הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי מנותק?
 
ארבעה ראשי מפלגות פגשו את הסטודנטים של המכללה למינהל במטרה לקנות את אמונם. אלה איילון הייתה שם כדי לעשות סדר בדבריהם
מאת אלה איילון | 14.01.2015
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"כנס הדמוקרטיה". תחת כותרת זו הגיעו לנאום ארבע ראשי המפלגות הגדולות ב"המסלול האקדמי המכללה למינהל": יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני ממפלגת העבודה והתנועה, יו"ר מרצ זהבה גלאון ונפתלי בנט, יו"ר "הבית היהודי". זה אחר זו עלו המתמודדים ושפכו את תורתם ומצע מפלגותיהם, השיבו לשאלותיהם ולבסוף נשאלו כמה שאלות זהות, שחוברו על ידי הקהל מבעוד מועד.

 

לפיד היה הראשון לנאום, וסיפר על שיחת הטלפון שקיבל לפני חודש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בה פוטר מתפקידו כשר האוצר. לטענתו, כהונתו כשר האוצר הוצעה לו כמלכודת, שכן, מדובר בתפקיד שאיש אינו רוצה. הממשלה הקודמת השאירה את משרד האוצר עם חוב של 40 מיליארד שקלים, והתנערה מההשלכות לכך. ובמילים אחרות "אנחנו עשינו את הברוך הזה, אבל שמישהו אחר ייקח את האחריות.

 

"ראש הממשלה מנותק לגמרי, לא יודע מה קורה במדינת ישראל ובחברה הישראלית ומתעלם מכך שיש כאן דור שקורס תחת יוקר המחיה. ממשלת נתניהו הייתה מהגדולות, המנופחות והבזבזניות שהיו אי פעם" טען לפיד. בהמשך, תיאר את הישגי מפלגתו בזמן כהונתו, וציין את הירידה במחירי הדיור, לראשונה מאז 2007. כמו כן, הזכיר את תוספת התקציב למשרד החינוך, קייטנות חינם בקיץ, תוכנית "נושמים לרווחה" המציעה קואוצ'ינג למשפחות עניות, ותוספת של שני מיליארד שקל לרווחה. לפיד התגאה שהתקציב שהציג הינו החברתי ביותר.

"יש כאן דור שקורס תחת יוקר המחיה". לפיד
תצלומים: ישראל הדרי

כשנשאל איך למרות האג'נדה החברתית שלו, הוא נקט בצעדים שפגעו במעמד הביניים, כמו העלאת המע"מ באחוז - השיב: "היה קשה. עשינו גם טעויות, והרבה. למדנו בדרך שיעורים לא קטנים בצניעות, וגם איך עושים דברים נכון. זה היה קשה ומנוגד לכל מה שרציתי לעשות. ידעתי שזה פוגע בי פוליטית, אבל לא הייתה לי ברירה". כשנשאל על ידי סטודנט אחר אם יתמוך בסבסוד מוסדות אקדמיים (כדוגמת המכללה למינהל) השיב שהוא לא מספיק מבין בנושא כדי לענות. וכשנשאל אם למרות כל מה שאמר על ראש הממשלה נתניהו יסכים לשבת בממשלתו בעתיד, השיב "אני לא מסכים לחרמות. אני לא פוסל מפלגה ציונית גדולה כמו הליכוד, אבל אעשה כל דבר שאני יכול כדי שנתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל". לסיום אמר: "אם זה מה שעשינו במשך שנה ושמונה חודשים, תחשבו מה אפשר לעשות בארבע. מגיע לנו יותר ממה שאנחנו מקבלים מהממשלה, ולכן צריך להחליף אותה".

 

אחריו עלו לבמה ראשי "המחנה הציוני" יצחק הרצוג וציפי לבני. הרצוג פתח את דבריו בביקורת על ראש הממשלה נתניהו, ובטענה כי ממשלתו בחרה עוד פעם את  האנשים שדואגים רק לעצמם ולא לאזרחים. "תפיסת העולם של ביבי לא מדברת על כך שצריך לאפשר לאדם העובד להתפרנס ולחיות בכבוד. יוקר המחיה הוא לא עסק בכלל, הוא לא נגע בו, זה לא מעניין אותו. הוא מנהל מסע הפחדה תמידי, ומנסה לגרום לנו לחשוב שישראל מחר מתפרקת, מתרסקת, מותקפת. יש לנו צבא חזק, בלתי רגיל ואנחנו נדע להפעיל אותו בצורה הנכונה. כשאהיה ראש ממשלה, הצבא הזה יפעל נגד הטרור בלי פחד. אבל אנחנו לא נלך בהבטחות אלא במעשים".

 

בהמשך אמר הרצוג "לבני ואני הלכנו למהלך מכונן. אנחנו שמים את טובת המדינה והאזרחים בראש. אנחנו מאפסנים את האגו למהלך גדול, וייצרנו בן לילה אלטרנטיבה. זה אנחנו מול נתניהו. הרשימה המשותפת שלנו מול הליכוד. יש כאן סיכוי לקחת את המדינה לכיוון אחר לגמרי. הוכחנו עשייה בכל תחומי החיים, הוכחנו שאנחנו מרכזיים, שאנחנו נדע לתמרן בין הביטחון, לכלכלה ובכל מה שקשור לסוגיות החברתיות של חיי האזרחים. אז תנו לנו צ'אנס, כי אנחנו הכי טובים שיש". הרצוג גם הכין גימיק לסטודנטים בדמות  "גיליון הציונים של הסטודנט בנימין נתניהו". הוא הקריא את שמות המקצועות בהם נתניהו נכשל: ניהול כלכלת המדינה, הגנה על תושבי עוטף עזה, סיכוי לזוגות צעירים לרכוש דירה וטיפול ביוקר המחיה. לטענתו, המקצוע בו נתניהו הצטיין הוא תירוצים.

 

לאחר שסיים את דבריו, עלתה גם לבני לבמה. שרת המשפטים לשעבר טענה שעד עכשיו השותף שלה למסע סיפר למה ביבי נכשל וצריך ללכת הביתה, וכעת היא תספר למה בוז'י והיא הם אלו שצריכים להחליף אותו. לדבריה, קיימת קבוצה של ימין קיצוני שמנסה לקחת בעלות על המילים שחשובות לכולנו: להיות ישראלי גאה, יהודי, ציוני, לאומי, לאהוב את המדינה. "אנחנו לא ניתן להם את המונופול על הערכים של המדינה הזאת" הכריזה. לבני סיפרה שכשהיא נכנסה לפוליטיקה חשבה על ילדיה "רציתי להשאיר להם מדינה בה הם יוכלו לחיות בכבוד" טענה. "אנחנו עסוקים באזרח ולא רק בעצמנו. אנחנו צריכים לדעת איך להתנהל ולקבל החלטות. לבנימין נתניהו אין יכולת לקבל החלטות וזאת האמת העגומה".

 "יש כאן סיכוי לקחת את המדינה לכיוון אחר לגמרי". הרצוג ולבני
 

לבני ביקשה שב-17 במרץ נלך להצביע ובתגובה לתוצאות סקר שנערך במכללה למינהל, ובו שליש מהסטודנטים טענו שהם לא מאמינים לנציגי הציבור, היא הסבירה "אם תחשבו שכולם אותו דבר זה מה שתקבלו". כשנשאלה על כך שעברה ארבע מפלגות בעשר שנים, השיבה לבני שקודם כל מדובר בשלוש מפלגות בלבד וכי את האידיאולוגיה שלה היא לא החליפה מאז הנאום הראשון שלה בכנסת או הראיון הראשון בטלוויזיה. "העניין המפלגתי בעיניי הוא שולי. אני לא רואה בפוליטיקה מקצוע - מי נגד, מי בעד ואיך מתקמבנים - זו לא אני. האידיאולוגיה היא המרכז, אותה לא שיניתי, ולכן אני גאה להיות כאן הערב".

 

לשניהם היה חשוב להדגיש לסיום, שאת היושר שלהם הם קנו ביושר ושאת המושחתים יש להעניש. הרצוג: "העולם שייך לצעירים, אל תתבלבלו. כל החיים לפניכם לשינוי עמוק ויש לכם אחריות להחליט מה טוב ונכון לכם ולמדינה. אנחנו מציעים אלטרנטיבה אמיתית. אנחנו מוציאים את המדינה מהקיבעון הנורא שלה, שאומר שאין פתרון לפערים החברתיים, שעדיין ישלטו בנו המונופולים, שאין פתרון לנושא עם שכנינו ושהשחיתות תגבר עד אין קץ. אנחנו יודעים לנהל ולהוביל את המדינה באחריות, במרכזיות ובשפיות שרואה את כולם שווים, שנותנת אופק, תקווה וחזון דמוקרטי, כך שהמדינה האהובה עלינו תלך בכיוון הנכון".

 

כשזהבה גלאון עלתה לבמה, היא פתחה את דבריה בקריאה לראשי הסיעות הגדולות לסרב לשבת בממשלה עם נתניהו. "נתניהו נכשל במדיניות הכלכלית, בניסיון להגיע להסדר, בלתת לאנשים תקווה. כולם מאשימים את ראש הממשלה שהוא נכשל, אז למה הם לא מתחייבים שלא ישבו איתו בממשלה הבאה? אני קוראת למשה כחלון, יאיר לפיד, ציפי לבני, יצחק הרצוג ואביגדור ליברמן, להתחייב שהם לא ישבו עם נתניהו באותה מממשלה".

"הסולידריות שלי היא תמיד עם החלשים". גלאון
 

בהמשך קראה גלאון לראשי המפלגות לגנות את ההשתלחות ביועץ המשפטי לממשלה. "כשהמשטרה חוקרת, השר ליברמן משתלח בשלטון החוק? איפה חבריי ראשי המפלגות? למה הם לא מותחים ביקורת על ליברמן ומגנים על שלטון החוק? מה זאת שתיקת הכבשים הזאת?". גלאון טענה שכפי שהמציאות בישראל נראית כיום, צריך שיהיה מהפך, ואם מרצ תהיה גדולה יותר - הכול יכול להיראות כאן אחרת מבחינת הדאגה לזכויות ולנורמות החברתיות. כמו שאר ראשי המפלגות,  היא ניצלה את הבמה כדי לספר על הישגי מפלגתה. "היינו בין מחוקקי חוק הריכוזיות, חוקקנו את חוק התספורות, שמונע מכל מיני טייקונים שפשטו את הרגל לגלח את החובות על חשבון כספי הציבור, וחייבנו את המגזר הציבורי לקלוט אנשים עם מוגבלויות".

 

כשנשאלה מה דעתה על הסטיגמה לפיה מרצ היא מפלגה אשכנזית ואליטיסטית, גלאון השיבה שכיום יש להם 25 מועמדים מכל קצוות האוכלוסייה, ולכן לסטיגמה הזאת אין מקום. כאשר אחד הסטודנטים הטיח בפניה שבזמן "צוק איתן" היא הביעה יותר סולידריות כלפי התושבים בעזה מאשר כלפי אלו שגרים באשקלון, השיבה: "הסולידריות שלי היא תמיד עם החלשים. הבעתי סולידריות עם תושבי עוטף עזה ואשקלון, ביקרתי בכל היישובים בזמן המלחמה, וחשבתי שזה פשע מלחמה שיורים טילים על אזרחים. אי אפשר לעשות את זה רק בכוח. צריך לתת אופק מדיני". בנוגע לעובדה שחברת הכנסת תמר זנברג הלכה לניחום אבלים במשפחה של מחבל, השיבה: "חברת הכנסת זנדברג ואחרים היו בבית של אותו אדם שנהרג בידי שוטרים. אף אחד לא קבע שהוא מחבל, ואנחנו מאמינים בשוויון בין יהודים וערבים. זה המסר שלנו".

 

אחרון עלה לבמה נפתלי בנט, שר הכלכלה, הדתות, ירושלים והתפוצות וראש מפלגת "הבית היהודי". הוא פתח בקריאה "שלום אחים ואחיות" והתייחס לפיגוע שאירע באותו היום במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז. אחר כך הוא ביקר את לבני שמציעה אופק מדיני, ואמר בציניות: "עמדה פה קודם ציפי לבני ודיברה על כיבוש ובידוד מדיני. והאמת? התפלאתי. מה את עוד עושה פה ציפי? למה את לא עולה על המטוס הראשון לפריז כדי לפתור שם את הבעיות? למה את לא נוסעת לפריז בשביל לדבר על זה שבכל זאת יש פרטנר? אולי תנהלי משא ומתן עם אותם אנשים, תציעי להם אופק מדיני, כי זה הפתרון מול גל אסלאמי". אותו פיגוע, לדברי בנט, הוא ההוכחה שאופק מדיני אינו הפתרון מול האסלאם הקיצוני.

 

להרים את הראש 

 

בנט סיפר שבשנות ה-80 הוא האמין שלא תהיינה עוד מלחמות גדולות בישראל, אבל מלחמת לבנון השנייה גרמה לו לשינוי תפיסתי, ובעטיה החליט לפנות לפוליטיקה. בנט, לדבריו, יצא מהמלחמה מוטרד כי חש שצה"ל לא תפקד טוב, שהייתה בעיה ברוח הלחימה. "הדבר המשמעותי ביותר שלו אנו זקוקים זה להרים את הראש, לחזור למי שאנחנו, להיות גאים שאנחנו יהודים, לא להתנצל יותר. מתי בפעם האחרונה שמעתם מנהיג אומר 'אני אוהב את ארץ ישראל, עם ישראל, תורת ישראל ואני גאה בזה'?".

 

כשנשאל אם חוק הלאום בו תמך היה שווה את הפילוג שיצר בעם, השיב כי ב-1992 נחקקו שני חוקי יסוד במדינת ישראל: חוק יסוד חופש העיסוק וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. שני אלה מבליטים את האלמנט הדמוקרטי של המדינה, שזה דבר טוב, אך נוצר חוסר איזון בין מדינה יהודית לדמוקרטית, כפי שמופיע במגילת העצמאות. המשמעות של חוק הלאום היא לאזן את הביטוי "מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לדבריו, יש לכך גם השלכות ענייניות, כמו חוק השבות, אשר אינו תקף למי שלא יהודי. "אם מדינת ישראל לא תהיה מדינת העם היהודי, ערבי יכול לבקש מבג"ץ חוק שבות גם לכל הערבים" הוא הסביר. בנט סיים באומרו: "אם לפעמים אתם מסתכלים סביב ושואלים את עצמכם 'למה אנחנו כל הזמן מכים את עצמנו, מאשימים את עצמנו, מתנצלים?'. אם אתם רוצים לחזור לעם שלנו, ליהדות, לתורה, תצביעו 'הבית היהודי'".

 

_____________________________________________________

 

 

ועכשיו לשלב השאלות הזהות

 

 

תחבורה ציבורית בשבת


לפיד: בעד, באזורים חילוניים. אין סיבה שתהיה תחבורה ציבורית ב"מאה שערים" או בבני ברק, אבל בעיר חילונית כמו תל אביב אין סיבה שעשיר יוכל לנסוע בשבת, כי יש לו רכב פרטי ועני לא.

לבני: למקומות מסוימים כן.

גלאון: בעד. תחבורה ציבורית בשבת, זה הדבר הכי סוציאלי והוגן. אין צורך לנסוע בשכונות דתיות, אבל לא הגיוני שאנשים שאין להם רכב לא יוכלו לנסוע בשבת.

בנט: צריך להסתכל על הנושא בזהירות רבה. האם אנחנו רוצים ששבת תהיה סתם יום? מה קורה עם העסקים? נטשטש את כל השבת? החיים מורכבים, צריך להפעיל שיקול דעת.

 

העלאת שכר המינימום


לפיד: בעד וגם העלאת שכר חיילי החובה.

בוז'י: חד משמעית. העלאת שכר המינימום ל- 30 שקל לשעה.

גלאון: בעד, ובמקביל להסתכל גם על המעסיקים ולתמוך בעסקים הקטנים.

 

נישואים אזרחיים


לפיד: בעד וגם ללהט"בים. אנחנו מאמינים בזה בכל ליבנו.

לבני: בעד.

גלאון: מאוד תומכת. מדינה מתוקנת צריכה לאפשר חופש בחירה בנישואים, כך שכל אחד יוכל לבחור את המסלול הרצוי. נישואים אזרחיים - כאן ועכשיו.

בנט: זהו נושא מורכב. מצד אחד, צריך לשמר את הזהות היהודית של המדינה, יש דברים מדהימים במורשת שלנו שאנחנו צריכים לחזק. ומצד שני, יש פה רצונות פרטיים. צריך להידבר בזהירות גדולה. האם יהיו פה נישואים לא על פי ההלכה? אני מתנגד. אני לא יודע לחיות עם זה.

 

לגליזציה של סמים קלים


לפיד: נגד. תבקרו בכפר איזון. אחוז קטן יעשנו, יאבדו את זה, ולא יחזרו.

גלאון: בעד. אני לא מעשנת ולא עישנתי, גם לא סמים קלים. אבל מדינה מתוקנת יכולה לאפשר לגליזציה של סמים קלים.

בנט: נגד.

 

משא ומתן עם ממשלת חמאס


לפיד: חמאס הוא לא ממשלה אלא ארגון טרור מהסוג הגרוע ביותר.

לבני: לא מדברים עם חמאס, מכים בו.


 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©