הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תערובת של בלגן עם עתיד מעורפל
 
אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, דוחק בסטודנטים לתקשורת להיכנס לתעשייה בכל דרך, ואף מסביר מה צריך לעשות כדי להצליח בה. יונתן אגרוקר מחמם מנועים
מאת יונתן אגרוקר | 30.11.2014
 

 

ל"הזיקית" דרושים עוד כתבים וצלמים. ההרשמה פתוחה עד 10.12.14. כל הפרטים : כאן 

 

 

למרות שעולם התקשורת, ובייחוד הטלוויזיה מאוד נחשק ותחרותי, אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, מזרז את הסטודנטים לתקשורת "להיכנס בכל דרך, לא משנה באיזה תפקיד" זה היה במסגרת שידורי ה"פינצטה" -  אירוח של דמויות משפיעות בתקשורת, שנערך בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל. וייס סיפר כי עבר תהליך דומה. תחילה, כסטודנט עבד כבקר בחברת הכבלים "גוונים" ששידרה לראשון לציון, רמלה, לוד והסביבה. ב-1993 עבר לחברת החדשות בערוץ 2 כמתאם יציאתם של צוותים לשטח באגף המבצעים.

 

בתוך שנה קודם לתפקיד מפיק המהדורה המרכזית. ב-2002 התמנה לעורך המהדורה, וב-2008 נבחר פה אחד למנכ"ל חברת החדשות, כשהוא גובר על מועמדים עתירי מוניטין כרפי גינת וניסים משעל. וייס תיאר בפני הסטודנטים את הקשיים הגדולים שליוו את מהדורת החדשות בערוץ 2 בתחילת דרכה, כשלערוץ 1 היו 91% רייטינג. "היינו אנדרדוג מובהק. הפוליטיקאים לא רצו לבוא. החלטנו שצריך להמציא משהו חדש". החדש היה קו שונה של הגשת חדשות - במקום דיווחים מהאולפן - כמה שיותר כתבות שטח של דקה.

 

במדינה קפיטליסטית בה בעלי ההון צוברים כוח רב עם השנים, ומנגד גופי התקשורת נחלשים כלכלית, נבחנת השאלה אם יש הפרדה מוחלטת בין מהדורת החדשות לזכיינים. וייס טען שכן, ונתן דוגמה: "קיבלנו החלטה לפתוח את המהדורה המרכזית במחאת הקוטג'. המחאה אולי התחילה בפייסבוק, אבל אם היא הייתה נשארת שם, אף אחד לא היה יודע עליה. וזה הביא אחרי שבוע-שבועיים את מחאת האוהלים" לווייס ברור לגמרי מהו הכוח שיש למהדורת החדשות של ערוץ 2, ומה רבה יכולתה להשפיע ולגרום לשינוי.

"אנשים שבאים לטלוויזיה כדי להיות מפורסמים עושים לי פריחה". וייס ודרור 
תצלומים : זהר שעוני

המעשה הזה ראוי להתייחסות, כי כמו שאמר: "שניים מהקוטג'ים, שטראוס וטרה, הם בעלי הבית שלי, קשת ורשת" דוגמה נוספת להפרדה שווייס ציין בגאווה היא הכתבה ששודרה באולפן שישי על ועדת ששינסקי. יצחק תשובה, שהפסיד מיליארדים כתוצאה מהוועדה ומסיקורה, הוא, בין היתר, מבעלי קשת. וייס תיאר היטב את תעשיית הטלוויזיה כ"בוקה ומבולקה" בעקבות הבלגן והעתיד המעורפל. לא ידוע מה יקרה בערוץ 10 או בערוץ 2, אם הוא יפוצל לשני ערוצים נפרדים של הזכייניות רשת וקשת, שכיום חולקות ביניהן את ימי השידור בשבוע.

 

"זה נוח להרבה אנשים שהתקשורת לא יודעת מה יקרה איתה מחר", הוא התלונן . ד"ר יובל דרור, שהנחה את המפגש, שאל אם "הם רוצים אתכם מפוחדים?". וייס השיב "נוח להם תקשורת ישנה, חלשה, שזוחלת לעברם, לקבל טובות". אבל מיד  הבהיר "הם לא יקבלו את זה, לא מאתנו לפחות". השוק, לדבריו, נמצא בבעיה קשה: מצד אחד, ערוצים מצליחים עם אחוזי רייטינג גבוהים, מצד שני,  הם לא מרוויחים כסף. ערוץ 10 למשל, למרות שמ-17:00 ועד 22:30 מגיע למספר דו ספרתי באחוזי הרייטינג נמצא בחובות של מעל 100 מיליון שקלים.

 

רשת מפסידה, קשת באיזון או מפסידה. וייס קרא לפתור את הבעיה מהשורש בהקלות ובהורדת חסמים. "המדינה חייבת לרדת לנו מהגב. התקציב שלנו הוא 90 מיליון שקלים ותקציב הרשות השנייה הוא 80 מיליון". הוא תוהה, בצדק, כיצד ייתכן שהגוף שמפקח עליו ממומן בסכום דומה. במיוחד כשהמימון הוא על חשבון הרווחים של ערוץ 2. הרצון לפצל את ערוץ 2, וכתוצאה מכך גם לפצל את חברת החדשות לשני גופים - מוציאים את וייס משלוותו "זה טירוף. לא מכיר תקדים בעולם שסוגרים את חברת החדשות". הוא לא רוצה לחשוב על מקרה של "ציד ראשים" בה כל ערוץ ינסה לגנוב טאלנט לאחר. ומבטיח לעשות הכול כדי שזה לא יקרה. 

 

עם מנוע טורבו בנשמה 

 

באופן מפתיע או שלא, וייס תמך ותומך במאבק של ערוץ 10 להמשך הזיכיון. "אין שום סיכוי שערוץ אחר יביא רייטינג דומה" הוא טען והמשיך לתאר את הנזקים שעלולים לקרות "זה לא טוב לכם, לא טוב למדינה ולא טוב לדמוקרטיה שייסגר ערוץ מצליח בישראל". לדעתו, אין שום סיכוי שישאירו את חדשות 2 וערוץ 2 לבד כערוץ מסחרי אלא סביר להניח כי יכניסו מתחרה חדש לשוק.

 

כשנשאל כיצד תיראה הטלוויזיה בעוד חמש שנים הוא הצהיר "אני מהשמרנים שחושב שהטלוויזיה לא תיעלם אלא תתאים עצמה לעידן החדש. פעם הצופים היו מגיעים למהדורת החדשות כדי לדעת מה קרה, בעוד שהיום הנגישות לחדשות מאפשרת לנו להתעדכן כל הזמן. לכן העיתונות עשתה רבולוציה". הצופים היום מקבלים יותר פרשנות, הרבה סדר והיררכיה של חשוב יותר וחשוב פחות, ובעיקר את הסיפורים שלא סופרו.

 

בתשובה לבקשת הסטודנטים שרצו לדעת מה עליהם לעשות כדי להצליח בעולם הטלוויזיה, וייס הסביר: "לאחר שנקלטתם במערכת אתם צריכים להיות חברותיים, מקצוענים, חדורי מוטיבציה ועם מנוע טורבו בנשמה". והכי חשוב - תיכנסו בכל דרך".  לדבריו, תמיד העדיף להצמיח כתבים ומגישים מבפנים  - "לפחות שלוש מפיקות התחילו כטלפניות". ובאותה נשימה הוסיף "אם יש משהו שעושה לי פריחה זה אנשים שבאים לטלוויזיה כדי להיות מפורסמים".

 

דרור שאל איזה רגע הוא לא ישכח לעולם. וייס השתהה ולבסוף ענה: רצח רבין. "באותו זמן הייתי בחדר הבקרה. כולם עשו את העבודה שטופי דמעות. מתו מבכי". כשנשאל אם יכול היה להיות זבוב על הקיר איפה היה בוחר להיות, ניפק מקום שממש מזכיר את חדר החדשות - "חדר הקבינט הביטחוני לאורך השנים". כנראה שטוב לו בתחום.

 

______________________

 

 

"הפינצטה" – מפגש שני, 24 בנובמבר 2014, ביה"ס לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למינהל.

 

השתתף:

 

> אבי וייס - מנכ"ל חברת החדשות 

 

הנחה:

 

> ד"ר יובל דרור - דיקאן בית הספר לתקשורת


 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יופי של כתבה!
דנה 01.12.2014
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©