הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שוודיה זה כאן
 
משרד החינוך חטא בגזענות במקום לחנך לסובלנות, כשהעלה אתר חדש עם תמונות שבהן הילדים בהירי עור, בלונדינים ותכולי עיניים. טוב שהמחאה לא איחרה לבוא
מאת יונתן אגרוקר | 02.09.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

משרד החינוך בישראל 2014 מציג אתר חדיש, מעניין ומסביר פנים. המורה שלי ביסודי תמיד נהגה להזכיר את המשפט "אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו" אך הפעם הפנימיות מאוד מכוערת. כל התמונות באתר הם של ילדים בהירי עור, בלונדינים עם עיניים כחולות, בעלי מראה אשכנזי. אף לא מזרחי, אתיופי, ילד עם כיפה או ערבי אחד. משרד החינוך אולי התקדם טכנולוגית, אך מפיץ ומקדם אותן סיסמאות שנשמעו ב-1938 באירופה ובמאה ה-18 בארצות הברית.

 

 מחאות רבות דרשו בשנים האחרונות לאמץ את המודל הסקנדינבי בחינוך. אולי במשרד החינוך לא הבינו נכון את דרישת הציבור לשינוי פנימי והתייעלות לחינוך איכותי ומתקדם יותר, ובחרו בייצוגיות שתהיה דומה. בפעם הראשונה שפתחתי את האתר חשבתי שהגעתי למשרד החינוך השוודי. פלח מצומצם יחסית באוכלוסיית ישראל מקבל ייצוג של 99% באתר של משרד החינוך. מצחיק שאותו משרד יצא בקמפיין נגד הגזענות תחת הסיסמה "האחר זה אני" כשהאחר לא מספיק טוב בשביל להופיע אפילו בתמונה באתר.

 

האופן בו אנשים רואים את עצמם והאופן בו אחרים מתייחסים אליהם, מוגדרים במידה רבה על ידי הייצוג שלהם בתקשורת ההמונים - האם הם מקבלים ייצוג, ואם כן, איזה? במקרה שלפנינו בחר משרד החינוך לא לייצג כלל את הרוב המוחץ באוכלוסיית ישראל. מזרחים, חרדים, אתיופים, חובשי כיפה וערבים. אף לא אחד מהם. בעיה זו מחריפה עקב העובדה  שהאוכלוסייה המרכזית עמה משרד החינוך בה במגע היא של ילדים ובני נוער שמושפעים בצורה וולגרית יותר מהמדיה. המסר המועבר הוא כי יש גזע נחשב יותר ויש פחות. האדם הלבן הוא בראש הפירמידה כשבשפיץ עומד הבלונדיני תכול העיניים. לצערי, זה מזכיר את תורתו של עריץ אחד מאמצע המאה ה-20.

ייצוג מעוות ומתנשא, הרחוק שנות אור מהמציאות הישראלית
תצלומים: זהר שעוני

 משרד החינוך היה צריך להיות האחרון בקרב משרדי הממשלה ליפול לביזיון חינוכי ותרבותי שכזה. ההדרה והגזענות של משרד החינוך מתחילים עוד בנראות וממשיכים בתכני הלימוד שמקדשים את יצירותיהם ותרבותם של עמי אירופה ולא של המזרחים, למשל, המהווים כ-40% מאוכלוסיית המדינה. פרופ' יהודה שנהב בדק את מידת הייצוג של המזרחים בספרי הלימוד בהיסטוריה, וגילה כי הוא עומד על כ-4% בממוצע. האמן מאיר גל טוען כי  "במשך עשורים ארוכים משרד החינוך מחק בשיטתיות את ההיסטוריה של יהודי המזרח מספרי הלימוד שסייעו בפיתוח תודעה כוזבת בקרב התלמידים. לפיה ההיסטוריה של העם היהודי התרחשה בעיקר במזרח אירופה, ולמזרחים אין ממש היסטוריה שראויה לזיכרון הקולקטיבי".

 

הביקורת הציבורית לא איחרה לבוא, לצד תגובות נזעמות בדף הפייסבוק הרשמי  התעוררה יוזמה הקוראת למשפחות ישראליות ממגוון צבעי הקשת לצלם עצמם, ולהעלות את התמונות לעמוד של משרד החינוך בפייסבוק. המטרה היא להציג את הניתוק הכל כך מובהק בין התלמידים המוצגים בתמונות למציאות הישראלית. משרד החינוך פרסם הודעת התנצלות בעקבות המחאה הספונטנית, והודיע כי יפעל לשינוי הנדרש. אך עצם ההגעה למצב המגוחך הוא כישלון חרוץ ומעיד אולי על גזענות סמויה, עד כי העניין נראה לאנשים מסוימים כטבעי. וזו סכנה גדולה אף יותר.

 

אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? אם משרד החינוך, שחלק מתפקידו הוא להנחיל ערכים של דמוקרטיה וסובלנות לתלמידיו חוטא בחטא הגזענות, כנראה שהבעיה במדיניות הממשלה מאוד עמוקה. השינוי יגיע מתוכנו, ללא כפייה ומתוך הבנה שצריך להוקיע את הנושא. אך אם המגדלור מורה לנו אחרת הדרך נראית פתאום מאוד ארוכה מפתלת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©