הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיקציה להשכיר
 
כשסטודנטית צעירה באה לעיר הגדולה ומחפשת דירה פשוטה להשכרה, היא שואלת את עצמה לאן נעלמו כל המלים היפות עליהן למדה, שהיא חיה במדינת רווחה שתפקידה לדאוג לאזרחיה, וחוטפת ייאוש
מאת שלומית ינקו | 28.11.2007
 

ניצבתי בעיר הגדולה מוקפת במאות בניינים, מביטה אל החלונות בתקווה שאחד מהם יקרא בשמי, ויישא אותי אליו עם הרוח. חוזה השכירות שלי נגמר, והפעם הבעלים מצאו לנכון להעלות את שכר הדירה במאה דולר. חשבתי שחוצפה תהיה מילה הולמת לתיאור הסיטואציה העגומה הזו. מבלי שהספקתי להרהר בכך, מצאתי את עצמי שוב באתרי הנדל"ן, כדי שאחד מהם יואיל ויגאל אותי מיסורי, ואם אפשר - שיהיה במחיר מוזל.

חיפוש דירה להשכרה הוא מסע מפרך ומעיק בפני עצמו, אך כשנוסף אליו אלמנט התקציב, הוא הופך לסיוט. החיפוש הזה הוביל אותי הישר אל הנתונים היבשים על העלייה במחירי השכירות בישראל בכלל, ובתל אביב בפרט. הבנתי שמצוקתי האישית היא נחלת הכלל. אנו חיים בחברה ישראלית רב תרבותית שבה ניכרים הפערים הכלכליים בין שכבות האוכלוסייה. אמנם כולנו תחת קורת גג אחת של דמוקרטיה פרלמנטרית, המתיימרת לקיים מדיניות רווחה, אך למעשה נשארנו לבד. בעוד הכלכלה צומחת ומיטיבה עם בעלי ההון, האזרח הפשוט נשחק.

ואז הבליחה במוחי המחשבה: הייתכן שהמהמורות שנקרו בדרכי לעבר דירת חלומותי, מקורן בהתנהלות הכלכלית-חברתית במדינתי המפוארת?

ניסיון נואש למצוא גומחה נאה
תצלום: דניאל רייז

מדינת הרווחה מושתתת על הרעיון שעליה לדאוג לאזרח מהעריסה עד לקבר. כלומר, עליה לפתח שירותים שיגנו על האזרח הן מפני סיכוני חיים, כגון: מחלות, נכות ומוות, והן מפני סיכוני השוק כמו פיטורים, אבטלה ופשיטת רגל. היא אמורה גם לאפשר לאזרחים לשמור על רמת חיים טובה ולחיות בכבוד. על פניו נראה כי מדיניות הרווחה היא הפתרון האולטימטיבי לניהול אוכלוסייה עם מגזרים שונים בתחילת דרכה, קרי מדינת ישראל.

נראה לי שהמעורבות והתכנון הממשלתי כמעט הכרחיים. כלומר, יש צורך שהבנק המרכזי ישמור על יציבות המטבע המקומי, שמדיניות המכסים תאפשר להגן על התעשייה והחקלאות המקומיים וכו'. מכלול הצעדים הכלכליים הללו של מדינת הרווחה אמורים לנתב את כלכלת השוק לאפיקים מוסדרים ולהוביל את המדינה ליציבות כלכלית ולשגשוג מתמשך. גולת הכותרת של מדיניות הרווחה היא לספק לאזרח שירותים כמו חינוך, בריאות, שוק עבודה מאורגן ודיור. תושבי מדינת הרווחה משלמים מיסים בהתאם להכנסתם, לכן כולם, ללא יוצא מן הכלל, זכאים לשירותים הללו. כל אלה נועדו להביא לכדי חלוקה שוויונית יותר של ההכנסות במשק על מנת לצמצם את הפערים החברתיים.

הכול נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי, משום שבמציאות עלי למצוא דירה בהתאם לתקציב העומד לרשותי. אבל מדיניות הרווחה היא במידה מסוימת פיקציה, מאחר והמילים היפות על כלכלה משגשגת לא מגשימות את עצמן. אני מחפשת דירה, בעיר גדולה שבה מגוון אפשרויות העבודה הוא רחב יותר, מקומות ההשכלה רבים יותר והמוצרים נגישים יותר. העיר היא מבחינתי המקום הראוי לחיות בו.

מדיניות הרווחה הזו שמנופפת בדגלים של "שירותים ציבוריים", "די לפערים" ו"תמיכה בחלשים" היא שמתיימרת לספק לי שירותי דיור ועבודה כאזרחית ששירתה בגאווה בצבא. עם זאת, הדגלים והסיסמאות לא באמת פותרים את הבעיה. לכן, כמוני ישנן עוד אלפי בריות משוטטות שכל משאת נפשן היא לנוח בסופו של יום בדירה פשוטה בקרבת מקום העבודה. נו מילא, אז את המשאבים משקיעים בביטחון ולא בסיוע תקציבי בדיור, אבל היכן אבדה לה הרוח הסוציאל דמוקרטית של מדינת הרווחה הישראלית? הרי מחירי השכירות עולים מדי שנה, ואין סימנים לשיפור בתנאים או לפיתוח של תוכנית להקצאת דירות להשכרה במחירים מוזלים ושווים לכל נפש שהינם בגבולות הקו הירוק.

המצב אכן עגמומי והמציאות בהחלט בעייתית אך עלי להמשיך בשלי ולנבור באינטרנט, בין אתרים ומתווכים, בניסיון נואש למצוא לי גומחה נאה. מאוחר יותר, כנראה שאצטרך למצוא עבודה שנייה, ואחר-כך אולי אתפנה ואמשיך לתהות לגבי מדינת ישראל, מדינת הרווחה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
8 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יופי של כתבה
פלונית 11.12.2007
 
עצוב שזה כל כך נכון...
רועי 18.12.2007
 
 
2. כתבה משגעת
ליאור 18.12.2007
 
 
3. ים של דמעות
הקפיטליסט 19.12.2007
 
מה לעזאזל?
הבלונדינית 21.12.2007
 
 
4. עצם חילוקי הדעות מראה על כותבת נפלאה המעוררת מחשה
ורד 07.01.2008
 
כן, בטח. זה מה שמראה על כותבת נפלאה
אנונימי 16.01.2008
 
 
5. כתבה מעולה!
אור 31.01.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©