הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה אסורה
 
קולות המחאה הקשים נגד נישואים של יהודייה ומוסלמי ערערו את תפיסותיה של רוזי חכמון, שתוהה אם אהבה תמיד מנצחת או שמא הגיע הזמן לאסור על כך
מאת רוזי חכמון | 04.09.2014
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

עוד בילדותי, אמי תמיד נהגה לומר לי שאהבה לא בוחרים, היא בוחרת בנו. אני לא בטוחה שהיא התכוונה למקרה קיצוני כמו של מחמוד ומורל, אבל משהו בתוכי רוצה לזעוק החוצה, בייחוד בימים אלו, בהם מדינה שלמה עקבה אחר החתונה המדוברת ביותר. האם מדובר בחתונתם של זוג ידוענים מלכותי? לא בדיוק, מתברר שיש חתונה מפורסמת אחרת, של שני אנשים אנונימיים לחלוטין שכנראה מספיק מיוחדים על מנת שידברו עליהם ושסיפורם יגרוף את כל הכותרות הראשיות בכלי התקשורת.

 

מחמוד, ערבי מוסלמי מיפו, שביקש להינשא לבת זוגו מורל, צעירה יהודייה מעירו שחלקה עמו זוגיות שנתיים ללא ידיעת אביה, ובנוסף התאסלמה. בחירותיה האישיות לא עלו בקנה אחד עם רצונם של אחרים, וחתונתם עוררה רגשות אמביוולנטיים רבים ולא מעט תגובות. אמה של הכלה מסרה בתגובה כי היא מאוד שמחה בשביל בתה, וגם אמו של החתן פרגנה לבני הזוג, והייתה מרוצה מבחירתו של בנה. לעומתן, אביה של הכלה, התנגד בתוקף לחתונה, ביקש ללא הרף שתתחתן כדת משה וישראל, ואף הבהיר כי לא יהיה נוכח במסיבת החתונה.

 

בערב החתונה, שהתקיימה באולם האירועים "שמש אדומה" בראשון לציון הפגינו כ-200 פעילי ימין קיצוני ביוזמת ארגון להב"ה, הפועל "למניעת התבוללות בארץ הקודש", כמה מטרים מהכניסה לאולם. זאת בעקבות החלטת בית משפט השלום .

 

למרות שהמשטרה ניסתה להרחיקם, מפגיני ימין ניסו להתקרב לכניסה בזמן שהם מקללים את בני הזוג, ובפיהם קריאות הסתה ואזהרה מפני נישואים לבני זוג מוסלמים. מבין התמונות שפורסמו ברשתות החברתיות, הופיעו בהפגנת הימין שלטים של קריאות גזעניות ומאיימות כמו "מוות לערבים" "כהנא חי" "בנות ישראל לעם ישראל" ו-"התבוללות היא שואה". מנגד, ממש מול הכניסה לאולם, התקיימה התקהלות של כ-100 אנשים שבאו לחזק את בני הזוג, הניפו בלונים בצורת לבבות, אחזו פרחים ושרו שירי אהבה. 

אין מקום לחירות הפרט. המפגינים רוצים להחליט ביחד עם מורל
תצלומים: חדשות ערוץ 2

 אם הייתי נאלצת לבחור צד, יתכן שהייתי בוחרת דווקא ב-"בעד" ולא רק בשל העובדה שהרבה יותר נעים לחלק פרחים מלצעוק קריאות גנאי. בהתבסס על הערכים שעליהם גדלתי וחונכתי, זוהי זכותם של בני אדם, לרבות בני זוג, להחליט מי הוא בחיר ליבם, ועל כך יש לאפשר את חירותם במדינת ישראל הדמוקרטית. אמנם לא כולם צריכים ויכולים לשמוח בשמחתם של מחמוד ומורל, אך חייבים לכבדם. אין להפוך עניין אישי לציבורי.

 

קשה לי להיות נחרצת ולאמץ דעה חד משמעית. מצד אחד, כיום, אני מחזיקה בדעות ימניות מובהקות, ומצד שני רומנטיקנית חסרת תקנה, ומאמינה בלב שלם באהבה ללא גבולות הכוללת קרבה נפשית ומשיכה גופנית לאחר. אך כעת אני שואלת את עצמי, אם זאת רק קלישאה או שמא יש להציב גבול  כשמדובר בסיפור מורכב, בדת שונה ועל אחת כמה וכמה קיצונית כמו האסלאם?

 

מנתונים סטטיסטיים עולה כי נישואים בין מוסלמים ליהודיות שכיחים ומתקיימים מקום המדינה ונמשכים עד ימינו. צעירות רבות מתפתות להצעותיהם של גברים מוסלמים שמציעים להן גן עדן מדומה ולאחר מכן מוצאות עצמן כבולות, בלא יכולת להשתחרר מהמסגרת המחייבת שאליה נכנסו בתמימותן. יתכן כי הפתרון הינו שינוי, שטומן בחובו איסור על נישואים בין בחורות יהודיות לבני דת האסלאם שמתפרש כצעד מלחמתי או  של מתן הזדמנות נוספת, תקווה שמשהו יכול להשתנות. גם אחרי אינספור ניסיונות וכישלונות לעשות שלום, אולי הפעם צריך לוותר, לתת לזוג להינשא, לאחל להם אושר ועושר ולקוות שזה ייגמר בטוב. מצד שני ניתן לשאול אם לא ויתרנו מספיק? על כמה נשים יהודיות או שטחים נוותר למטרת חיי שלווה ושקט בארצנו?

 

אין ספק שהסיפור די מקומם, במיוחד לאור העובדה הפשוטה שמצב כזה לא היה מתרחש במצב הפוך. לערבייה מוסלמית אין אפשרות להינשא לאדם שאינו מוסלמי ובפרט ליהודי, עלולים לסקול אותה באבנים בנימוק של כבוד המשפחה. נכון שבכל דת יש קיצוניים, אך האסלאם מהווה את הקהילה הדתית השנייה בגודלה בעולם, ועל כן מספרם של הקיצוניים גדול יחסית. מלבד זאת, גם היכרותי עם הנפש המוסלמית מסמנת לי שיכול להיות שיש אהבות שלא ישרדו לנצח. בהתבסס על מקרים קודמים, הנוקשות והפרימיטיביות ינצחו את האם הרחמנייה היהודייה. אבל תמיד קיימת תקווה שאולי הפעם זה יהיה אחרת.

 

מלבד כל הדעות בעד או נגד ניתן גם לראות גם דעות ניטרליות כמו "את מי זה מעניין?" או "תעזבו אותם בשקט, זה החיים שלהם" שאיתן אני נוטה מאוד להסכים. זאת באמת החלטה אישית בבחירת בן הזוג וישנם אנשים שפשוט לא מבינים על מה המהומה הרבה ומדוע עשו מהעניין דרמה תקשורתית כה גדולה? ניתן ליחס זאת לעובדה שהחתונה התקיימה בסמוך למבצע צוק איתן, ששבר גלים בהבעת דעות אישיות נחרצות ברשתות החברתיות ולמפנה בעם. יתכן כי העובדה שאנשים ממרכז הארץ נאלצו לרוץ ברחובות לחדר מוגן, גרם להם להבין שצריך להיערך לשינוי שיכול יוביל למלחמה או לשלום אך משהו חייב להיעשות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©