייתי נותן טיפ לפי היכולת שלי, ההערכה האמיתית שלי והרצון שלי לפרגן. הפעם אנסו אותי. בדיוק כפי שנותנים עשרה אחוזים (לפחות) מהסכום במסעדות, וכמו עם הרוחץ מכוניות שניקה את האוטו במשך 20 דקות והושיט לי יד בליווי פרצוף של "באמת?" אחרי שנתתי לו רק 20 שקלים בנוסף על ה-50 ששילמתי על השטיפה. בעולם אידיאלי בעלי מקצוע אחרים לחלוטין מקבלים ממני טיפ, ולא אלו שפשוט נהנים מההרגל ועוד מרשים לעצמם לעשות פרצוף.

לצערי "אפקט העדר" משפיע גם עליי
תצלומים: שלי שלו

בעולם האידיאלי שלי, בו יש לי שרירי חזה מפותחים, הייתי אומר למוביל שאולי ככה מקובל, אבל אצלי נהוג שעל שעתיים עבודה שכבר שילמתי עליהן, אני רוצה לתת טיפ של 100 שקלים או אולי אפילו, רחמנא ליצלן, בכלל לא. חוץ מזה, הייתי אומר למי ששטף לי את האוטו שאת הטיפ שהוא אמור לקבל, עדיף שיקבל הבחור המבוגר שבדיוק מרים בדלי סיגריות שנזרקו לרצפה, מתוך ידיעה שמישהו כבר יפנה אותם. למלצרים הייתי אומר שאני מבין לליבם, אבל אין שום סיבה שתשלום המשכורת שלהם ותשלום על האוכל שלי יהיו בנפרד.

 

השארת הטיפ מזמן הפכה בשבילי למס רגרסיבי שאני חייב לתת כמו כולם, ובכלל לא חשוב מה ההכנסה והיכולות שלי או מה יש לי להגיד. זה די דומה לאגרת טלוויזיה, כולם משלמים אותו סכום, וזה בכלל לא נתון לוויכוח (לפי החוק לפחות). אוי, כמה שהאגרה מעצבנת. אני בן אדם שלא בנוי להפוך שולחנות ולצעוק במגפונים, אז אני תמיד משלם את הטיפ לפי הספר.


בעולם אידיאלי של מהפכן אמיתי, את הכסף הייתי שומר לעצמי ומממש את הרעיון כי הסדר צריך לשוב על כנו. בעולם האידיאלי שלי מי שמסכים איתי יביא לי טיפ על שכתבתי את המילים הללו. ברור שהוא יעשה זאת רק אם  ירגיש לנכון. אבל  שיהיה מינימום 20 שקלים, כי פחות מזה זה כבר מעליב. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©